Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Cheltuieli cu mancarea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce preturi aberante sunt in magazine!

4-act-img_4253-produse.jpg?itok=uoRf_HlA

A inceput nebunia de Sarbatori! Supermarket-urile sunt pline de marfa, dar si de cumparatori. Romanii iau cantitati impresionante de mancare si bautura, provizii pentru Craciun.

 

 

Multi nu se uita la preturi cand vine vorba de un festin adevarat. Altfel, ar avea un soc daca ar vedea ca sunt mai ieftine vinul decat strugurii si berea decat apa.

Magazinele sunt pline de marfuri, de la cele traditionale romanesti pana la cele mai exotice si necunoscute produse. Romanii casca gura la nuci de cocos, lychee sau kaki. "Ce-or fi astea? Cum se mananca?", se intreaba o batranica mai curioasa. "Lasa ca tot merele noastre sunt mai bune", spune ea si se indreapta spre raionul de fructe romanesti. Surpriza! Un kilogram de mere golden romanesti costa 3,29 lei/kg si "bot de iepure" - 5,99 lei/kg, in timp ce portocalele, care vin din tarile calde, costa 2,99 lei/kg, iar ananasul e 4,99 lei/kg. Perele sunt 7,49 lei/kg, iar lychee costa 6,30 lei/kg. Nucile de cocos sunt in aceeasi situatie: vin de peste mari si tari si se vand la 3,27 lei/bucata, iar nucile noastre sunt 25 de lei/kg in coaja si 34,99 lei/kg miezul.

 

Apa plata costa cat berea, iar merele romanesti sunt mai scumpe decat portocalele aduse de la mii de kilometri
Si exemplele pot continua si la alte raioane. Carnea de pui (11,12 lei/kg) este mai ieftina decat ciupercile (11,99 lei/kg), iar vinul (5,85 lei/0,75 ml) este mai ieftin decat strugurii (9,49 lei/kg). "Ce preturi sunt astea? Suntem nebuni? Cum sa coste apa plata cat berea? Ce facem acum, ne apucam sa bem alcool ca e mai ieftin?", spunea Maria Hutan, o pensionara din cartierul Titan, in fata rafturilor din supermarket. Intr-adevar, preturile sunt apropiate: o sticla de 500 ml de apa plata costa 1,64 lei, iar doza de bere este 1,69 lei. Branza este mai scumpa decat carnea. Telemeaua costa 19 lei/kg, branza de burduf 28 lei/kg, iar pulpa de porc 12,50 lei/kg. Lista poate continua cu maslinele: cele cu  sambure sunt 9,37 lei/500 gr, iar cele umplute cu ardei,  11,99 lei/400 gr.

 

Iata dovada preturilor aberante

http://stirile.rol.ro/ce-preturi-aberante-sunt-in-magazine--967828.html#ixzz3v2EUOOU5

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt aberante deloc. Portocalele sunt in sezon e normal sa fie ieftine. Branza e productie locala si e iarna, lapte mai putin si pret mai mare. Berea e considerata aliment de n-ar avea acelasi pret ca apa? Ciupercile nu le consumi in aceleasi cantitati ca puiul asa ca se justifica pretul. Plus ca exemplul cu puiul nu e relevant, calitatea carnii respective lasa mult de dorit. Vinul la fel, calitate indoielnica si cand a fost facut strugurii erau in sezon deci la pret de producator.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carnea de Bizon este in sezon undeva in Yellowstone, se gaseste in sectia de specialitati al frigiderului in bucatele de fripturi la 38 de dolari libra sau carne tocata in pachetele la fel cu $22.   Altfel un ananas mare si greu costa 1 dolar, 5 kg cartofii sau 1 kg de fasole verde la fel 1 dolar ca si strugurii sau capsunii. Ce am gasit ridicol de scump este un cozonac impletit cu niste stafide prin cu 5 dolari ca e specialitate evreiasca, challah bread!!!   Inca si salmonul afumat din Norvegia este ieftin, unt la 50% reducere, bucati uriase de vita, cotlete cu os cu tot dar pachete de familii de cowboys costa cateva sute de dolari dar oasele trag la cantar mult. oamenii au cuptoare imense si-l prepara intreg bucata cu multe legume langa si cartofi sint serviti.   Daca vreau bucata mai mica costa mult mai mult, noi nu mancam atita carne rosu si n-am ce sa incep acum cu un munte de carne, e cea mai buna mancare dealtfel si multi o sa-l aibe pe masa, ca Prime Rib este cunoscut si in localuri.    La pret redus costa aproape de $40/kg.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lidl vinde untul, pizza, salamul şi iaurtul marcă proprie cu 33%-67% mai scump în România decât în Polonia

 

Lanţul de magazine de tip discount Lidl are la aceleaşi produse în România şi Polonia diferenţe de preţ de până la 67%, arată datele companiei de cercetare de piaţă Hipercom Consul­ting.

Astfel, Lidl are în Polonia, cea mai dez­voltată economie din regiune, cu un sa­lariu mediu net de circa două ori mai mare decât cel de 400 de euro din România, pre­ţuri mai mici la salam, iaurt sau unt com­parativ cu piaţa locală. La polul opus, în România sunt preţuri mai mici la hrană uscată pentru pisici, la tarte cu creveţi şi legume şi la roşii uscate în ulei, scrieZiarul Financiar.

 
Pentru această comparaţie Hipercom Con­sulting a ales aceleaşi produse, sub acelaşi brand şi la acelaşi gramaj. Pentru a face comparaţia de preţ au fost alese pro­dusele promovate în cataloagele Lidl din cele două ţări, unde compania promovează săp­tămânal câteva zeci de articole ali­men­tare şi nealimentare. Spre deosebire de ceilalţi retaileri care pariză atât pe bran­duri naţionale şi interna­ţio­nale, cât şi pe mărci private, Lidl pro­mo­vează în cata­loage în special mărci proprii. De altfel, acestea reprezintă circa 80% din totalul produselor aflate pe rafturile magazinelor Lidl.
 
mediafax.ro

**********************

 

Aceste produse chiar sint necesare din alte tari sa vina in Romania???   La aceasta scara e clar ca toti se imbogatesc in Romania si inchid cand vor ca nici in banci nu mai e loc pentru banii lor!!!   Unt, salam, iaurt ... dar luminarile din ce tari provin???

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vor mai mari cheltuielile cu mancarea acest an decat in alti ani ca deja vad o ridicare de preturi la multe alimente, nu cu cativa bani ci cu cativa dolari si e doar inceputul anului.   Am fost azi la Costco si de la ultima vizita totul s-a scumpit dupa nici o luna.   Semintele de canepa cu 7 dolari, Sarea amara/Epsom Salt s-a dublat, baguette cu 1 dolar, nucile cu $3, cafea, branzeturile aproape dublate.   Cica din cauza ca s-au ridicat salariile minime, din cauza asta s-au redus angajatii ca sa acopere tot din plata clientilor care mai platim si taxa de membru care la fel se va ridica.   Adica magazinele nu vor sa piarda nici o centima din profitul lor imens ... si vor slavi gratuiti. 

Cred ca vom renunta la multe obiceiuri, altii deja s-au lasat ca era aproape gol cand noi am vizitat pe acolo.   


Cred ca vor mai mari cheltuielile cu mancarea acest an decat in alti ani ca deja vad o ridicare de preturi la multe alimente, nu cu cativa bani ci cu cativa dolari si e doar inceputul anului.   Am fost azi la Costco si de la ultima vizita totul s-a scumpit dupa nici o luna.   Semintele de canepa cu 7 dolari, Sarea amara/Epsom Salt s-a dublat, baguette cu 1 dolar, nucile cu $3, cafea, branzeturile aproape dublate.   Cica din cauza ca s-au ridicat salariile minime, din cauza asta s-au redus angajatii ca sa acopere tot din plata clientilor care mai platim si taxa de membru care la fel se va ridica.   Adica magazinele nu vor sa piarda nici o centima din profitul lor imens ... si vor slavi gratuiti. 

Cred ca vom renunta la multe obiceiuri, altii deja s-au lasat ca era aproape gol cand noi am vizitat pe acolo.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se arunca extrem de multa mancare! turbez de nervi cand vad oameni prosti care nu cumpara decat fructe si legume perfecte, urasc si mai tare companiile mari care arunca tot ce nu are forma perfecta.

 

nu mai cumparati mai mult decat e necesar, cumparati si incurajati magazinele sa vanda si chestii 'imperfecte', morcovul nu trebuie sa fie drept ca sa fie bun

 

 

arrgghh, am vazut aseara un documentar cu cata mancare se arunca la americani (no offence, olga!) si am innebunit de nervi


se arunca extrem de multa mancare! turbez de nervi cand vad oameni prosti care nu cumpara decat fructe si legume perfecte, urasc si mai tare companiile mari care arunca tot ce nu are forma perfecta.

 

nu mai cumparati mai mult decat e necesar, cumparati si incurajati magazinele sa vanda si chestii 'imperfecte', morcovul nu trebuie sa fie drept ca sa fie bun

 

 

arrgghh, am vazut aseara un documentar cu cata mancare se arunca la americani (no offence, olga!) si am innebunit de nervi


se arunca extrem de multa mancare! turbez de nervi cand vad oameni prosti care nu cumpara decat fructe si legume perfecte, urasc si mai tare companiile mari care arunca tot ce nu are forma perfecta.

 

nu mai cumparati mai mult decat e necesar, cumparati si incurajati magazinele sa vanda si chestii 'imperfecte', morcovul nu trebuie sa fie drept ca sa fie bun

 

 

arrgghh, am vazut aseara un documentar cu cata mancare se arunca la americani (no offence, olga!) si am innebunit de nervi

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se arunca extrem de multa mancare pe aici stiu, vad in magazine cum rosiile mai moi si putin uscate pielita pe ele ajung imediat in gunoi, la facut compost.   Am cerut odata pentru suc de rosii si nu mi-au dat ca n-au voie.   Uda toate legumele si se strica foarte repede, pierd gustul si aroma ca si valorile nutritive, ajung balegar in punga pan-acasa.

Restaurante si locuri unde se gateste la fel arunca toate alea in loc sa ofere la saraci care ar veni sa le manance zilnic ca se inchid anumite departamente devreme cum sint gogosii facuti dimineata, la 4 dupa amiaza se reduce pretul la jumatate dupa care dispar.   Se vinde paine mucegaita dar nu se reduce pretul ca se ramburseaza in caz ca cineva il duce inapoi.  Cu legumele imperfecte stiu ca au o problema cei nascuti in orase mari care habar n-au pe ce cresc fructele sau legumele.   Tot ce nu-i perfect nici nu ajunge in magazine, raman pe camp ca ingrasamant natural.  Unde se vinde la piata libera toate alea din camp, sint ultra scumpe si uscate, de acolo nu cumpar decat paine la fel extrem de scumpa dar unica.   Americanii nu folosesc majoritatea legumelor ca nu-i cunosc folosinta, o ceapa pentru hamburger si 3 rosii + o salata.  La majoritatea este cea mai complexa gateala pe grill ca restul vine din conserve si congelatoare.   Pana mexicanul gateste supa, fasolea batuta si peste intreg prajit in ulei si altele pe gratar, nu se simt femeile sa murdareasca bucataria, multe vand casa in care au trait o viata si inca n-a scos foita de ambalaj de pe aragaz.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

toti spun ca nu au voie pt ca le e frica sa nu fie dati in judecata daca cineva se imbolnaveste, asta e rahat! spuneu astia din film ca exista o lege la voi in care cei care doneaza mancare sunt scutiti/aparati/nu li se poate intenta proces daca cineva se imbolnaveste cu mancarea lor. deci corporatiile mari mint spunand ca le e frica de procese, nu ii poate da nimeni in judecata pt ca legea ii apara daca doneaza. dar sunt niste jeguri care profita si fac bani pe aruncatul asta.

 

 

eu cumpar first price, adicatelea produse refuzate de prima clasa, morcovii sunt mai incovoiati, rosiile nu sunt Perfect rotunde, cepele nu sunt de marime medie stantard, nu am nicio jena.

 

 

...si totusi realizez ca nu mai am niciun carnat vechi in congelator. davi, ceva carnatz de trimis la norvejica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi nu exista de cumparat First Price ca nici n-avem acces unde sosec camioanele cu marfuri, ca de acolo ajung doar cele frumoase pe rafturi, cu super aspect comercial.

 

Daca vre-un mexican vinde sub un pom ceva pe langa drumul mare desigur cumperi ce are sau in California spre Los Angels si Orange County sint ferme unde se gasesc direct din camp marfuri daca esti acolo in acel timp cat sint deschisi, ai noroc, chinezii tin deschis toata noaptea ca au interes sa vanda.  Din 2000 cand Taiwan s-a eiberat de sub Anglia, cine n-a vrut sa ajunga pe mana chinei comuniste, au emigrat in America cu bani si au cumparat cetatenie dar si pamant si n-au treaba.  

 

Acele legi apara firmele, dar omul daca moare de intoxicatie, nimeni nu-i vinovat.  Legile se aplica in multe feluri, este enorm de periculos si firmele sint trase si in curti civile pentru pagube materiale, lumea abia asteapta sa de ain judecata pe o firma.  De la sarmalele mele nu-i frica la nimeni, sau alta mancare ce gatesc. 

 

De obicei nimeni nu accepta nici in casa un pahar de apa, doar intr-o sticluta nedesfacuta!!! ori ce ai oferi cuiva sa fie individual impachetat si nedesfacut.    Doar cei apropiati mananca la un strain. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Est-europenii continuă să plătească mai mult decât occidentalii pe acelaşi produs, dar de calitate mai proastă
Europarlamentarul român Maria Grapini a cerut în Legislativul de la Strasbourg ca multinaţionalele măcar să vândă alimentele sub brand-uri diferite

Parlamentul European a luat din nou în discuţie, săptămâna trecută, diferenţa de calitate a unor produse alimentare comercializate sub aceleaşi denumiri şi etichete în Estul şi Centrul comparativ cu cele destinate Vestului Europei. Deşi sunt mai slabe calitativ, acestea sunt mai scumpe în ţările din fostul lagăr sovietic.

Ministrul ceh al agriculturii, Marian Jurecka, declara, în februarie 2017, că „în practică, în cazul anumitor produse, suntem coșul de gunoi al Europei”. Astfel, Cehia se alătură protestelor Slovaciei, României și Ungariei faţă de faptul că multinaționalele din domeniul alimentar vând mâncare mai proastă pe piața estică a UE.

Europarlamentarul Maria Grapini a declarat joia trecută, în plenul de la Strasbourg, că România este una dintre țările în care piața este invadată de falsuri, cu buna știință și a Europei și a decidenților naționali . „Es te o certitudine: în țările din Est sunt produse, sub a celași brand, de calități inferioare, ori asta este o înșelăciune! A vinde un produs care este mult inferior, dar are același brand, este o contrafacere până la urmă! Îi distrugem pe producătorii corecți! Pe de altă parte, consumatorul plătește un preț necuvenit! Nu oprim diversificarea, dar producătorul care vrea să vândă pentru o putere de cumpărare mai mică nu are decât să schimbe denumirea produsului, să pună alt brand, nu să înșele! Cred că aici trebuie să intervenim cu o legislație unitară, evident europeană și cu autoritățile naționale . Dar, este clar acum că cei din Est sunt coșul de gunoi, cum de altfel s-a mai dovedit!”, a spus Maria Grapini, potrivit unei postări de pe contul său de Facebook.

Comisia Europeană a justifi cat de ce diferă calitatea unui produs între Franţa şi Germania

Europarlamentarii Daciana Sârbu și Pavel Poc din Cehia au adresat o interpelare, anul trecut, Comisiei Europene, cerând acțiuni pentru verificarea și remedierea situației. În urmă cu câțiva ani, într-o dezbatere în comisia pentru mediu, sănătate publică și siguranţă alimentară, reprezentantul Comisiei Europene, Jerome Lepeintre, a arătat că producătorii schimbă ingredientele în funcție de puterea de cumpărare, gusturile și tradițiile din diferite țări. De exemplu, Nutella, a arătat el, este mai solidă în Germania decât în Franța, deoarece în Franța pâinea este mai puțin rezistentă decât în Germania. Concluzia dezbaterii a fost că, deși UE nu poate impune rețeta, consumatorii au dreptul să fie informați despre compoziția produselor.

 

evz

 

Ce de mare porcarie dau dovada cei de la Comisia Europeana cu fraza ingrosata!!!   Mi-e sila de tot ce intampla in aceste tari ca vorbesc cu sora mea zilnic despre alimente si-mi spune de ce se loveste mereu in magazine.   Ea are noroc cu mine, dar ce fac altii???   Nutella aia ar trebui ignorat sa se spele pe cap cu ea producatorii, practic le scot alunele din Romania si-l amesteca cu niste ramasite de ciocolata de la fabricarea bomboanelor si gata e scumpetea de crema de uns pe paine sau pe ce.   Mai rau decat sa se creada ca dumnezeu ne da painea de toate zilele, chiar exploatarea are asa o fatza amara???  Nu-mi vine sa cred.   Familia mea cat va trai acea marfa nu-l cumpara, odata in Elvetia am cumparat cand inca era bun si ieftin dar nu avem obiceiuri sa cumparam repetativ nimic.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×