Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Schimbarea temperamentului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Apropo de lupta. Il vezi pe unul ca lupta. Si reuseste sa se schimbe, sa faca o revolutie, sa inventeze ceva. Si spui ca a avut vointa, a luptat, a indurat, s-a antrenat etc. Toata stima! Dar nu cumva a avut gena de luptator?

Nu cred ca exista o asemenea gena. Cred ca orice om, atata timp cat nu are un handicap psihic grav si nu are parte de contitii extrem de grele de viata, poate reusi sa-si schimbe perceptia asupra vietii. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu cumva a avut gena de luptator?

Pot sa raspund eu? :D

99% DA

 

Nu cred ca exista o asemenea gena. Cred ca orice om, atata timp cat nu are un handicap psihic grav si nu are parte de contitii extrem de grele de viata, poate reusi sa-si schimbe perceptia asupra vietii. :)

Eh, daca-i mai flegmatic, mai bleg, mai ca ciobanasul moldovean, mai greu cu lupta... mai degraba impacarea cu soarta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de lupta. Il vezi pe unul ca lupta. Si reuseste sa se schimbe, sa faca o revolutie, sa inventeze ceva. Si spui ca a avut vointa, a luptat, a indurat, s-a antrenat etc. Toata stima! Dar nu cumva a avut gena de luptator?

 

Mai ramane sa o si denumim. :) Si sa scoatem gene din manseta pentru toate succesele si insuccesele din lume. :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ne pasa noua de ce vor altii? :)

 

 

Dar tu de ce tre sa casti gura la ei? Vezi-ti de calea ta, ce le dai atata importanta?!

 

 

zen atitudine amandoi ! :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eh, daca-i mai flegmatic, mai bleg, mai ca ciobanasul moldovean, mai greu cu lupta... mai degraba impacarea cu soarta.

Nu pot sa te contrazic, ca esti prea simpatica. :lol:

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa te contrazic, ca esti prea simpatica. :lol:

Normal! E greu sa contrazici un om simpatic. :lol:

Nici eu nu ma pot supara pe contabila ca-mi greseste salariul odata la 2 luni (si nici macar o data in avantajul meu) daca-mi tot promite cu un zambet larg ca il corecteaza. :focus:

 

zen atitudine amandoi ! :o:

Amandoua :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu de ce tre sa casti gura la ei? Vezi-ti de calea ta, ce le dai atata importanta?!

Ba sa stii ca uneori e recomandat sa dai importanta si la ce zic altii.

 

Abia acum mi-am dat seama ca ma cam depaseste discutia si ca de fapt, am inteles eu altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba sa stii ca uneori e recomandat sa dai importanta si la ce zic altii.

Nu si daca asta-ti mentine frustrarea. Pana la urma n-ai incredere in tine, in normele si valorile tale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai ramane sa o si denumim. :) Si sa scoatem gene din manseta pentru toate succesele si insuccesele din lume. :)

 

Studiile stiintifice arata ca exista o predispozitie genetica pentru optimism. Suna cam aiurea sa zicem "gena optimismului", dar nu suntem la intrunirea Scientific American Mind si mi-e mai simplu sa comunic asa. De asemenea, studiile arata ca barbatii sunt mai inclinati sa adopte raspunsul fight in situatii stresante, iar femeile flight-ul sau surrender-ul. Toate astea nu indica faptul ca programarea genetica are un rol foarte important in modul cum actionam si reactionam?

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate astea nu indica faptul ca programarea genetica are un rol foarte important in modul cum actionam si reactionam?

Are, dar nu gandeste rau el. Cred ca mai rau ar fi sa dam vina pe gene pt esecurile noastre si sa capitulam, sa renuntam la lupta usurandu-ne de vina care ne-ar apartine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×