Sari la conținut
Forum Roportal
HammerTime

Fata crescuta doar de mama

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am intrat să văd dacă Alexandra m-a mai întrebat ceva, şi uite peste ce dau:

 

Bishop, aveam o intrebare pentru tine, dar vad ca a disparut intre timp.

De ce crezi tu că a dispărut? Din cauză că avea legătură cu topicul poate?

 

Oricum, Providenţa ţi-a surâs prin Alexandra, care a ţinut de mine să îţi răspund. În plus, e fun să-ţi dau replici, dar e un show extraordinar când suntem suspendaţi şi când îi târâm şi pe alţii după noi; sincer însă, mi-ar părea rău dacă Alexandra şi Aseneth ar fi suspendate. Ele chiar nu au nicio vină (şi nici nu vor avea).

Uite-o:

O văd.

 

Răspunsul meu este următorul: eu nu aş accepta niciodată poziţia de amant al fetei, dar aş accepta-o în schimb pe cea de luptător. Diferenţa dintre cele două situaţii este realizată, din punctul meu de vedere, de atitudine: acceptarea statutului de amant presupune plafonare - renunţarea la principii şi dorinţa de a nu schimba nimic - dar o atitudine de luptător înseamnă asta: utilizarea continuă a celor mai eficiente mijloace pentru ca dragostea ei să nu (mai) aparţină şi altcuiva. Aşa poţi rămâne moral, pentru că nu e nimic imoral în a lupta pentru dragostea unei femei logodită sau chiar căsătorită.

 

Hm, dar de fapt, dacă mă gândesc mai bine, iubirea trece peste principii şi morală. De fapt, iubirea autentică trece peste tot şi biruieşte.

Editat de Tom Bishop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iubirea trece peste principii şi morală. De fapt, iubirea autentică trece peste tot şi biruieşte.

 

 

Exact asta poate sa spuna si fata despre care e vorba. Ca ea face dragoste cu barbatii aceia pentru ca "iubirea trece peste morala, iubirea trece peste tot".

Totusi, tu ai blamat-o in numele moralei cand ai spus despre ea ca nu are "principii sanatoase".

Te contrazici.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se intalnesc destule cazuri in care parintii desi sunt despartiti copiii ajunsi la maturitate au relatii benefice si asta pentru ca parintele care a ramas alaturi de copil a reusit sa fie suficient pentru ambele roluri.

 

Este normal sa existe goluri si este normal ca parintele ce ramane in urma sa nu le poata umple, dar poate face astfel incat sa le micsoreze numarul.

 

Mama serveste drept model fetei. Daca fata, la varste la care judecata nu este formata, isi vede mama cu mai multi barbati, neacordand niciunuia importanta, acesta va fi modelul fetei. I se va parea, inconstient desigur, si la o varsta matura ca normal e sa existe mai multi barbati in viata unei femei. Mi se pare mai important modelul feminin oferit de mama decat absenta tatalui. Absenta tatalui contribuie mult prin faptul ca nu a invatat sa acorde ea insasi atentia si importanta cuvenita unui singur barbat in viata ei.

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta poate sa spuna si fata despre care e vorba. Ca ea face dragoste cu barbatii aceia pentru ca "iubirea trece peste morala, iubirea trece peste tot".

Ceea ce ai scris mai sus e ridicol chiar dacă nu cunoaştem mai multe detalii despre viaţa amoroasă a fetei (dacă are aventuri de-o noapte sau şi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha ha, ce-mi placi, Alexandra.

 

Bishop se intreba mai sus daca ei ii place sa faca sex si cu alti barbati.

Bishop nu se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bishop, tu spui "iubirea trece peste PRINCIPII".

Dar tot tu ai condamnat-o pe fata pentru ca nu a avut "PRINCIPII sanatoase".

 

Te contrazici.

Hotaraste-te: ori trebuie "sa ai principii", ori treci peste principii.

Din doua una. Nu poti cu amandoua.

Sa luam cazul tau: daca ai o relatie cu o femeie, nu poti in acelasi timp sa ai principii sanatoase cu ea si sa si treci peste ele.

:)

 

Fata poate sa spuna ca ii iubeste pe acei barbati, ca ea nu e o japita, ca ea face DRAGOSTE doar cu barbatii pe care ii iubeste (ii place).

Poti s-o contrazici?

Editat de downtempo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu înseamnă însă că asta are vreun sens, că ce face ea se numeşte iubire autentică.

 

1 Sa spunem ca tu ai o iubire autentica.

Cum poti ca in aceasta relatie sa ai si principii sanatoase, dar sa si treci peste ele de dragul iubirii?

 

2 Cand ai condamnat-o pe fata pt ca nu a avut ~principii sanatoase~ ai spus ca e "ipocrita".

Cand tu spui ca poti trece peste principii in iubire, nu esti ipocrit exact in aceasta acceptiune?

Editat de downtempo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cunoscut multi tipi cu tati alcoolici care urasc alcoolul si se feresc de el si de bautori ca de dracu`. Toti au dezechilibre emotionale, trauma e evidenta si lupta teribila.

Eu am crescut o perioadă, c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×