Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Alimente interzise sau oferite cu precautie pisicilor

Postări Recomandate

Eu as fi zis ca traiesti intr-o tara mai... mai :think: ... MAI decat Romania. Sau de mancare speciala pentru cele obeze?

 

 

N-a fost recomandat asa ceva niciodata pisicilor nostri, eu nu stau sa inventariez magazinele ca-mi vine si asa rau de la mirosulrile de acolo, doar pisicii Stafida care nu mai este i s-a prescris niste specialitati ca suferea cu tiroida dar nu i-a placut deloc si manca gatit de mine separat de alte pisici. Nu sint mare cat lover, sotul este dar cum el

e mai mult la munca, ii tin eu locul de asistenta si pentru pisici. Nu-mi place deloc ca sint trezita in mijlocul noptii de mai multe ori, stie ei in care camera dorm si acolo se instaleaza aproape de geam sa ma scoale!!! Pisicii mei alearga sus pe acoperis si in curte,

prind pasari din zbor, e nevoie de un efort acolo si ard la calorii ... pana si sotul e pe program cu ei ca are de urcat pe acoperis dupa ultima editie de pisicut, ca e mai usor de urcat ... si deja era dezhidratat. Am impresia ca tu cu de astea l-ai ingrasat fara sa vrei. Precum multi cred ca aici toata populatia haleste doar la MacDonald, ...

 

Precis mai sint lucruri in Statele Unite de care habar n-am ca nu ma intereseaza deloc!!!

Pocaitele toate stiu de palarii facute la comanda in modele exagerate, eu nu port decat rar o plarie si-l cumpar in mall, deci nu ma intereseaza nici de acesti mestesugari si altele.

Noi aici cand tundem iarba, totul intra intr-un sac negru de gunoi, in Canada se lasa pe pamant ca se va putrezi, aici se va usca si vantul o sa-mi sufle peste tot unde nu-l vreau.

La fel nu stiu unde se gaseste cel mai bun porc sau alcool distilat ilegal din State!!!

 

Maslinele nu stiu ce au, dar nu am cunoscut pisica, pana acum, care sa nu le haleasca cu mare pofta.

 

Iti prezint 3 pisici care joaca fotbal cu masline, nuci, si alte obiecte sau alimente rotunde!!! oua fierte, ridichi :crazy: Sotul le face minge din orice gaseste dragut si stau la coada sa primeasc o jucarie noua!!! Cand sa fac curat le gasesc peste tot pe langa jucariile lor sub frigider, argaz, etc. Nici hot dog nu le place, sufla pe el ca un taur si

rastoarna farfuria.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-a fost recomandat asa ceva niciodata pisicilor nostri, eu nu stau sa inventariez magazinele ca-mi vine si asa rau de la mirosulrile de acolo, doar pisicii Stafida care nu mai este i s-a prescris niste specialitati ca suferea cu tiroida dar nu i-a placut deloc si manca gatit de mine separat de alte pisici. Nu sint mare cat lover, sotul este dar cum el e mai mult la munca, ii tin eu locul de asistenta si pentru pisici.

 

Aaaa pai zi asa, credeam ca tu esti marele cat lover si ca habar nu ai cum sa ii cresti.

 

Am impresia ca tu cu de astea l-ai ingrasat fara sa vrei. Precum multi cred ca aici toata populatia haleste doar la MacDonald, ...

 

Pai am zis cum cred eu ca i-am ingrasat: inainte sa ii castrez, le dadeam mancare obisnuita, logic. Se obisnuisera cu asta si cand am trecut pe mancare speciala, nefiind atat de gustoasa, ca nu are atatea porcarii in ea, lor nu le-a placut si nu mancau. Asa ca le mai dadeam si mancare de pisoi necastrati. Si acum, cand au un an si jumatate, doi ani si jumatate si sase ani, tot le mai scap o jumatate de plic pe zi. Dar o sa le scot de tot mancarea obisnuita, ca n-as vrea sa ii omor totusi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..........................................................................................

Pai am zis cum cred eu ca i-am ingrasat: inainte sa ii castrez, le dadeam mancare obisnuita, logic. Se obisnuisera cu asta si cand am trecut pe mancare speciala, nefiind atat de gustoasa, ca nu are atatea porcarii in ea, lor nu le-a placut si nu mancau. Asa ca le mai dadeam si mancare de pisoi necastrati. Si acum, cand au un an si jumatate, doi ani si jumatate si sase ani, tot le mai scap o jumatate de plic pe zi. Dar o sa le scot de tot mancarea obisnuita, ca n-as vrea sa ii omor totusi.

 

Si cum crezi ca o sa slabeasca pisoiul 3 kilograme?

 

Eu am cunoscut un motan care avea 6 kilograme si jumatate spre sapte si nu era gras deloc, pentru ca era un motan de talie mare.

Il cheama Thomas si acuma traieste in Belgia.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maslinele nu stiu ce au, dar nu am cunoscut pisica, pana acum, care sa nu le haleasca cu mare pofta.

 

Le-am oferit si azi din cele intregi si fara samburi, doar pisica mica s-a jucat cu boaba pana s-a manjit toata ca a sarit pe ea!!! alea adulte nici macar cu piciorul nu l-au atins.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Staim ca din cand in cand e bine sa le dai carne cruda si galbenusuri crude

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cum crezi ca o sa slabeasca pisoiul 3 kilograme?

 

Pai nu cred ca o sa slabeasca atat, dar 3 kilograme e mult pentru el, nu cred ca i-ar sta bine numai cu 4, ca, ti-am zis, el oricum e marisor. Insa pe la sfarsitul anului trecut a avut 5,200 si era numai bine. Acolo as vrea sa il aduc iar. Am inceput deja dieta, nu le mai dau deloc mancare umeda, iar din cea uscata, numai Purina Pro Plan Sterilised, ca aia le prinde cel mai bine, e mai satioasa si mananca mai putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiam ca din cand in cand e bine sa le dai carne cruda si galbenusuri crude

 

La galbenusuri crude nici nu m-am gandit vreodata dar am auzit ca unele pisici se urca pe pomi si golesc cuiburile pasarilor. Eu am cuiburi de pasari intre cactusi uriasi si arbusti cu crengi subtiri ca-s pasari fine iar pisicii nu se incurca cu terenul asta:yahoo:

Sint mai smecheri ... se urca pe acoperis, se ascund intre frunzele de dud si acolo prinde pasarile :crazy: bine satule de fructe, au minte mai multa decat credem!!!

 

Pai nu cred ca o sa slabeasca atat,

 

Poti lua la plimbare cu tine!!! ai mei daca ma vad ca merg pe jos, vin dupa mine si aici nu e indicat ca la un moment dat pierd mirosul de acasa, se sperie, se dezorienteaza si devin agresive, greu de prins daca nu sint pe lesa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu le-am disturbat rutina zilnica, i-am speriat iar motanul a asociat mancarea cu frica ce a simtit-o in timp ce manca si de cate ori trecea pe langa mancare, vomita.

 

 

Daca conditia nu se termina, sa-l duci la Vet doar pentru linistea ta. Prea ne implicam in viata pisicilor am impresia, deja pe mine asa ma ureste pisica alba, doar ca-i dau mancare mai trece pe langa mine si se freaca ... altfel fuge departe daca n-am nimic in mana!!! Ii spun ca-l iubesc dar nu ma crede :cry:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a hrani corect o pisica, mai ales daca aceasta este de rasa, trebuie sa ne documentam atent si eventual sa discutam cu un veterinar, pentru ca este foarte bine stiut faptul ca pisiciile sunt mult mai pretentioase la mancare, si se plictisesc mult mai repede de aceasta decat caini. Hrana premium este recomandata tocmai pentru a evita problemele de sanatate majore.

Editat de Blues
Scos link reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×