Sari la conținut
Forum Roportal
KoopeX

O intrebare : Se poate crea un laptop din componente cumparate personal?

Postări Recomandate

Am un prieten!M-a intrebat daca el poate sa-si faca un laptop cumparand separat componentele,zicand el ca iese mai ieftin decat daca ar cumpara unul direct din magazin.Am intrat intr-o stare de-asta de nesiguranta.Vreau sa stiu si eu daca intr-adevar se poate face asa ceva sau daca exista cumva shop-uri de hardware (adica sa gasesti chiar toate componentele necesare formarii unui laptop).Toata treaba asta ar fi utila pentru mine pt ca as invatza totodata mai multe despre laptop-uri si mi-as crea poate o profesie mai banoasa si l-as ajuta si pe acest prieten.Rog persoanele cunoscatoare sa imi raspunda.

 

PS : cineva mi-a explicat ca toate partile hardware sunt facute dupa modelul si carcasa laptopului.Bun...daca e asa poate totusi creez un laptop exact dupa structura unuia normal. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa spun, nu mi se pare o idee buna sa creezi un laptop singur.

 

Ceea ce ma sperie foarte mult este caldura la un laptop. Daca vrei sa creezi unul de la 0, cu componente separate, va trebui sa te iei dupa un model care exista deja presupun. Eu am desfacut de multe ori primul meu laptop(montat de chinezi..., si noname) si vreau sa-ti spun ca a fost o experienta de uitat.. Procesorul avea pasta pusa pe o placa metalica sub tastatura care acoperea in intregime suprafata laptopului, si de care era montat ventilatorul.am inceput sa pierd surubele mici micutze, care nu erau standard, sa insurubez unele in locul altora.. chestii de-astea. Oricum, revenind la subiect, mi se pare mult mai bine sa dai un ban in plus, si sa-ti iei ceva de marca gen Acer, sau Dell in care poti avea incredere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok uite un sfat bun sa il tii minte si sa faci intocmai : In legatura cu cei care ti-aau spus ca se poate acest lucru practic ar cam trebui trasi de urechiuse nu se poate asa ceva in primul rand tu personal ai vazut in viata ta o carcasa de laptop in magazine sau sa nu mai spun de placa de baza?? Parerea mea e ca nu se poate de fapt e mai mult ca o parere sunt satul de reparatii de toate tipurile asa ca la prostiile si ia-ti un laptop de o firma bunicica si sa nu fie prea depasit apoi poate mai gasesti la el cate ceva mai bun ca tot din bucati nu se poate. :D :tease: :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un prieten!M-a intrebat daca el poate sa-si faca un laptop cumparand separat componentele,zicand el ca iese mai ieftin decat daca ar cumpara unul direct din magazin.Am intrat intr-o stare de-asta de nesiguranta.Vreau sa stiu si eu daca intr-adevar se poate face asa ceva sau daca exista cumva shop-uri de hardware (adica sa gasesti chiar toate componentele necesare formarii unui laptop).Toata treaba asta ar fi utila pentru mine pt ca as invatza totodata mai multe despre laptop-uri si mi-as crea poate o profesie mai banoasa si l-as ajuta si pe acest prieten.Rog persoanele cunoscatoare sa imi raspunda.

 

PS : cineva mi-a explicat ca toate partile hardware sunt facute dupa modelul si carcasa laptopului.Bun...daca e asa poate totusi creez un laptop exact dupa structura unuia normal. :fool:

 

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt satul de reparatii de toate tipurile asa ca la prostiile si ia-ti un laptop de o firma bunicica si sa nu fie prea depasit apoi poate mai gasesti la el cate ceva mai bun ca tot din bucati nu se poate. :fool: :mda: ;)

Ai luat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor celor care mi-au dat un raspuns...M-am convins de problema cumpararii componentelor...Cat despre prietenul meu,a urmat sfaturile primite de la voi prin intermediul meu.Adica : si-a luat omul un laptop scumpel pe nume Fujitsu Siemens,gata facut din fabrica. :roll: See ya la alte discutzii prin forum :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×