Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Curcanul de Thanksgiving se mananca doar odata pe an si NU singur, ci cu multe persoane la masa, membri familiei, rude, prieteni, vecini.   In ultimele decade s-a schimbat si traditia asta, acum se mananca de 11 Noiembrie si sint de acord cu asta PEFRECT.   De ziua Veteranilor mereu se aduna fostii colegi de armata, dar nu mai este sigur daca vor putea reveni si de Ziua Curcanului ca este iarna si frig in multe parti, s-ar putea sa moara de batranete, mor altii la care trebuiau sa vina in vizita, de aceea cand se revad, CELEBREAZA tot ce vor ca nimic nu este sigur a doua zi!!!  

In Secuime este ordine mare la alimentatie, nu se umple o burta mare niciodata, totul este bine calculat, porcul tine pana la urmatorul eveniment de sacrificare!!!   Cine nu a respectat s-a stiut ca a murit inainte de vreme de boli specifice.   Durerea de spate nu s-a luat de la multa mancare, ci de la MUNCA intensa de prasit, greblat, plivit, adunat ciuperci si fructe din gras in pozitii foarte chinuitoare mai ales daca erau inalte persoanele.   Pentru noi copiii era o joaca, eu eram slaba si scunda. nu simteam durere sau altceva doar ca sint pacalita de bunicu'.   El ducea majoritatea bunatatilor pe care le-am facut la Avocati si Doctori si acei domni erau bolnavi de Diabet la nivel mortal, eu am ramas tot slaba si sanatoasa. 

A mai ajutat si Diagnozarea Falsa ca n-am voie sa mananc PORC din copilarie, am mancat macris, pere salbatice ciuperci de toate felurile: - Csirke = Pui de gaina iar gomba = ciuperca, Roka = Vulpe Gomba, Galamb = Porumbel gomba  :derisive:

Szalma Krumpli = Cartofi Pai deloc nu era in meniul nostru si nici fast food ca nu era inca inventat in Romania, nici pui, oua sau cascavaluri.   Posteam fiercare zi din calendar cand ne cerea sacrificiul si nu aveam probleme de sanatate!!!   Nu stiam de Ciocalata sau Tort si inca de multe alimente.  Eram fericiti totusi desi nu primeam nici cadouri.    

https://www.fanatik.ro/alimentele-care-nu-trebuie-consumate-mai-mult-de-trei-ori-pe-an-romanii-le-adora-iar-multi-le-mananca-zilnic-fara-sa-stie-asta-20511765

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×