Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ci ca uneori valorile sunt puse mai presus decat omul, ceea ce nici eu nu cred ca e bine.

Nu, am spus ca asa cum eu am dreptul la valoarea mea, are si altul dreptul la valoarea lui.

Sotul, sotia ..nu sunt bun si nici obiecte, ca sa ii dai in judecata ca incearca sa atenteze la el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Point iz : intr-o relatie dintre un barbat si o fata/femeie, unde ea stie ca el este inca insurat, ambii poarta vina si duc lipsa de moralitate. De ce ? Pentru ca ambii perpetueaza minciuna si deceptia, pentru ca isi traiesc momentele de extaz sau fericire in spatele unei alte persoane care habar nu are, pentru ca nu ii intereseaza de sentimentele acelei persoane daca relatia lor s-ar afla. Barbatul poarta vina cea mai mare pentru ca isi minte si iseala nevasta, iar femeia este accesoriu la aceasta deceptie, in buna stiinta.

 

La asta subscriu. Poate ca nu esti neaparat vinovat ca se indragosteste cineva de tine cum am sustinut mai sus (m-am gandit mai bine, si recunosc ca am comis-o), dar in cazul in care incepe o relatie din aceasta, interzisa, ambii sunt vinovati. Asta pot sa o spun din proprie experienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Point iz : intr-o relatie dintre un barbat si o fata/femeie, unde ea stie ca el este inca insurat, ambii poarta vina si duc lipsa de moralitate. De ce ? Pentru ca ambii perpetueaza minciuna si deceptia, pentru ca isi traiesc momentele de extaz sau fericire in spatele unei alte persoane care habar nu are, pentru ca nu ii intereseaza de sentimentele acelei persoane daca relatia lor s-ar afla. Barbatul poarta vina cea mai mare pentru ca isi minte si iseala nevasta, iar femeia este accesoriu la aceasta deceptie, in buna stiinta.

Fac si io ca Mita...am zis ! :lol:

Eu nu cred ca nu-i intereseaza, altfel nu s-ar ascunde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Point iz : intr-o relatie dintre un barbat si o fata/femeie, unde ea stie ca el este inca insurat, ambii poarta vina si duc lipsa de moralitate. De ce ? Pentru ca ambii perpetueaza minciuna si deceptia, pentru ca isi traiesc momentele de extaz sau fericire in spatele unei alte persoane care habar nu are, pentru ca nu ii intereseaza de sentimentele acelei persoane daca relatia lor s-ar afla. Barbatul poarta vina cea mai mare pentru ca isi minte si iseala nevasta, iar femeia este accesoriu la aceasta deceptie, in buna stiinta.

Fac si io ca Mita...am zis ! :lol:

Nu sunt de acord nici eu cu minciuna.

dar vezi tu, lucrurile nu sunt asa de simple.

unu la mana, fata vrea sa afle daca nu cumva i se pare doar ca proful o place.

Tocmai ca, punand punctul pe i nu o mai tot lungeste nici in fantezie si iluzie. Lucru care nu este deloc sanatos. Fata are o nelamurire pe bune, dupa cum se vede. ea chiar crede ca exista sansa ca si proful sa o placa pe ea.

 

Apoi, daca afla ca nu o place poate ca isi da palme si asta e...poate el va stii sa o puna la punct.

Sau...el sa ii raspunda ca o place..etc...si abia atunci poate aparea 'imoralitatea' de care spui tu..in cazul in care o mint pe sotie, pe la spate..amandoi. Constient, lamuriti, deloc in iluzie.

Si asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai spus 'valorile altora', am banuit ca nu si ale tale.

 

 

 

Iti place sau nu, valorile familiare, sunt primordiale si importante. In special cele morale.

Asta incercam sa explic. Valorile MELE nu conteaza cand vine vorba de ALTII SI VALORILE LOR. Pur is simplu nu au ce cauta in ecuatie. Eu stiu sa fac diferenta, chiar daca valorile mele sunt diferite de ale fetei.

 

Nu e vorba ca imi place, ...ce nu-mi place insa..si ce nu mi se pare nici moral si nici logic - e fanatismul si alocarea unor drepturi de a decide in locul altora. Drept care nu ti se cuvine. Logic. Ca altfel, si altii ar avea dreptul sa atenteze la liberul tau albitru.

Si asa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naema a zis deja ca ar bate-o.Exista si astfel de 'caini' pazitori...cu duiumul.

 

Draga mea, eu cand zic ceva stiu bine de ce o zic, in special cand vorbesc despre ce as face eu. Nu e vorba ca as fi sau nu caine pazitor al partenerului. Si pentru informatie generala...nu sunt. Omul meu are mana libera in sensul ca nu-l intreb unde pleaca, cu cine, cand vine, unde este si ce face. Pur si simplu aceste chestii nu ma intereseaza pana in momentul in care imi distruge increderea si se mai datoreaza si faptului ca precum explica si Mita, a sti sa-ti tii barbatul este o arta pe care eu care nu sufar de modestie falsa, am maiestrit-o. Ca femeie stii cand barbatul tau e fericit si mutumit intru-totul de tine, incat nu-i mai trebuie nimic. In fine, deci nu e vorba de tinut in lesa, ci de faptul ca as reactiona rau daca as mirosi alte catele pe langa cuibul meu. Call it instinct primar. :lol:

 

Eu nu cred ca nu-i intereseaza, altfel nu s-ar ascunde.

Eu vorbeam de momentele de extaz mai. :lol: Atunci in valtoarea lucrurilor...

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu vorbeam de momentele de extaz mai. :lol: Atunci in valtoarea lucrurilor...

Vai de mama lor de momente de extaz, traite cu frica in san si cu musca pe caciula!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cum am fi cu libertate deplina? Gandeste-te numai.

Credinta mea implica urmatoarea ipoteza: Am dreptul sa spun si sa fac orice simt ca m-ar face fericit, atata timp cat nu incalc drepturile altora.

Ce drept incalca fata atunci cand pune o intrebare si face eventual o afirmatie?

 

Ca sperante cu totii nutrim, ca ne place sau nu. Ca vrem sau nu a recunoaste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai sa razi poate, dar eu cred ca, de cele mai multe ori, este bine ca se intampla asta.

Trebuie sa ne raportam la ceva, trebuie sa ne ghidam viata dupa ceva, trebuie sa avem anumite 'frane'.

 

Cum am fi cu libertate deplina? Gandeste-te numai.

Eu cred ca libertatea ar trebui sa fie deplina, cum a spus si Naema, numai astfel iti dai seama daca omul de langa tine a ramas langa tine pt. tine sau de frica ca o sa strice o relatie calduta. Si nu cred ca moralitatea ar trebui sa fie o frana folosita pt. a-ti pastra partenerul langa tine, ar trebui ca acesta sa ramana exclusiv pt. ca asa vrea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×