Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Schimbarea temperamentului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oameni buni, totul e sa si vrem.

Corect. Dar problema e ca nu toti au talentul, rabdarea si placerea pentru acest "hobby". E ca si cand ai fi pus sa faci ceva ce nu-ti place deloc, ceva ce urasti sa faci. Cat chin ar intra aici. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@RTFM, stiu ca ai citit cartea, daca ai completari de facut la ceea ce-am spus eu, chiar te rog sa le faci. :)

Daca-ti aduci tu aminte, in carte se spunea nu numai ca temperamentul se modifica, dar chiar creierul subiectilor studiati in anumite experimente aparea modificat, ceea ce ne duce cu gandul ca procesul de dezvatare nu e imposibil. Cel putin eu asa am inteles.

 

Nu numai ca nu-i imposibil, ci, cum am spus e chiar foarte util. Spun doar că, deși poate mă

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa! Asa! Pai, ori suntem niste masinarii ce se revolta impotriva genelor ori nu mai suntem! :lol:

 

Nu ne revoltam impotriva genelor, doar impotriva unor opinii fara prea mare baza logica. :) Ca sunt spuse de oameni de stiinta sau nu, au acelasi statut. Genele iti lasa posibilitate de atac, inseamna ca ea exista. Am auzit de oameni care s-au schimbat radical ( nu din povesti sau SF, ci din realitate ) pentru ca au luptat, dar nu am auzit de oameni care sa se schimbe invocand genetica ca motiv pentru incapacitatile lor. Si nici macar impacati nu erau.

 

Nu numai ca nu-i imposibil, ci, cum am spus e chiar foarte util. Spun doar că, deși poate mă înșel, chiar dacă reușim să schimbăm anumite trăsături ale temperamentului, în speță emoțiile destructive, e oricând posibil să aibă loc o recidivă, pentru că ele vor continua să facă parte din mintea noastră întotdeauna, chiar dacă într-o stare latentă. Mă gândesc că nu întotdeauna și nu toți suntem persoane puternice, iar în momentul unei decepții sau depresii aceste emoții negative pot reveni. De aceea spun că cel mai potrivit cuvânt este ameliorale.

 

Corect, de-asta anumite trasaturi imunogene de personalitate sunt esentiale. Optimismul, increderea in sine, etc. Si cat timp ai control asupra mintii tale, le poti mereu combate mai usor cand se intorc.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Dar problema e ca nu toti au talentul, rabdarea si placerea pentru acest "hobby". E ca si cand ai fi pus sa faci ceva ce nu-ti place deloc, ceva ce urasti sa faci. Cat chin ar intra aici. :)

 

Perfect adevărat. A te controla continuu poate fi un adevărat chin. Eu d-aia și..militez at

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de acord; de accea ne dezvoltam anumite deprinderi in copilarie pentru ca ele ne ajuta sa evoluam

Si tocmai de aceea le si dezvoltam pe parcurs si nu ne nastem cu ele, asa cum se intampla cu animalele, care stagneaza. Creierul uman are posibilitatea de devenire. Dar stiti la ce ma gandesc eu acum? Ca nu toate creierele vor sa devina, nu toate simt nevoia aceasta, de a evolua si atunci unde este diferenta dintre aceste 2 tipuri?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si tocmai de aceea le si dezvoltam pe parcurs si nu ne nastem cu ele, asa cum se intampla cu animalele, care stagneaza. Creierul uman are posibilitatea de devenire. Dar stiti la ce ma gandesc eu acum? Ca nu toate creierele vor sa devina, nu toate simt nevoia aceasta, de a evolua si atunci unde este diferenta dintre aceste 2 tipuri?

 

Alegerea :) Te complaci sau te schimbi. E o simpla alegere pe care o putem face.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa! Asa! Pai, ori suntem niste masinarii ce se revolta impotriva genelor ori nu mai suntem! :lol:

 

Eu cu genele si cu Cristi de la Prahova nu ma pun.

 

 

Mai e si varianta in care genele te duc in directia buna si tu te opui (ca asa zice societatea, morala din cutare secol, scoala etc.) si dai vina pe ele.

 

 

 

Oameni buni, totul e sa si vrem.

 

Daca vrei, poti. Adidas Torsion. :o: Ce bine ar fi sa fie asa usor!

 

 

 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei, poti. Adidas Torsion. :o: Ce bine ar fi sa fie asa usor!

 

E usor sau greu in functie de cum te raportezi la chestia asta. :) Daca o privesti ca pe un scop in sine, o sa fie foarte greu si frustrant, ca niciodata nu vei atinge desavarsirea perfecta. Mereu vei simti ca nu are rost, si vei renunta. In schimb, daca traiesti in prezent si scopul tau e fericirea si echilibrul de-acum, nu ar trebui deloc sa fie greu. E o chestie de atitudine, de asteptari... Mereu vor fi obstacole, fireste, dar omul optimist le trece mai usor decat pesimistul, diferenta facand-o doar atitudinea. Atitudinea e cel mai puternic modulator al perceptiei.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×