Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Schimbarea temperamentului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Studiile stiintifice arata ca exista o predispozitie genetica pentru optimism. Suna cam aiurea sa zicem "gena optimismului", dar nu suntem la intrunirea Scientific American Mind si mi-e mai simplu sa comunic asa. De asemenea, studiile arata ca barbatii sunt mai inclinati sa adopte raspunsul fight in situatii stresante, iar femeile flight-ul sau surrender-ul. Toate astea nu indica faptul ca programarea genetica are un rol foarte important in modul cum actionam si reactionam?

Are, insa nu unul definitoriu, eu ma incapatanez sa cred asta. Ne indica directiile, insa noi putem refuza sa strabatem anumite carari daca nu dorim si sa cream noi carari pe care am dori sa pasim, daca asta e in avantajul nostru. Greu, greu, e drept, dar nu imposibil, refuz ca o tauroaica incapatanata ce sunt, sa cred ca e imposibil :lol:

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Studiile stiintifice arata ca exista o predispozitie genetica pentru optimism. Suna cam aiurea sa zicem "gena optimismului", dar nu suntem la intrunirea Scientific American Mind si mi-e mai simplu sa comunic asa. De asemenea, studiile arata ca barbatii sunt mai inclinati sa adopte raspunsul fight in situatii stresante, iar femeile flight-ul sau surrender-ul. Toate astea nu indica faptul ca programarea genetica are un rol foarte important in modul cum actionam si reactionam?

 

Eu nu am vazut gena aia descoperita si etichetata pe undeva, ci doar niste studii mai mult statistice. Au vazut ca unii copii seamana cu parintii naturali, chiar daca erau adoptati. Da, dar e atat de indirect... adica optimismul poate fi conditionat genetic cumva, nu stiu, dar asta nu inseamna ca daca esti pesimist, mori pesimist. E la alegerea ta, in functie de ce alegi sa faci. De-asta sustin controlul, pentru ca e esential sa alegi si sa lupti pentru echilibrul tau. Poate ai o predispozitie la depresie. Ce poti face ? Mori depresiv ca e transmisa genetic ? Cauti, lupti, si invingi tendinta. Unde se poate ! Unde nu se poate, cauti alte metode de coping. Cat timp omul are niste alegeri pentru "mai bine" nu se poate spune ca e limitat. Sunt totusi alegeri de facut... Apoi sa ne gandim ca studiile astea urmeaza niste tipare si emit niste concluzii riguroase pe baza a ceva nemasurabil, cum ar fi perceptia subiectului, sansa ca comportamentele alea care coincid sa fie pura coincidenta, etc. Ca x % sunt asa, pentru mine nu spune nimic. Asta nu inseamna ca nu se poate schimba! Ba chiar avem 100-x % cazuri care dovedesc ca se poate ! Ca sunt cu cateva procente mai putini, e adevarat, dar sunt. Studiile astea vorbesc doar in limbaj de statistica. 60 % din copiii adoptati au prezentat similitudini mai mari cu parintii naturali decat cei adoptivi. Si ce daca ? 40 % seamana mai mult cu cei adoptivi. :) Sau cu niciunii. :)

 

Asta inseamna predispozitie genetica, faptul ca majoritatea subiectilor studiati au inclinat spre un comportament care era de asteptat din punct de vedere ereditar. Daca adopti calea usoara, te lasi inclus automat in majoritate. Dar eu gasesc asta interesant, faptul ca fiecare are de dat lupta lui, nu ajunge unde vrea din prima. :)

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Greu, greu, e drept, dar nu imposibil, refuz ca o tauroaica incapatanata ce sunt, sa cred ca e imposibil :lol:

 

 

deci e imposibil ca din tauroaica incapatanata sa devii maleabila? nu vreau sa discut persoana ta, vreau doar sa arat ca unele lucruri chiar sunt aproape imposibil de realizat....

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are, dar nu gandeste rau el. Cred ca mai rau ar fi sa dam vina pe gene pt esecurile noastre si sa capitulam, sa renuntam la lupta usurandu-ne de vina care ne-ar apartine.

 

Ee, m-am facut si eu putin avocatul genelor. In ce ma priveste, sunt ultimele pe care as da vina, ca mi-au fost cele mai bune aliate.

 

 

Nu sustin ca nu trebuie sa lucram cu noi insine.

 

 

 

Are, insa nu unul definitoriu, eu ma incapatanez sa cred asta.

Eu incep sa cred ca "ce ti-e scris in frunte ti-e pus" (in lobul frontal, care prelucreaza informatia din mediu). Sper sa nu ajung la determinism 100%. L-am urat candva.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Temperamentul n-ar trebui sa fie personajul negativ ca sa ne dorim sa ne descotorosim de el, ci anumite trasaturi ale sale sau manifestari. De aceea e atat de diferit. Nici nu trebuie sa ne uniformizam si sa avem toti acelasi temperament. Pana la urma omul e trup, suflet si minte. Tre sa existe oameni de toate felurile care sa le satisfaca pe aceastea 3. E nevoie si de oameni temperamentali, activi, luptatori, la fel de multa nevoie e si de oameni contemplativi, de artisti, la fel si de ganditori adica oameni de stiinta. Nu putem si nici nu trebuie sa fim toate deodata si totul e bine si frumos atata timp cat din cauza vreunui temperament nu sarim calul.

 

Eu incep sa cred ca "ce ti-e scris in frunte ti-e pus" (in lobul frontal, care prelucreaza informatia din mediu). Sper sa nu ajung la determinism 100%. L-am urat candva.

E un sambure de adevar aici! :good:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp omul are niste alegeri pentru "mai bine" nu se poate spune ca e limitat.

 

Suntem programati genetic sa cautam "mai binele". Si, gata, termin cu determinismul.

Editat de Allexandrra
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suntem programati genetic sa cautam "mai binele". Si, gata, termin cu determinismul.

 

Pai si atunci cautam raul ca sa nu mai fim determinati ? :)

 

Nu cred. Eu inainte nu am cautat binele. Stiam ce ar insemna bine pentru mine, dar lenea si pesimismul nu ma lasa sa fac ceva. Acum fac. Poti spune ca atunci percepeam altceva ca fiin bine. Se poate si asta. Adica toata chestia cu genele e incerta. Clar ca sunt influente si programari, dar nu se rezuma tot la asta. Sau nu intelegem noi bine relatia de cauzalitate implicata aici. Nu stiu cum e, cert e ca omul se poate schimba. Nu schimbandu-si genele, ci gandurile.

 

Absolut nimic nu e imposibil. Si asta o spune calculul matematic, nu speculatia.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci e imposibil ca din tauroaica incapatanata sa devii maleabila? nu vreau sa discut persoana ta, vreau doar sa arat ca unele lucruri chiar sunt aproape imposibil de realizat....

Aproape imposibil nu inseamna imposibil si poti face referire si la persoana mea, eu chiar m-am schimbat in decursul timpului in multe privinte, o fi si varsta vinovata. :)

 

 

 

Eu incep sa cred ca "ce ti-e scris in frunte ti-e pus" (in lobul frontal, care prelucreaza informatia din mediu). Sper sa nu ajung la determinism 100%. L-am urat candva.

Eu zic ca am depasit determinismul in anumite privinte, in destule privinte incat sa pot sa ajung sa fiu impacat cu mine intr-un procent acceptabil. :)

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Absolut nimic nu e imposibil. Si asta o spune calculul matematic, nu speculatia.

 

Matematica, mai exact matematicienii, care au avut nevoie de nu stiu cate sute de ani ca sa descopere zecimalele?

 

 

Pentru mine e cert doar ca nu exista infailibilitate. Deci, da, este posibil ca Stefan cel Mare sa ii fi batut pe turci, pt. ca s-a coordonat si controlat foarte bine, nu pt. ca ar fi avut vreo asa-zisa gena de luptator.

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Matematica, mai exact matematicienii, care au avut nevoie de nu stiu cate sute de ani ca sa descopere zecimalele?

 

 

Pentru mine e cert doar ca nu exista infailibilitate. Deci, da, este posibil ca Stefan cel Mare sa ii fi batut pe turci, pt. ca s-a coordonat si controlat foarte bine, nu pt. ca ar fi avut vreo asa-zisa gena de luptator.

 

Fireste ca nu exista. Nici nu ne-o putem inchipui macar. :huggles:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×