Sari la conținut
Forum Roportal
Moftangiu

Partidul Neincrezatorilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si crezi ca voluntarul ala nu-si va dori mai tarziu ca truda sa-i fie apreciata pe masura, cand va vedea ce oportunitati gen easy-money poate oferi politica? Adica, poate chiar remunerata inzecit? Mai bine il dresezi, pardon, il motivezi din prima, zic eu.

Sau acel voluntar dupa o perioada de initiere, se va apuca de furat dupa ce va dobandi influenta si incredere.

Editat de Olivier Dzidzi
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Participarea la viata politica se sprijina pe voluntariat, tocmai ca sa nu fie infestata de oportunisti.

Membrii unui partid finanteaza partidul prin cotizatii sau donatii si nu sunt motivati prin fonduri.

Membrii unui partid trebuie sa primeasca satisfactii spirituale, sa li se recunoasca valaorea.

Ce stofă de politician de D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce stofă de politician de Dâmboviţa ai! :P

 

Uite de-aia am plecat eu din RO, pentru că acolo politicienii se recrutează dintre cei ca tine. Ce vrei tu, e de fapt un partid după chipul şi asemănarea celor actuale. Mult succes, ce pot să-ţi spun?!

 

Aşa. Şi îţi place cum arată partidele de azi?

 

E chiar mai mult decât atât, voluntarul ăla îşi va dori ca munca să-i fie apreciată peste măsură. Şi dacă începem cu cei care au lipit afişe, ne putem imagina cum vor fi apreciaţi cei care au dus servieta şefului :o:

Voluntarii respectivi isi doresc, dar cei promovati trebuie sa treaca prin votul colegilor de partid, si votul membrilor este cel care asigura calitatea candidatilor.

 

Sistemul actual functioneaza pe baza de finantare si partidele au ajuns SRL-uri.

Nu exista campanii interne de alegere a candidatilor si se impun cei care isi finanteaza campania electorala.

Nici sefii de partid nu mai decid. Se roaga sa vina unul cu bani!

Acesta-i sistemul care functioneaza pe baza de finantare si sigur ca nu-mi place.

 

Daca partidele ar fi fost finantate de la buget asa cum a propus Ion Ratiu, erau independente financiar si nu ajungeau captive ale marelui capital.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-as fi de acord sa platesc pentru un partid ce nu ma reprezinta.

Oricum platesti si finatezi toate cabinetele parlamentarilor din teritoriu.

Banii respectivi puteau fi alocati partidelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, eu n-as vrea sa platesc si pentru Partida Rromilor.

 

La fel, mi se sa pare nedrept sa platesc o majoritate parlamentara pe care nici macar n-am ales-o. Dar vointa majoritatii imi impune asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voluntarii respectivi isi doresc, dar cei promovati trebuie sa treaca prin votul colegilor de partid, si votul membrilor este cel care asigura calitatea candidatilor.

Da, numai că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca as gasi o solutie pentru mine, de ar fi sa emigrez. Dar chiar crezi ca nu am nimic de oferit pentru tara in care m-am nascut, unde am primit educatie, conditii de trai peste nivelul subzistentei? In ziua de azi, au ajuns sa emigreze mai mult cei care nu se pot adapta in Romania, cei care nu vor sa lupte si cauta metode mai simple pentru un trai decent. Asa vad eu realitatea. Si anume, ca nu sunt destul de bun pentru tara mea si ca nu voi face nimic notabil pentru dezvoltarea ei. Stiu ca voi fi doar acel roman plecat peste hotare, care va avea un salariu de cel mult 2000 de euro... si-atat.

 

S-au schimbat multe de cand ai plecat, lumea s-a mai emancipat si in Romania. Doar cei puternici vor rezista aici. Selectia naturala este deja un trend la noi si sper ca va merge in directia cea buna.

 

Romania nu are nevoie de 22 de milioane de locuitori, din care 5 milioane sa fie nostalgici si inca vreo 5 milioane sa fie niste vesnic nemultumiti plini de idei conspirationiste. Romania s-ar dezvolta mai bine cu 10 milioane de locuitori, care sa inteleaga situatia prezenta si sa faca la fel cum a facut Germania dupa cel de-al doilea razboi mondial, prin munca, simt practic si nervi de otel.

 

Eu sunt unul din afara celor 10 milioane, care ar mai trezi o speranta pentru tara. Si da, cred ca voi apela la varianta cea mai simpla, mentionata de tine mai sus.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Selectia naturala este deja un trend la noi si sper ca va merge in directia cea buna.

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Organizarea unui partid cere bani.Foarte multi bani.

Apoi.....chiar daca ai o multime votanta si prin absurd ajungi in vreo camera decizionala tot iti trebe lume care deja cunoaste mersul.

Cat de lipitorii de afise ,si acum primesc bani.Si impartitorii de pixuri si plase. (plase goale cu numele cantindatului, nu plase cu ulei )Intr-adevar putini,foarte putini spre munca voluntara. Marea majoritate a tinerilor care o fac/lipeala that is/ is animati de ideea de lupta,de amicitia - des inchipuita- cu seful filialei locale. Ideea este ca daca vrei sa devii cineva trebuie sa ai vreo 50.000 de euro de dat,se gaseste partidul care sa te ia si inca bine. Fara bani, doar daca ai un tupeu jegos si trebuie carne de tun in vreo campanie unde nu ai sanse - asta cam la toti. Si poate dupa vreo 3-4 ture prinzi si tu un loc eligibil, ca dupa vreo 16ani is saturati de moaca ta.

Intelectualii, nemultumitii,nehotaratii,neincrezatorii nu is o masa de disciplinati si nu cred ca cineva s-ar baza pe ei la modul serios.Orice partid ar putea sa apara doar prin mega investitii si un discurs ceva mai la nivelul omului. Got za money? :roll:

 

Un exemplu interesant este chiar un partid recent facut si ajuns binisor....partidul boborului Dan Diaconescu. Nu zic ca votabil..votantul tinta ii vai si amar.

Iar inca o lansare? nu ocred viabila, dar ar fi tentanta daca aveti pe nivel de tarisoara macar cateva milioane de ieuro de facut praf.

 

Ar fi utila reforma politicii, transformarea ei din

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×