Sari la conținut
Forum Roportal
Moftangiu

Partidul Neincrezatorilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A fost modul meu de a spune ca politica e unul dintre ultimele domenii in care m-as baga in mod normal. Dar dat fiind faptul ca m-a adus la exasperare ce se intampla in Romania, as sustine cat as putea un partid care ar promova ceva mai bun decat actualele.

 

Ce parere ai, Moftangiu, cu un program bine pus la punct si cu multi aderenti, ar fi posibil ca situatia din Romania sa se stabilizeze cat de cat?

Da este posbil.

La cata aversiune au acumulat politicienii actuali, sansele unui partid credibil cu un program foarte bine argumentat sunt mari.

Daca si partidul lui DD a luat 12% desi era privit ca un partid dubios condus de un demagog mascarici, atunci un partid sobru e clar ca ar colecta din cei 60% absenti suficienti nemultumiti cat sa rastoarne toate planurile.

 

Tot cei care s-au prezentat la referendumul din vara si nu s-au prezentat la alegeri.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vrea nimeni sa adere la un nou partid?

Ca să aibă sens să aderi la un nou partid, trebuie să fii dintre cei care să poată oferi ceva, nu dintre cei care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca să aibă sens să aderi la un nou partid, trebuie să fii dintre cei care să poată oferi ceva, nu dintre cei care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un partid trebuie sa-ti ofere posibilitatea sa-ti expui opiniile si argumentele pentru ca ele sa fie evaluate intr-o competitie de idei.

Teoria ca teoria, da'practica ne omoară :P .

 

Mai

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Harald, daca vrei sa iti mai raspund, renunta, te rog, la aerele de superioritate.

Ca să fii modest, trebuie să ai motive să fii modest :P

Nu vreau să-mi răspunzi, scopul postărilor mele este să-mi afirm părerile, nu să primesc răspunsuri de la tine. Oricum, nice try! A fost o tentativă deloc subtilă de manipulare tipic feminină, da' mai tre'să exersezi vreo 10 ani, dacă vrei să-ţi meargă cu harald :tease:

 

Probabil eşti mai nouă pe forum, aşa că ar fi cazul să afli că harald e un personaj, nu o persoană. Dacă vrei să discuţi cu persoana reală, încearcă în PM :P

 

Lipitorile ar aparea doar in cazul in care ar avea succes.

Aşa zici tu? :think: Eu zic că unele funcţii organizatorice în partid vor trebui remunerate de la început, aşa că unii vor veni doar pentru respectiva remuneraţie. Chiar dacă încep de la lipit afişe. Iar în 4-5 ani, se vor considera îndreptăţiţi să pretindă locuri eligibile, deşi nivelul lor este tot acela de lipitori de afişe.

 

Încearcă să înţelegi un lucru: dacă vrei să construieşti un Boeing 777, nu te ajută cu nimic mecanicii de la un garaj de taxiuri. Asta e problema cu România, e plină ţara aia de mecanici sau mecanici wannabe, inclusiv în politică. Dar de construit un Boeing 777 nu ştie nimeni cum se face.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Teoria ca teoria, da'practica ne omoară :P .

 

Mai întâi trebuie identificate surse decente şi onorabile de finanţare a respectivului partid, apoi trebuie selectaţi doar membri care să nu-şi obţină cele necesare traiului zilnic de pe urma activităţii politice, iar după ce le rezolvăm pe astea două, putem trece şi la expunerea opiniilor şi argumentelor. :o:

 

 

Aşa zici tu? :think: Eu zic că unele funcţii organizatorice în partid vor trebui remunerate de la început, aşa că unii vor veni doar pentru respectiva remuneraţie. Chiar dacă încep de la lipit afişe. Iar în 4-5 ani, se vor considera îndreptăţiţi să pretindă locuri eligibile, deşi nivelul lor este tot acela de lipitori de afişe.

 

Încearcă să înţelegi un lucru: dacă vrei să construieşti un Boeing 777, nu te ajută cu nimic mecanicii de la un garaj de taxiuri. Asta e problema cu România, e plină ţara aia de mecanici sau mecanici wannabe, inclusiv în politică. Dar de construit un Boeing 777 nu ştie nimeni cum se face.

Afirmatiile de mai sus sunt contradictorii.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....Dar de construit un Boeing 777 nu ştie nimeni cum se face.

 

Nici macar cei care au "sters-o" din tara si acum se dau mari cunoscatori intr-ale politicii romanesti ( si nu numai )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Afirmatiile de mai sus sunt contradictorii.

Sau poate le-ai tratat tu superficial?

 

Dacă-mi trebuie o menajeră, plătesc o menajeră, nu o iau pe post de concubină. La fel şi cu lipitul afişelor pentru partid sau cu activităţile organizatorice necesare partidului. Ele trebuie plătite, nu efectuate voluntar de membrii de partid ca un mod de a se lansa ca politicieni. Mai sunt contradictorii afirmaţiile?

 

Dincolo de asta, poate reuşeşte să-mi explice cineva şi mie: cât de prost poate fi cineva care îţi dă puncte pentru o astfel e aserţiune? :stars:

 

Nici macar cei care au "sters-o" din tara si acum se dau mari cunoscatori intr-ale politicii romanesti ( si nu numai )

Sigur, cine nu stă să mănânce salam cu soia e un trădător, nu? Nu, domnul meu, vezi că la avatarul meu scrie "renegade" şi la vârsta asta ar trebui să fii capabil să faci diferenţa între renegat şi trădător. E dreptul meu să locuiesc acolo unde mi se pare mai potrivit, iar părerile tribului de maimuţe în mijlocul căruia m-am născut sunt absolut nerelevante.

 

Cât priveşte capacitatea de a organiza un partid, asta rămâne de demonstrat cândva, dar cel puţin eu ştiu sigur ce NU se face. Tu nu ştii. Dacă vrei un partid ca alea deja existente, ai în România oameni nemaipomenit de capabili :P

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau poate le-ai tratat tu superficial?

 

Dacă-mi trebuie o menajeră, plătesc o menajeră, nu o iau pe post de concubină. La fel şi cu lipitul afişelor pentru partid sau cu activităţile organizatorice necesare partidului. Ele trebuie plătite, nu efectuate voluntar de membrii de partid ca un mod de a se lansa ca politicieni. Mai sunt contradictorii afirmaţiile?

Un partid nu-i o afacere.

Participarea la viata politica se sprijina pe voluntariat, tocmai ca sa nu fie infestata de oportunisti.

Membrii unui partid finanteaza partidul prin cotizatii sau donatii si nu sunt motivati prin fonduri.

Membrii unui partid trebuie sa primeasca satisfactii spirituale, sa li se recunoasca valaorea.

 

Activitatile care nu necesita calificare inalta ca lipirea de afise, poate fi realizata prin voluntariat.

In anii '90 asa au decurs lucrurile.

 

Sigur cand e nevoie de o expertiza, sau servicii specializate ele pote fi si trebuie cumparate. Tocmai acesta-i rolul fondurilor.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×