Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

E o rusine sa fii sarac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uite ca nu stiam ce are semnificatia asta :)

E un fel de expresie, nu stiu exact :think: folosita in sens negativ

 

De fapt este folosita in sens pozitiv: "halal sa-ti fie! insemna sa-ti fie de bine. Se mai foloseste cu intelsurile "bravo", "noroc", si chiar "fericire". Initial "halal" desemna pentru musulmani modul "corect" de taiere a animalelor de carne, respectiv a oilor. Acestora li se taia o artera de la gat si erau agatate de picioarele dinapoi pana li se scurgea tot sangele din corp. Numai in aceste conditii carnea era "halal" si putea fi mancata. Romanii, care nu prea si-au incarcat mintea cu practicile musulmane, au retinut ca halal inseamna ceva facut corect, deci ceva de bine.

 

Eu am alta intrebare si anume cum de ar ajunge cineva sa fie intr-un loc care este cu mult peste posibilitatile lor financiare ? Sau prin ce imprejurari poate cineva ajunge sa se regaseasca in preajma unei persoane cu status financiar mult mai mare ?

 

Eh, din greseala, maica. Asa mai ajunge omul la cate-o receptie, la cate-un ambasador, la un crack-party, pe un yacht mic ... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt este folosita in sens pozitiv: "halal sa-ti fie! insemna sa-ti fie de bine. Se mai foloseste cu intelsurile "bravo", "noroc", si chiar "fericire". Initial "halal" desemna pentru musulmani modul "corect" de taiere a animalelor de carne, respectiv a oilor. Acestora li se taia o artera de la gat si erau agatate de picioarele dinapoi pana li se scurgea tot sangele din corp. Numai in aceste conditii carnea era "halal" si putea fi mancata. Romanii, care nu prea si-au incarcat mintea cu practicile musulmane, au retinut ca halal inseamna ceva facut corect, deci ceva de bine.

 

 

 

nu stiu cum o fi la voi .. la noi s-a impamantenit ceva de genul " halal de tine" adica " vai si amar de tine"

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum o fi la voi .. la noi s-a impamantenit ceva de genul " halal de tine" adica " vai si amar de tine"

 

Eu l-am auzit folosit mereu cu acest sens, vezi si aici: http://dexonline.ro/definitie/halal.

 

Probabil este folosit gresit prin contaminare cu "hal", din expresiile "in ce hal esti!".

 

 

Dra ne-am indepartat de la topic, ne spanzura Darianna. :D

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

halala e sa iti curga tot sangele inainte sa fi mancat ... basically :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

halala e sa iti curga tot sangele inainte sa fi mancat ... basically :crazy:

Basically inseamna legal , permis, acceptat si se aplica unei game diverse de lucruri si situatii, nu numai la sacrificarea animalelor de hrana.... basically. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

corect

 

deatz mi :aranjare:

 

Basically inseamna legal , permis, acceptat si se aplica unei game diverse de lucruri si situatii, nu numai la sacrificarea animalelor de hrana.... basically. :o:

 

tu sa taci :focus: .... ar fi progres :haha:

 

:hi: .... si eu care tocmai imi asezasem laurii ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Halal sa va fie , tare offtopiciosi mai sunteti!.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Laur se contrazice despre orice, incepand cu materie legala, continuand cu cea culinara, finalizand cu home improvment si gradinarit si totul in between. :rot:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×