Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
Inteleptul Sorinica

Mancare sanatoasa

Recommended Posts

Din pacate,sunt multe mancaruri care cu toate ca sunt gustoase la unii din cei care le mananca,la sanatatea noastra ele nu numai ca nu ajuta ci tocmai invers.

De exemplu- sarea. Azi s-a ajuns in lume la concluzia ca oamenii se subjugheza la sarea in mancare.Surplus de sare provoaca o intreaga gama de necazuri ca de exemplu tensiunea arteriala inalta si abimarea ritmului potrivit a inimii.

Unt,grasimea si margarina sau grasime trans. astupa vasele de sange si provoaca atacuri de inima ( INFRACT).

Materii prezervative care se pun in salamuri,mancare "de gata" conserve si multe altele.culori si alte chimicale care au un rol negativ in sanatatea noastra.

ZAHAR ALB SI TOATE DULCIURILE CARE PROVOACA DIABET DACA NU IMEDIAT, ATUNCIA LA BATRANETE.

HAI SA VA LAS SI PE VOI SA CONTINUATI CA LISTA ESTE DIN PACATE INCA LUNGA.

• Upvote 1

Mancarea cea mai sanatoasa este mancarea naturala, fara niciun fel de chimicale.

Daca tu gasesti asa ceva e bine ca eu nu prea cred ca Bio este asa de pur cum se descrie

:crazy: si deja in portbagaj se contamineaza cu toate alea :yahoo: dar si noi incercam sa mancam cat se poate de sanatos si natural.

HAI SA VA LAS SI PE VOI SA CONTINUATI CA LISTA ESTE DIN PACATE INCA LUNGA.

A curs deja multa cerneala despre acest topic sau doar mie mi se pare???

Poti manca ori ce doresti doar cu moderatie, poate nu mezeluri cumparate frecvent, trebuie sa ti le faci in casa ... din ingrediente sanatoase si de care-ti place, insa e munca grea

in bucatarie!!!

Mancarea cea mai sanatoasa este mancarea naturala, fara niciun fel de chimicale.

Asa e dar unde s-o gasim... sa stam undeva in munte si sa mancam doar fructe de padure :)