Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Cheltuieli cu mancarea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

https://evz.ro/alerta-in-romania-in-lunile-urmatoare-va-fi-jale-suntem-aproape-de-apogeul-dezastrului.html

"România se află în fruntea țărilor cu cele mai mari scumpiri din întreaga Europă. Cu toate acestea, majorările de preț nu se opresc aici.  Lunile viitoare urmează un nou val de scumpiri la mâncare, carburanți și energie."

Absolut totul s-a scumpit si aici, dar se pot face inca economisiri daca se cumpara mai mult din cele esentiale: sare, zahar, ulei, faina, malai, paste fainoase, conserve de toate alea, cartofi, ceapa, etc.,  ca se va regla pe parcurs pretul spre ieftin.   Despre carne, lactate, alcool ... deja sint dublate preturile pe la noi, animalele vor manca acele carnuri ca lumea va merge la vanat in Arizona.   Daca se da 3 dolari pe 1 ou BIO/sanatos e fain, ca cel care a fost obtinut din ferma la pret de 3 dolari pentru 36 de oua, nu e sanatos si din astea reclame ne vin acasa.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

748067.jpgth?id=OIP.KgXCVqS1C2TRsv15FD-qnAAAAA&pid=Api&P=0&w=153&h=162

https://www.b1tv.ro/eveniment/o-romanca-si-a-cumparat-pastarnac-de-la-magazin-cand-a-citit-pe-eticheta-cat-are-de-platit-i-s-a-facut-rau-foto-1115148.html

Este o gluma sau gresala, nu?  1,000.00 RON = 227.29 USD    La noi oriunde nu depaseste nici in cel mai Kosher magazin 10 dolari/kg in perioada cea mai scumpa al anului.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merg la cumparat Avocado, azi Miercuri  "only" se dau 3 bucati/dolar, cantitate nelimitata, ca de multe ori este limitat si precum este cel mai la MODA aliment de o vreme, am nevoie de rezerve pentru 2-3 saptamani ca sint in cam tari.   

Dupa 3 zile vor incepe sa fie bune de feliat doar, acest fruct se coace in cada in pungi de hartie maronie in care se pun si sticlele de alcool sa NU se vada ce este in punga, ar fi reclama foarte negativa!!!  

Deci un "Brown Bag" desi este pe lista NEAGRA americana :drunk:ca si betivii dar peste tot se afla langa cele de plastic.  Se mai ofera si 2 kg de ceapa/99 de centi, varza, si Castraveti, au si Ardei din Ungaria dar cultivat aici, e cam iute dar scot vena cea cu iuteala si devine dulce. 

E vreme de costum de baie sint 24*C si este in crestere temperatura ca vine Valentine's Day, atat stie si Soarele!!! 

In frigider la 3*C usturoiul a facut 15 cm de frunze verzi, ma scuteste sa le plantez in gradina.   Ieri am folosit "ceapa verde" din acelas sursa, crescut in frigider, dar mult mai inalt!!!    

Pacat ca Patrunjelul nu creste ... de aceea am de mers acum, pe un drum foarte scenic, pe panta in jos de langa deal de origini vulcanice, si coboram in vale pana sub nivelul marii aproape, am un orizont foarte larg plin de acei mari cactusi, o vreme scurta din drum ca masina are viteza si urmeaza  "Jungla di città" vorba lui Adriano Celentano ... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.yahoo.com/finance/news/avocados-mexico-banned-cause-avocado-223327860.html

Au interzis Avocado din Mexico sa fie importat si n-am idee de ce???

Merg sa termin ce mai am in frigider si sa uit de ele pana nu le reduc la pret normal ca restul alimentelor, ca altfel va fi o mare problema pe aici.

Why are avocados banned from Mexico?

Mexico is negotiating security guarantees for U.S. inspectors who certify Mexican avocados for export. The inspections were halted last week after one of the U.S. inspectors was threatened in the western state of Michaoacan, where growers are routinely subject to extortion by drug cartels.

*****

Mda, mereu drogurile sint cauza amenintarilor ... sper sa se rezolve.   Oare se mai gasesc puieti de plantat???  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Metode de cultivare sparanghel - Soiuri alb si verde

Am vazut un scurt video despre cat este de scump Asparagus in Romania azi in piata/hala la Bucuresti.  Nu inteleg de ce se importa si din Mexico leguma asta cand romanii il culeg in Germania iar pe vremuri se gasea si la Bucuresti dar nu peste tot si nici scump nu era.  Era in magazinul unde se aprovizioneau doar cunoscatorii de Endive Belgiene, de Salata Escarole si alte specialitati culinare.   Cam 30 de Lei costa 250 de grame, care-i aproape de 7 dolari, la noi nu creste dar 0,454 de grame azi se vinde cu 2 dolari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://substantial.ro/vei-ramane-socat-cat-a-ajuns-sa-coste-un-litru-de-ulei-de-floarea-soarelui-in-bucuresti-scumpirile-nu-se-opresc-aici/

Prețurile alimentelor pur și simplu explodează în România de la o zi la alta!!!  

În magazinele din București, un litru de ulei de floarea-soarelui a ajuns să coste chiar și 18 lei. 

Un kilogram de mușchi de porc a ajuns la prețul de 30 de lei. 

Telemeaua de oaie a ajuns să coste în jur de 40 de lei kilogramul.

O franzelă simplă costă în acest moment 2 lei. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.romaniatv.net/e-jale-in-pietele-din-bucuresti-preturile-au-explodat-pana-si-la-tarani-25-de-lei-kilogramul-de-castraveti-2-lei-un-ou-24-de-lei-cartofii-inflatia-se-simte-cel-mai-tare-la-taraba_6377073.html?utm_source=Evz.ro&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee 

"Cartofii ar putea ajunge marfă de lux. Un kilogram de cartofi a ajuns că coste 24 de lei, adică aproape cinci euro, un preţ prohibitiv pe care nu şi l-ar permite să-l plătească cei mai mulţi dintre pensionarii care îşi drămuiesc banii de la o lună la alta."

*Daca e vorba doar de acei cartofi din punga, de culoare galbuie si in State este foarte scump, se vindea si inainte de inflatie cu 5 dolari/kg.   Este gustos si nu se sfarama la fierbere, dar e un cartof doar.   Insa in Piata noastra libera am vazut cu multi ani inainte cartofi rosii si albi in forma de cornulete de marimi mici la 25 de dolari/lb = 0,454 grame.   Credeam ca toata cutia de carton costa atat si voiam sa-l cumpar, dar am sunat la Camera de Comert si l-au prins pe smecherii.   Era o zona unde multe gospodine nu stiau ce reprezinta un pret, neveste de politicieni de exemplu.   Un alt "producator" care tot de acolo cumpara marfa ca si mexicanu' vindea ridichi de luna cu 50 de centi legatura, una cauta "verdeturi de supa" dar habar n-avea care-s alea, a cumparat frunzele de la ridichi doar vanduti, cu 5 dolari ca sint BIO si ajuta sa intareasca sistemul imunitar!!!*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De neimaginat! Nu vom mai cumpăra carne de miel de Paște. Prețurile depășesc orice limită

https://retetesivedete.ro/de-neimaginat-nu-vom-mai-cumpara-carne-de-miel-de-paste-preturile-depasesc-orice-limita.html

Un ou de Struț are nevoie de o oră și jumătate de fiert, iar prețul unuia se ridică la 100 de lei.

Oul de gaina cam 1,50 Leu bucata, iar cel de Rata sau Gasca de la 2 Lei in sus

1kg de carne de miel va costa peste 45 de Lei.

Oare cat costa un curcan sau o gasca mare intreg sau niste coaste de vitel unde macelarul taie un pachet si se poate umple, devine o bunatate.  Tot macelarul poate sa si desoseze si-l mananci cu ochii inchisi cu salata si niste cartofi din cuptor.   Eu am pe lista vitelul de cate ori am musafiri si le-a placut la toti.           Refuz sa mananc miel, dar am capra si oaie pentru sarbatori pentru eventualitati,  dar nu cred ca le voi gusta,  pentru mine va fi ceva carne umpluta, de gaina/pui care-i ma usor pentru corp, cu asparagus si salata de ardei copti.   

In State se da totul mai ieftin pentru sarbatori, am cumparat oua de ferma, 12 bucati/o duzina intr-un cofrag, oferta era 2 la pret de unu!!! am cumparat 48 de bucati  dar se mai mananca pana la Paste.   NU se vinde carne de miel decat nu stiu de la ce varsta in sus trebuie sa fie animalul dar si atunci ovinele costa mult si in Costco ca provin din Australia si n-au miros greu indiferent de varsta ca dorm in aer liber!!!   Ar trebui si acolo schimbat cava regula macar de sarbatori, de 2 ori pe an.    Americanii mananca in localuri dupa ce ies din biserica de Paste, dar pentru cei din  "Scoala Veche",  baga marfuri ca se vinde totul si asa.       

Ar trebui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.gandul.ro/actualitate/preturi-de-criza-cati-lei-costa-un-snitel-in-restaurantul-lui-serghei-mizil-din-bucuresti-19774180?utm_source=capital+text+link&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

$$$ 14.53 = 66 RON  costa in acel local la Bucuresti un snitel fara nimic pe langa.   Nu-mi plac aceste servicii, sincer, unde pe items se plateste. 

Cat costa o lingura de cartofi si una de varza acra???   Odata in Viena am cerut un snitel si la fel fara nimic mi l-a adus chelnerul.  Au niste scuze aiurite, parca am fi animale in Zoo si doar un os ne place ca la Lei.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

legume-proaspete-300x197.jpg   LADDKE Salads and Leafy Vegetables Sketch Chicory Oakleaf Lettuce Sorrel and Pak Choi Farm Garden Spinach Mousepad Mouse Pad Mouse Mat 9x10 inch

Oferiti preturi la tot ce se vad pe poze!!! 

Nu vad legaturile de spanac ieftine, precis s-au terminat deja  :eek:   Papaya costa $7/kg, Radacina de Anisse vinde cu niste cozi lungi sa traga mai mult la greutate, costa cam $10/kg,  doar pentru a cumpara 1 bucata din fiecare item, nu ajunge $100.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×