Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Cheltuieli cu mancarea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prețul alimentelor va crește și în luna decembrie, iar românii vor fi nevoiți să plătească mai mult pentru masa de Crăciun.

Iar un articol de 2 parale, de unde sa stiu eu si altii care nu traim acolo, cat a costat inainte???   Procentajele n-au valoare ca nu vor fi exacte niciodata.   Deci habar n-au iar despre ce scriu jurnalistii, pe ei si asa nu-i intereseaza ca stie cum sa le rezolve pe toate!!!

Azi au masini romanii, pot sa mearga in alta parte, in alta tara sa se aprovizioneze daca tot merg in vacante, iar daca nu-l fac, inseamna ca nu le doare budgetul si e propaganda tot ziarul 100%.     

Daca as intreba pe cineva, din romania, ar spune ca nu-i adevarat.   Mi s-a mai intamplat asta, doar cei lenesi care las totul pe ultima zi in speranta ca le vor cumpara aproape gratuit totul se plang.   Cine din Bucuresti n-au neamuri la tara care le aduc porci , oua, lactate etc., asa era mereu.

Oare cu cat la % s-au scumpit "socricii" de asta au uitat jurnalistii, tocmai piesa centrala de pe masa de Craciun!!! 

https://evz.ro/cele-mai-scumpe-alimente-din-decembrie-masa-de-craciun-un-lux-pentru-multi-romani.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cât costă să bei o cafea cu primarul Emil Boc. „În premieră absolută pentru Cluj”

Nu sint temptata la asa ceva.   Inca n-am platit cafele la barbati si de acum incolo nici pe atat.   However, pe aici se arunca tineretul sa-si incerce norocul.   In multe cazuri pe langa cafea, vine si casa-masa, masina, conturi bancare, etc., indiferent de orice pozitia socaila al partilor.    

Pe Clint Eastwood l-as invita la o cafea, dar pe un politician :mda:nu stiu, sint mereu pe fuga.   

Odata am fost invitata la un dineu unde era prezenta si Printesa Diana in Ritz Hotel.  De pe lista de votat m-au selectionat ca-s din Europa.   Un strans de mana costa mii de dolari, altfel o cina era la fel in mii de dolari, dar mult mai putin.  Nu m-am dus la asa ceva, au venit domni din Texas care au pretins ca vor sa danseze cu ea pentru 1 milion de dolari, tot pentru Charity.   Au venit cu nevestele si avion privat acest cavalieri si tot acolo s-au cazat sa fie aproape de ea.      

 

https://evz.ro/cat-costa-sa-bei-o-cafea-cu-primarul-emil-boc-in-premiera-absoluta-pentru-cluj.html

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a6726010-997b-4077-a756-a506113faf86.jpg

6 Lei = 1,30 dolari/kg 

Ceea ce nu inteleg ce valoare are banul Leu, ca am vazut pretul de ulei la 12 Lei/litru.   Cand inca am locuit si eu in Romania, 1 litru de ulei a costat 13 Lei, iar ceapa in aceasta perioada in piata libera se vindea cu 5 lei bucata!!!   In State 0,454 de grame de ceapa costa mai mult in alimentari.   O sa merg sa ma plimb Sambata la piata sa vad ce mai e nou, dar de acolo nu prea voi putea cumpara multe ca va fi ultra scump totul pe ger.  Cam 4 dolar = 1 ou de casa ... doar de la mexicani cumpar ceapa si altele mai ieftin direct de pe camp.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu îmi dau seama dacă e scumpa sau ieftina ca p-aici la piață nu avem numai ceapa de Mihai Viteazu sau de Jucu. :tooth:

Dar o sa urmăresc dacă e și de la Buzău. Eu nu cumpăr ceapa ca am încă din producția mea 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recomand Ceapa de „Mátyás Király” din Jucu de Jos, are o aroma de neintrecut si rezista la Ger si Seceta  :o:

Forma de ceapa din poza daca se vinde la noi este dulce, poti manca gol daca vrei si eu am si din asta mult in rezerva ca zilnic mananc ceapa si usturoi crud.

Nu-i recomandat la gatit numai in salate sau crud, ca indulceste tocana sau orice.   In Salata de Cartofi si cea de Vinete ador ca se poate toca cat vrei, nu-i mult niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De o vreme la noi in Arizona s-au scumpit enorm ori ce fel de OUA ca ar exista un Flu de Gaini si a trebuit sa le distruga undeva in centrul Statelor Unite in fermele specializate. 

Cu vreo 4 saptamani in urma am cumparat la COSTCO un pachet de 5 duzine = 60 de oua cu 5,69 dolari ... ieri au costat 14,89 dolari.   OMU' manaca 3 oua pe zi, asa i-a spus cineva ca este sanatos.    Ne-au anuntat si la stiri ca se vor mai scumpi ca vine si Pastele imediat, ceea ce inca nu s-a intamplat aici da inainte de Sarbatori sa se scumpeasca ceva!!!   Eu rezist si fara oua dar el nu stiu cati bani o sa dea pe un pachetel mult mai mic.   Inainte in COSTCO si oricare alimentara erau multe feluri de oua: - organice in 2 culori, cu coaja alba si maronie, dupa ce fel de mancare au mancat, daca au fost doar in cladiri sau au crescut in curte si alte clasificatii, ieri erau doar OUA si abia am prins 1 pachet ca se dadea 2 de familie.        

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Contrabanda cu oua din Mexico este ultima extravaganta al celori care vin de acolo, din vacanta ca ilegalii n-au nimic decat ce-i pe ei. 

Se confisca si se distruge marfa ca si carnea sau alte alimente crude, este o lista lunga cu ce se poate si ce nu.  Daca declara calatorul ce are in bagaje, le preda si merge mai departe, altfel ia amenda mare, depinde de cantitate si de altele, pana la zece mii de dolari $10.000,00 poate incasa!!!   

Nu se merita ca la COSTCO pe 60 de oua am dat cam 15 dolari.   Americanii au legi foarte severe la granita.  Uscaturi de poate, paste fainoase, Boia din Ungaria, alcool de oriunde doar din fabrica sigilat si este o cantitate stabilit pe persoana adulta de peste 21 de ani, ciocolati, cafea, trebuie sa ma mai uit ca am uitat.  

Desi pretul la oua a crescut cu 60% fata de anul trecut, inca nu se poate plange ca nu se gasesc alimentele de baza in magazine.  Nu merita amenda si un record personal de criminal! 

https://www.yahoo.com/finance/news/as-egg-prices-soar-so-do-attempts-to-bring-them-across-the-us-mexico-border-us-officials-220001508.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Workers push a trolley of imported onions in Manila TED ALJIBE/AFP via Getty Images

Workers push a trolley of imported onions in Manila       Onions are now a luxury item in the Philippines.  

The price of onions soared to $12.80 per kilogram in December, three times the price of chicken.

*La noi se poate gasi ceapa ieftina la 1 dolar/kg in weekends, altfel de la 4 dolari in sus, depinde de comunitate, central mai scump, spre margini mai ieftin.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

30 de lei costă kilogramul de urzici la Obor, în nordul țării poate ajunge și la 50 de lei

Credeam ca este si Maramures în nordul țării, cu mica diferenta ca acolo nu se mananca urzici decat de animale!!!   Nici in Secuime nu apara pe mesele oamenilor, cat am trait in Romania doar la Bucuresti am auzit de urzici pentru consum uman. 

Odata in Franta ne-am dus 2 familii la o excursie sa adunam urzici, ei erau din Bucuresti dar nu voiau sa mearga singuri.   

Am revenit la noi cu marfa si ea m-a ajutat ca eu nu aveam experienta decat cu spanac si altele, dar aveam de toate ce sint necesare, asta a fost mai important, pe urma am aflat.   

In State inca n-am auzit ca se vinde undeva verde, poata mai spre Nord ca la mine in gradina nu creste macar un fir de model si n-am vazut langa nici un gard.   Insa am vazut ca mereu carnea de porc este extrem de ieftin in perioada Postului Mare!!!   

Doar romani se invartesc langa acele vitrine in magazine, isi fac carnati, il afuma si vor fi buni de Paste spun ei, dar cine stie!!!   

Ceapa uscata se poate cumpara si foarte ieftin intr-un magazin cu profil Latino!!!  Chipsurile s-au scumpit mult sau conservele de toate alea dar eu nu cumparam nici inainte supa de cartofi in cutie de conserva sau morcovi curatati.   Cartofii s-au scumpit tocmai in tara de bastina, dar sint evenimente cand le gasim la pret redus.  Rosiile sint chiar ieftine.

Dimineata plantez usturoi, patrunjel si marar sa am de Paste, daca-mi lasa ceva pasarile cerului.   

https://www.b1tv.ro/economic/petre-daea-este-ingrijorat-de-cat-a-ajuns-sa-coste-ceapa-un-kilogram-de-urzici-mai-scump-decat-un-kilogram-de-pulpa-de-porc-1274895.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cartofii românești extratimpurii care ajung în piețe au preț dublu.  Spre exemplu, legumele din comuna Călărași, județul Dolj, ce provin din solariile fermierilor, au acum un preţ destul de piperat, adică 20 de lei la en-gross. Aceștia vor ajunge la tarabele din piețe chiar și la 30 de lei."

*Dar neaparat trebuie sa se manance acesti cartofi de populatia generala???   Nu se mai gasesc si cartofi vechi!!!  Eu n-as da bani pe asa ceva ca diferenta este foarte mica in gust.  Cred ca nu sint cartofi noi doar cu o coaja subtire alba/crem la culoare sau roze, care si in State sint ultra scumpe, se vand la 1,89 dolari pentru 0, 454 grame, 4 dolari/kg.  

Pe vremuri ne aprovizionam cu cartofi care tineau si in apartamente pana tarziu langa usa de intrare intr-o lada cu capac.                Pe vremuri am explicat si sorei mele sa-si umple pivnita cu multe alimente toamna, ca avea si la bloc un spatiu mare la subsol, si vecina i-a oferit spatiul ca era prea invarsta si statea goala.   Nu spargea nimeni ca erau cu toti proprietari.  Niste producatori care nu voiau sa mearga in Piata cu marfuri, se instalau pe scara blocului si din masina vindeau ce aveau de oferit. 

Cartofii erau una din produse ca sint grele de transportat, cand sora mea a cumparat cateva sute de kg, toti vecinii au facut la fel ca loc era unde sa le pastreze, deja li s-a usurat si viata de la caratul cu tramvai sau cu taxi de la Obor, langa Piata Aviatorilor.  Curios este ca n-am auzit de cartofi extra timpurii pan-acum.  Cartofi se poate "cultiva" si pe balcon intr-un sac de pamant afanat si bine acoperit sa nu inghete.* 

 

https://www.infoactual.ro/legumele-din-piata-au-un-pret-urias-este-din-ce-in-ce-mai-scump-sa-tii-post-in-2023.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×