Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

E o rusine sa fii sarac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sa va povestesc o situatie conform topicului...traita de mama mea:

familia mea nu a avut o situatie financiara, tocmai buna o perioada... asa ca mai imprumutam inainte de salariu o faina, un orez, zahar de la vecina noastra (vecina de 20 de ani) vecina a carui sot era marinar cu bani multi, vecina casnica si fara venituri... eh...si intr-o zi mama s-a dus pana la vecina sa imprumute o faina si vorbind ele asa despre situatie, despre bani la un moment dat mama ramane socata la vorbele... chipurile cu mare talc si intelepciune, zise de vecina: ce sa faci mai vecina...daca nu ai bani, mirosi a prost!

eh cum credeti ca s-a simtit mama in clipa aia, la vorbele auzite?! a venit in casa si mi-a spus ca nu i s-a intamplat in viata ei sa auda asa ceva de la nimeni...

Vorbe smechere de la o casnica...nu?, venita din nu stiu ce sat, care a dat de bani si care nu avea nici macar 12 clase, si care ea la randul ei venea la noi sa mai ceara una alta - cand nu ii intrau banii in cont de la sotu'...

a fost ultima data cand mama a mai imprumutat ceva de la femeia aia, chipurile vecina de 20 de ani...

eh ca sa vezi, lumea cum judeca...fara sa aiba habar de nimic... :crazy:

Editat de sweet_florentia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Devine o rusine atunci cand ai ceva perspective, ceva intelect, iar tu te complaci cu saracia. Tot o rusine devine atunci cand devi prizonierul unor mentalitati gresite.

Daca ghinionul face sa te nasti intr-un loc rupt de lume, fara acces la informatie, la educatie sau la una precara, atunci da, nu cred ca este o rusine sa fi sarac. Asta e viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e o rusine doar din perspectiva celor care AU

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o vorba din popor (probabil nu din al nostru popor) care spune ca cei saraci ar fi considerati cei mai fericiti. Ok, insa deseori imi este dat sa vad contrariul. De exemplu, am vrut sa organizam intr-o seara un fel de reuniune a fostei promotii din liceu, insa am observat ca dupa vreo 7 ani, situatia s-a schimbat radical. Un fost coleg, a carui situatie materiala este neglijabila (fata de restul colegilor) a vrut si el sa vina, numai ca vreo 4-5 fosti colegi au decis hotarati: "De ce sa stam noi la masa cu saracul ala? Ce, nu mai stie cum sa bea si el de-a moaca?" Asa ceva m-a enervat la culme si le-am zis in felul urmator: "Bine ca putem sa-l chemam pe prostu' si cocalaru' Cutare (nu pot sa dau nume), ca doar el are bani si are cu ce se lauda!"; la care am primit un raspuns de genul: "Da' macar ala are cu ce se imbraca!" Normal ca nici eu nu m-am mai dus... sa fie sanatosi.

Asadar, de ce ne este rusine de saracia materiala, dar de cei saraci cu duhul, nu?

 

Va rog sa-mi raspundeti sincer. Indiferent de raspunsurile pe care le veti oferi, nu va voi judeca, deoarece atat timp cat pe voi nu va cunosc, nu am niciun motiv ca sa va reprosez ceva.

 

Tu, stiind ca UNII SUNT COCALARI, DE CE TE-AI MAI ASOCIAT IN ACEASTA ORGANIZARE CU EI?

cine se aseamana se aduna?

 

PS. zicala e mai lunga: - fericiti cei saraci cu DUHUL, caci a lor va fi imparatia cerurilor... si nu face referire deloc la saracia mentala, desi asa se subintelege din "saraci cu duhul" ... pentru ca lor si numai lor si le promite marea cu sarea, adica imparatia cerurilor... (tot o speranta materiala)...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Devine o rusine atunci cand ai ceva perspective, ceva intelect, iar tu te complaci cu saracia. Tot o rusine devine atunci cand devi prizonierul unor mentalitati gresite.

Daca ghinionul face sa te nasti intr-un loc rupt de lume, fara acces la informatie, la educatie sau la una precara, atunci da, nu cred ca este o rusine sa fi sarac. Asta e viata.

 

nu sunt de acord cu tine...

in fond, a avea sau nu posesiuni e o chestiune de optiune personala...

iar saracia, din punct de vedere material, e un concept artificial, menit sa mai separe in diverse clase niste oameni...

asadar, sa alaturi conceptul de saracie cu alt concept - de data asta de ordin moral - rusinea, mi se pare o imposibilitate tehnica...

Editat de Leonking

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt de acord cu tine...

in fond, a avea sau nu posesiuni e o chestiune de optiune personala...

iar saracia, din punct de vedere material, e un concept artificial, menit sa mai separe in diverse clase niste oameni...

asadar, sa alaturi conceptul de saracie cu alt concept - de data asta de ordin moral - rusinea, mi se pare o imposibilitate tehnica...

Saracia, din punct de vedere material, e un concept realist: trece prin stomac. Eu nu ma imbat cu artificii de ordin sociologic sau filozofic.

Daca ai ceva perspective, repet, ai si intelect, dar lenea sau mentalitatile formate gresit iti ghideaza viata ... devii o rusine. Poate si un exemplu pozitiv pt altii in a-ti depasii conditia sociala.

Editat de ^Dorin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar e una pozitiva.

 

pozitivu e doar unul din doi poli .... cine a decis ca ALA e pozitiv .... si de ce ? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Saracia, din punct de vedere material, e un concept realist: trece prin stomac. Eu nu ma imbat cu artificii de ordin sociologic sau filozofic.

 

 

o definitie imbecila - parerea mea... crezi ca daca tu mananci caviar si salam de sibiu esti mai bogat decat cineva care mananca pentru a trai?

crezi ca denumirea sau pretul alimentelor face diferenta?

 

tu poate nu te imbeti cu artificii... ci cu alcool, nu?

unii se imbata si cu frumusete, spiritualitate, si alte valori, care, in cutia ta, n-ar incapea, dupa cele afirmate... ca n-au dimensiune materiala, si nu pot cuantificate in banci...

 

 

Daca ai ceva perspective, repet, ai si intelect, dar lenea sau mentalitatile formate gresit iti ghideaza viata ... devii o rusine. Poate si un exemplu pozitiv pt altii in a-ti depasii conditia sociala.

 

 

acuma ia stai si gandeste si tu un pic, cel care "are intelect" (noi astilalti ne delimitam)...

tu definesti lenea dupa dex, sau opiniile altora... tu poti formula propria ta definitie?

tu spui despre mentalitatile formate gresit... ai tu mentalitati formate corect? ce criteriu de evaluare ai folosit, ca sa-ti permita sa-i separi in doua cete... in rusine si in normali (ca tine) ...

ce e un exemplu pozitiv? anodul de la baterie e pozitiv? de ce? pentru ca trece un curent electric pe-acolo? poti tu sa cataloghezi - pe un forum, unde se presupune ca opiniile au loc toate, unde se presupune o libertate de expresie si o acceptare a partenerilor de dialog - care-s buni si care sunt rusine?

 

sincer?

 

saracule care esti...

(sa zici mersi ca nu-ti fac raport pentru jigniri repetate...)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×