Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

De ce nu mai da Dumnezeu nici un semn de "viata"?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

...speram sa purtam o discutie obiectiva...

Pana la urma, ce e suferinta? Ce inseamna viata distrusa sau mizera? Lucrurile astea sunt doar in mintea omului...

 

Hai ca aici ai reusit sa ma scoti din sarite! Mai bine de 8 milioane de romani traiesc la limita decentei dintre care multi din ei nici atat... si tu ne spui aici ca suferinta e relativa?! Sunt bolnavi care se sting ca n-au pastile-n spitale, batrani uitati de viata prin sate, copii si femei care mor nevinovate in razboaiele care inca se mai poarta... criminalitate, prostitutie, droguri etc. si multe alte mizerii umane care incep incet incet sa fie legalizate in mai toate tarile democrate... si tu ne spui ca suferinta nu e reala?! Esti foarte "obiectiv", ce sa zic... Asculta Ombladon - Egali din Nastere! Acolo e realitatea obiectiva si necenzurata pe care autoritatile o ascund de ochii lumii... nu plaiurile fantastice din imparatia mortii cu care ne amageste biserica...

 

Pana si Iisus a suferit pe cruce de si-a dat duhul... Nici suferinta propriului tau zeu nu te impresioneaza?!

 

Nu zic ca viata e neagra in totalitate, dar nici roz nu e...

 

 

Nu am justificat crima, intrucat nu discutam despre oameni...

 

Si daca traiai in jungla cu jde mii de ani in urma si ajungeai hrana pentru o felina infometata sau chiar mai la origini - pentru un T-rex insetat de sange - tot asa ai fi spus ca natura e perfecta sau ca animalul respectiv nu te-a omorat, ci doar te-a folosit ca hrana?! Ca vrei s-accepti sau nu - natura nu e divina ci salbatica... iar daca e cum e actualmente... asta se datoreaza doar faptului (dupa cum am mai spus) ca omul a reusit sa evolueze si a stapanit-o... Daca omenirea ar disparea sau ar pleca de pe planeta - natura s-ar structura la fel ca in trecut...

 

Si cam atat - ca nu se ajunge la niciun consens...

Editat de In Focuri
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Standardele suferintei DIFERA de la om la om, asta am spus eu si nu e nevoie sa imi rastalmacesti vorbele. Ce aduci tu in discutie - viata romanilor si alte tragedii sunt niste exemple redundante in contextul discutiei, intrucat eu N-AM SUBLINIAT faptul ca nu exista suferinta, am spus ca este relativa si ca ce afecteaza pe cineva poate sa nu afecteze pe altul; de asemenea am punctat faptul ca isi are radacinile in mintea si in fiinta omului, om care e posibil sa exagereze de multe ori.

Ba da, viata e neagra, tocmai din motivele expuse de tine si nu numai; in fine, in sensul asta ai dus tu discutia, eu voiam sa ilustrez alte aspecte: in principal faptul ca mecanismul acestei lumi e deosebit de complex, complicat, iar perfectiunea sa deriva din faptul ca asemenea logica in orice si ordine universala nu aveau cum sa se nasca dintr-un haos nedirijat intru oranduire.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa iti scriu.. sa nu iti scriu

 

Inainte sa vina popa in Mehico nu exista popa. Daca intelegi intelegi, daca nu, da.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dzeu exista pentru toti pupatorii de oase si mancatorii de coliva, adoratori de lemne vopsite.

Acum sunt si la reducere rotflmao.gif

 

Blaise Pascal era pupator de oase?

Generalizare de prost gust.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a scarbit de omenire, ii vine sa vomite, si pregateste iar un genocid, foc, meteoriti, vulcani, supernove, gauri negre.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×