Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Cheltuieli cu mancarea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Paște nefericit! Cât au ajuns să coste ouăle

"Ouăle și carnea de miel sunt alimentele de bază pentru masa tradițională de Paști. Așa că este o veste tristă pentru români că ambele au trecut prin scumpiri substanțiale. Un cofraj cu 30 de ouă, de exemplu, s-a scumpit cu 30% – 35% față de anul precedent. În plus, luna sărbătorilor duce la niște creșteri bruște ale prețurilor, cu aproximativ 50% mai mult față de perioadele obișnuite."

*De cand ma stiu si am locuit in oras din 10 Mai 1964, am observat acest fenomen, dar n-am dat importanta si n-am cheltuit inutil pentru aceste bunatati.   Pastele venea si pleca iar noi mancam Spanac cu Orez fiert si faceam o supa.   Lumea nu credea ca noi nu ne pregatim de Paste, ca multi se imprumuteau sa cumpere lucruri scumpe precum rosii, ardei gras si iute, castraveti din sere toate si la peste 100 de Lei/kg de la 1964 cand mama era platita cu 400 de Lei pe luna.   Atunci inca Miel nu era la moda printre unguri, noi aveam Jambon dar orice rancezeala si ros de sobolani costa o avere in piata, in alimentari nu se vindea ce voiam noi, doar in Delicatese langa acele legume fantastice.    Dupa ce au trecut Pastele Catolic, Orthodox si cel Ucrainian, am avut si noi o masa de Paste cu bunatati mai multe la pret chiar ieftin ca deja gainile faceau mai multe oua si nu se vindeau ca lumea era satul de toate.  Jambonul cel mai bun ne ofereau la pret de ciolan ca sa nu stea in piata taranu' pana-i creste barba alba.  Oamenii nu mai aveau bani desi se vindea totul ieftin. 

Noi si azi sarbatorim orice cand sintem impreuna toata familia!!!   Altfel doar mancam ceva in fiecare zi.  

Ieri in alimentara o gasca era peste 110 dolari, piele si os, m-am mai pacalit odata cu marfa asta si cu ratza.  Am fost intr-un magazin numit "Trader Joe's" si era mai ieftin decat oricare din alimentarile traditionale locale.   Vindeau banana pe bucata 19 cents, eu nu ma omor cu oua, mananc foarte rar, dar nu platesc 8-9 dolari pentru o duzina, la COSTCO cumpar 4 duzine pentru acea suma, miel tot de acolo am cumparat, cotele, doar daca vine cineva, sa nu-i explic ce-i aia Supa de Pui gatit in casa, nu din conserva sau altceva, cutie de carton.  Vinete mari si frumoase erau 1,50 dolari bucata, pere $ 0,79/0,454 grame, am luat multe verdeturi, legume, dar nu carne.   Macaroane din Italia si conserva mare de rosii in bulion pentru sos de spaghetti de 3 ori mai ieftin ca in alte magazine, branza Parmezan este scump mereu $16,00/0,454 grame dar se poate manca si cu paine si rosii se vinde intr-o, bucata nu razuita.           

https://www.infoactual.ro/paste-nefericit-cat-au-ajuns-sa-coste-ouale.html

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alimentul nelipsit din bucataria romanilor se scumpeste cu 33. Noi cresteri de preturi

"Alimentul nelipsit din bucataria romanilor se scumpeste cu 33%. Noi cresteri de preturi ... urmeaza!!!   Deoarece România nu are stocuri de zahăr și pt apărea chiar probleme de aprovizionare. Prețul unui kilogram de zahăr, care în prezent este de 6 lei, ar putea ajunge astfel la 8 lei în viitorul apropiat, ceea ce înseamnă o majorare de preț cu 33%. 

Partea subliniata n-are sens, dar ma intreb, "Cum de n-are rezerve Romania"???   Avea pentru 100 de ani cel putin in anul 1974 si nu era inchis Fabrica de Zahar din Ludus!!! 

Tot atunci 1 kg de zahar era 7 Lei parca, 8 Lei era 1 kg de orez si 11-13 Lei 1 litru de ulei de Floarea-Soarelui, 11 Lei era ului varsat iar 13 cel imbuteliat.

https://www.impact.ro/alimentul-nelipsit-din-bucataria-romanilor-se-scumpeste-enorm-noi-cresteri-de-preturi-525161.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-a speriat pretul de azi la Pastarnac, aproape de 10 dolari/kg si nu-l cumpara nimeni, se va arunca la gunoi peste cateva zile toate bunatatile dar nu-l dau mai ieftin. 

Gulia mica costa 2 dolari bucata care la fel nu se vinde ca nu se cunoaste.   Inainte 3 gulii intr-o legatura erau 2,99 dolari, una era chiar mare, una mijlocie si una mica. 

Dimineata am de mers la arabul pentru aceste articole, ei le aduc din gradina si camp personal.  Varza costa si 3 dolari/0,454 grame in unele magazine dar nu mai ieftin de 99 de centi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Ziua de Nastere al Statelor Unite pe 4 Julie, avem niste reduceri serioase si atractive in toate alimentarile americane.

Lumea merge la iarba verde daca vremea permite, sau calatoresc acasa de unde sint sa fie cu familia mare, la multi este cel mai mare eveniment din an.

Altii merg la vanat sau pescuit, fac gratare langa piscina dar totul depinde de vremea de afara ca deja au fost dezastre din cele mai neobisnuite.

Stiuletii de porumb de Miercuri pana pe 4 Julie inclusiv se ofera 8 bucati la 1 dolar, sint mari de obicei stiuletii dar nu si batrani.  Lumea cumpara cate 

100 de bucati ca le pune in congelator ca mai tarziuvor fi tari boabele si mai scumpi.  Eu cumpar cam 50 de bucati sa ma satur de bunatatea asta care

merge uns cu unt care le fel este redus de la 7 dolari pachetul de 0,454 de grame, la 3 dolari.  Acolo pe loc se curata si se vede ce se cumpara.

Mango si Avocado cate 3 la 1 dolar, pepenele verde cu miez rosu cu 19 centi/0,454 de grame dar se cumpara un pepene intreg, alte soiuri de pepeni galbeni

cu 88 centi/pound, anumite inghetate la jumatate pret, bere si alte bauturi nu tin minte si nici preturile la carne ca nu ma prea stresez sa gatesc daca nu se

anunta ca vine cineva sau sa mergem noi undeva.  Altfel doar ceva minim o sa avem ca de Father's Day sau cand am trimis fiului 10 mici, nu voia mai multi,

cand mi-a scris ca mai vrea nu stiu cate, nu eram acasa.   Am citit mesajul seara tarziu.   Ofertele astea si multe altele atrag lumea in magazine cu mic-mare ca nici

carturi nu prea se mai gasesc in parcare.   Ardei iute este inca la redus ca mexicanii si toti latinos fac Guacamole si ei cumpara cu cativa pungi de plastic, 8 - 10

cand sint asa ieftin oferite, rosii la fel ca si Cilantro, ceapa, castraveti, cartofi si altele.  Eu voi cumpara rasol de vita ca este cel mai proaspat si ieftin si pepeni

galbeni din fiecare soi cate unu, castraveti ca ne trebuie aici sa le mancam des ca si ardei gras, contin multa apa.   

Jumatate din judet arde, nu cred ca se da liber la  focuri de artificii private, doar cel oficial executat de armata. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alimentul nelipsit din bucataria romanilor se scumpeste cu 33. Noi cresteri de preturi

"Alimentul nelipsit din bucataria romanilor se scumpeste cu 33%. Noi cresteri de preturi ... urmeaza!!!   Deoarece România nu are stocuri de zahăr și pt apărea chiar probleme de aprovizionare. Prețul unui kilogram de zahăr, care în prezent este de 6 lei, ar putea ajunge astfel la 8 lei în viitorul apropiat, ceea ce înseamnă o majorare de preț cu 33%. 

Partea subliniata n-are sens, dar ma intreb, "Cum de n-are rezerve Romania"???   Avea pentru 100 de ani cel putin in anul 1974 si nu era inchis Fabrica de Zahar din Ludus!!! 

Tot atunci 1 kg de zahar era 7 Lei parca, 8 Lei era 1 kg de orez si 11-13 Lei 1 litru de ulei de Floarea-Soarelui, 11 Lei era ului varsat iar 13  .

https://www.impact.ro/alimentul-nelipsit-din-bucataria-romanilor-se-scumpeste-enorm-noi-cresteri-de-preturi-525161.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.wdDfAAzf5Goj73_hb9mwDAAAAA&pid=Api&P=0&h=180  costa  Dolari 9,99 pentru 0,454 de grame!!!  Stiu ca este mai rar acest fruct in magazine, dar nu justifica pretul.

In Canada este mai ieftin ca acolo sint livezi de Ciresi iar daca le culegi singur, devine si mai ieftin. 

In caz ca te-ai incalzit deja in recoltat ciresi si daca mai culegi 50 de kg sa aibe ce sa vanda patronul,

ai gratut cat si ce mai vrei de pe camp!!! 

La orice produs agricol este asa ca greu se gasesc mincitori pentru asa ceva,  Munca asta e rusinoasa!

Indienii si altii din acea zona nu se apleaca, mai bine rabda de foame.  Eu am avut placere sa culeg capsuni,

afine, ardei gras/iute, ceapa verde, ridichi, salata, mazare si fasole verde si restul aprozarului.    

Am revenit din magazin ca n-am avut ceva in casa si-mi trebuia, cand am zarit pe raftul cu ciresi bunatatea asta.

O femeie reclama Carne Artificiala si oferea de gustat ... nu voia nimeni.

Au redus pretul la Gulie la jumatate ca NIMENI nu cumpara!!!  Aici si asta este pe o lista necunoscuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Piersici si Nectarine cu miez alb = White Peaches & Nectarines costa 3,99 dollari = 0,454 de grame.  Fructele fiind mari, 2 din oricare este mai mult de 650 de grame, am cumparat 4 bucati ca il curati de pielita exterioara, scot de pe samburele cel urat si mare, curat locul si le racesc. 

Pe urma pun in cupa de sampanie din fructele foarte aromate si torn sampanie peste ... e una din bauturile mele de ocazii rare langa o cina deosebita, nu vechituri prelucrate ci vre-un peste deocheat sau friptura de vita, inca nu m-am gandit la nimic dar gasesc ce vreau daca merg in acel magazin cu mai multe delicatese numit "Trader Joe's" = János negustoru' =  

Prima oara trebuie sa se mai coaca fructele pe masa de sufragerie cateva zile sa fie si aromate.  

Miercuri voi fi la cumparaturi in acea zona si tocmai de ziua mea onomastica din calendarul catolic o sa petrec de minune singura, cu 2 pisici ca nu stiu omu' daca vrea sa manance cu mine la masa ca-i pe o dieta mai simplista cu Ceai Verde si nu mai stiu ce!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

*Eu n-as fi platit acele sume in nici un caz, dar nici nu merg in asemenea locuri amarate, nu luxoase!!!* 

Câți bani a plătit un turist american pentru un kilogram de struguri în Mamaia: “Sunt șocat”

Americanul a spus că este nevoie de un salariu destul de mare pentru ca cineva să-și poată permite traiul din România, din moment ce prețurile alimentelor sunt atât de mari.

1 kg de banane: 13,99 lei, 1 L de lapte: 28,99 lei. Trebuie să ai un salariu bun în România. Nu știu cine își poate permite. 1 kg de struguri: 28,49 de lei, aparent sunt din Italia."

https://www.fanatik.ro/cati-bani-a-platit-un-turist-american-pentru-un-kilogram-de-struguri-in-mamaia-sunt-socat-20443729

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mamaia nu este un loc amărât. Este un loc cu cerere. Care isi permite sa practice preturi mari ca se platesc si alea.

Si numai un american ar putea cumpara acum struguri la Mamaia, cunoscut fiind faptul ca nu e nici pe departe sezonul lor aici.  

Nu am citit stirea, nu citesc la fanatik, numa zic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc bine Mamaia, cand erau noi si hotelurile daca n-au cazut inca.  Inainte nu stiu ce era acolo doar dupa 1973 vara.   

Si stocul ce nu este cumparat de americani, se va arunca la pestii din Mare??? 

Eu am cumparat struguri cu 99 de centi/0,454 de grame, fara samburi foarte buni din Australia, insa ciresii ne ucid ca cei ieftini

sint stricati deja, iar cei proaspeti sint vanduti cat nu merita, iar cel alb am vazut cu $13.99/lb = $30.00/kg sau foarte aproape.   

Nu cresc aproape de Arizona ca aici nu ingheata iarna decat extrem de rar, asta reflecta pretul. 

Canadienii dau la porci dar nu ne vand mai ieftin!!!   

La noi putine lucruri nu se gasesc, Leustean deloc si Radacina de Patrunjel foarte rar, credeam ca si acolo de cand cu Comunitatea Europeana.

In Las Vegas unde chiar ca turistii sint locuitorii totul este foarte ieftin desi este total in DESERT orasul, am cautat pe Net acum.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×