Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Alimente interzise sau oferite cu precautie pisicilor

Postări Recomandate

Pisicile mele beau lapte mai cu placere decat apa si le-am dat de cand aveau cateva saptamani,nu au avut niciodata probleme cu laptele,deci le dau si acum.

 

Pisicile mele de afara, beau lapte zilnic, de doua ori pe zi, de vreun an de zile. Nu am auzit-o pe vreuna sa se planga pana acum. In schimb, daca ii dau lu' Betty a mea, pot sa ma mut de acasa vreo doua zile, ca se deranjeaza la stomac.

 

La cat e de gras, este de inteles ca nu-i prieste orice. Poate gresesc, dar in salbaticie nu cred ca pisicile mancau altceva decat carne. Practic, sunt feline carnivore.

 

Eu le mai vad pe astea salbatice de la mine din cartier, mananca orice gasesc la gunoi. Si, din cand in cand, prind cate un porumbel, gugustiuc, cate o vrabiuta :( Soricei nu, cu aia doar se joaca pana ii omoara. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat titlul topicului, ca probabil l-ati citit pe el, apoi DOAR numele alimentelor si v-a cam dus inj oroa eroare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Motanul meu ... a mancat boabe obisnuite, nu din cele pentru castrati.

 

Lesin pe loc!!! Asa ceva aud pentru prima oara!!! N-am auzit ca sint boabe separate dupa aceasta categorie desi in spital s-a facut operatia!!! Am angajat si asistenta peste week end langa pisicuta sa nu fie in pericol dar nu ne-a spus absolut nimic, si niciunde n-am auzit ca ar exista mancare separata pentru castrati, decat baby cat food, pisicuta tanara in crestere, pisica matura, sau mancare organica si de dieta pentru cei bolnavi, sau niste branduri scumpe de conserve.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat titlul topicului, ca probabil l-ati citit pe el, apoi DOAR numele alimentelor si v-a cam dus inj oroa eroare.

 

Bine facusi ca schimbasi titlul topicului.

E trist ca o pisica sau un motan castrat poate avea atatea probleme, chiar daca nu vad legatura intre castrare si problemele de sanatate.

Nu e cam gras pisoiul ala de 7 kilograme?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cam gras pisoiul ala de 7 kilograme?

 

 

Am avut 3 pisici adulte pana deunazi si toate erau de diferite rase si cu asta si un corp aparte fiecare desi mancau dintr-un sac de boabe uscate sau o conserva imparteam la 3. Toate sint castrate/fixate si au apetit diferit. Odata pe zi le dau un pic de conserva si cateva boabe uscate, pe urma niste "desert" de al lor ce le place. Daca noi mancam ceva ce le place, statau langa noi si miaunau. Trebuie macar sa guste sau sa miroase ceva sa le treaca pofta. Mezeluri nu mananca deloc, doar un fel de piept de curcan preparat in alimentara, nimic din ambalaj de fabrica.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lesin pe loc!!! Asa ceva aud pentru prima oara!!! N-am auzit ca sint boabe separate dupa aceasta categorie desi in spital s-a facut operatia!!! Am angajat si asistenta peste week end langa pisicuta sa nu fie in pericol dar nu ne-a spus absolut nimic, si niciunde n-am auzit ca ar exista mancare separata pentru castrati, decat baby cat food, pisicuta tanara in crestere, pisica matura, sau mancare organica si de dieta pentru cei bolnavi, sau niste branduri scumpe de conserve.

 

Eu as fi zis ca traiesti intr-o tara mai... mai :think: ... MAI decat Romania. Eu nu am auzit de oameni care sa creasca pisici si sa nu stie ca exista si astfel de mancare. Exista Neutered Young Male/Female de la Royal Canin. Sterilised de la Purina Pro Plan. Pana si Whiskas si Friskies au scos mancare destinata castratilor/sterilizatelor.

Dar de mancare pentru pisicile cu diabet ai auzit? Sau de mancare speciala pentru cele obeze?

 

Bine facusi ca schimbasi titlul topicului.

E trist ca o pisica sau un motan castrat poate avea atatea probleme, chiar daca nu vad legatura intre castrare si problemele de sanatate.

Nu e cam gras pisoiul ala de 7 kilograme?

 

E foarte gras. Bine, el e si mai mare ca talie, insa e gras rau, da. S-a ingrasat dupa castrare. Toti trei s-au ingrasat dupa castrare si, in principiu, pentru ca nu le-am administrat hrana asa cum trebuia.

Hrana speciala pentru castrati este mai saraca in grasimi si proteine, tocmai pentru ca acestia au tendinta sa manance mai mult. Eu, desi am stiut, nu am putut sa tin cont de asta, ca mi-era mila de ei, nu puteam sa ii infometez, ca, la inceput, nu le placea mancarea speciala si le mai scapam cate un plic de kitekat. Asa ca s-au ingrasat. Cei mici au luat un kil - fata si un kil jumatate - baiatul. Dar cel mare s-a ingrasat vreo 3 kile si jumatate. :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maslinele sunt bune, ciupercile insa, citisem ca nu. Nu mai stiu de ce. Bine presupun ca nu mananca zilnic si in cantitati industriale... Si oricum, al tau iese afara, e calit. :P Ai mei sunt niste mici cacaciosi, se pare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred că ar vrea el cantităţi industriale de măsline, dar nu-i dau că m-ar falimenta.

 

Intradevăr tu trebuie să ai mai multă grijă cu ai tăi dacă stau doar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, stau doar in casa ai mei.

 

 

Maslinele nu stiu ce au, dar nu am cunoscut pisica, pana acum, care sa nu le haleasca cu mare pofta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×