Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

E o rusine sa fii sarac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este o vorba din popor (probabil nu din al nostru popor) care spune ca cei saraci ar fi considerati cei mai fericiti. Ok, insa deseori imi este dat sa vad contrariul. De exemplu, am vrut sa organizam intr-o seara un fel de reuniune a fostei promotii din liceu, insa am observat ca dupa vreo 7 ani, situatia s-a schimbat radical. Un fost coleg, a carui situatie materiala este neglijabila (fata de restul colegilor) a vrut si el sa vina, numai ca vreo 4-5 fosti colegi au decis hotarati: "De ce sa stam noi la masa cu saracul ala? Ce, nu mai stie cum sa bea si el de-a moaca?" Asa ceva m-a enervat la culme si le-am zis in felul urmator: "Bine ca putem sa-l chemam pe prostu' si cocalaru' Cutare (nu pot sa dau nume), ca doar el are bani si are cu ce se lauda!"; la care am primit un raspuns de genul: "Da' macar ala are cu ce se imbraca!" Normal ca nici eu nu m-am mai dus... sa fie sanatosi.

Asadar, de ce ne este rusine de saracia materiala, dar de cei saraci cu duhul, nu?

 

Va rog sa-mi raspundeti sincer. Indiferent de raspunsurile pe care le veti oferi, nu va voi judeca, deoarece atat timp cat pe voi nu va cunosc, nu am niciun motiv ca sa va reprosez ceva.

Editat de Olivier Dzidzi
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asadar, de ce ne este rusine de saracia materiala, dar de cei saraci cu duhul, nu?

Din cauza prea multor prejudecati.

Cea mai buna dovada ca saracia materiala NU este o rusine o reprezinta cei care, prin caracterul bogat, au compensat dezarmant lipsurile fizice.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Categoric da.

 

 

Dupa o anumita varsta, sa spunem, 40 - 45 de ani, daca nu ai ajuns sa ai o situatie materiala satisfacatoare atat pentru tine cat si pentru familia ta, cand nu ai ajuns sa fii bun in meseria pe care o practici, sa poti da lectii, la o adica in domeniul tau.... te numesti ratat :pardon:

 

Nu e numai vina ta, desigur. Lipsa de noroc are un rol important.... mai sunt si alte cauze care tin de adaptarea in societate si la stilul combativ ( :lol: ).

 

Eu incurajez pe toti tinerii cu care am de-a face sa se straduiasca cat mai mult sa faca bani in viata, sa aiba o profesie in care sa se dovedeasca util, sa o faca cat mai bine.

 

Ca in ultima vreme la noi a ajuns o rusine sa fii bogat.... doh.gif

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Asadar, de ce ne este rusine de saracia materiala, dar de cei saraci cu duhul, nu?

Nu stiu daca e neaparat rusine, la noi se practica marginalizarea pe considerentele astea, doar asa, sa se simta un ghertoi sau doi, mai bine, sa aiba o parere mai buna despre ei.

Daca noi, ca si popor, nu eram "educati" in spiritul "moama, are bmw, e jmeker, nu conteaza de unde are banii sau unde are el carte de munca" eram mai evoluati un pic...dar nu suntem.

La noi tot ce conteaza este un mobil, pe care ti-ai dat salariul pe doua luni, o masina pentru care platesti leasing poate mai mare decat salariul si eventual niste bani sa arunci in lautari... da' e pe sistemul las' ca vad eu ce fac.

De ce in tarile civilizate oamenii nu pun pret pe masini scumpe?

Ca nu o sa vezi niciodata afara, pe vreunu' care n-are carte de munca nicaieri, conducand un CLS...decat daca e roman, desigur.

 

P.S. Bine ai facut ca nu te-ai mai dus, trebuia sa-i si injuri.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca am ajuns ca sa traim doar ca sa avem un statut favorabil in societate si doar ca sa turnam 2-3 plozi, doar pentru a ne duce numele mai departe (rezultati dintr-o casnicie impusa de catre neamuri si restul opiniei publice), inseamna ca numarul mare de emigranti din ultimul 20 de ani, se justifica in totalitate.

Tatal meu n-a avut nicio profesie, dar tot a fost respectat... uneori si de catre mine.

Editat de Olivier Dzidzi
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare isi alege soarta lui in viata. Daca respectivul se simte bine fiind sarac, foarte bine. Singura rusine de a fi sarac, e rusinea pe care o simte persoana saraca. Ceilalti nu ar trebui sa tina cont de aspectul asta. Dar fireste, si ceilalti au libertatea de a fi cum isi doresc. Daca ei nu doresc sa fie in preajma unei persoane sarace, e decizia lor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Va rog sa-mi raspundeti sincer. Indiferent de raspunsurile pe care le veti oferi, nu va voi judeca, deoarece atat timp cat pe voi nu va cunosc, nu am niciun motiv ca sa va reprosez ceva.

 

Eu am dat un raspuns sincer. Aceasta este opinia mea. :hi:

 

 

Tu de ce faci legaturi nepotrivite?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×