Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Noua harta a Romaniei - 8 Judete in loc de 41

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt de parere ca orice modificare care afecteaza viata comunitatii situatie in care intra si reorganizarea administrativa a Romaniei nu se poate face decit dupa o dezbatere larga a argumentelor pro si contra si doar prin votul cetatenilor( in cazul de fata referendum).

Am citit undeva ca s-a facut un calcul.. cat ar trebui sa plateasca fiecare cetatean pentru toate actele ce trebuiesc modificare in urma acestei reorganizari.. Si au ajuns pe la 600-700 de ron pe cetatean..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit undeva ca s-a facut un calcul.. cat ar trebui sa plateasca fiecare cetatean pentru toate actele ce trebuiesc modificare in urma acestei reorganizari.. Si au ajuns pe la 600-700 de ron pe cetatean..

 

700 ron inseamna cca 160 de euro . La 20 milioane de locuitori duce la cca 3,2 miliarde de euro care se duc in cea mai mare parte la stat. Facem la fiecare legislatie cite o reorganizare teritoriala ....si ne platim in 10 legislaturi imprumuturile externe :cheer:

 

 

Poate am inteles eu gresit,dar altfel nu vad de ce doriti un desen diferit al granitelor regiunilor .Asta propus ce are?

 

Problema este " ca n-are" ! N-are tinutul dorit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Știu mai multe ca tine. Vasluiul este cel problematic județ. Vrancea are cel mai mare număr de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut harta pe care ati propus-o.Eu zic sa ramanem la varianta pe care o discutam aici.Inteleg ca doriti neaparat Tara Secuilor, dar majoritatea nu o dorim ca entitate separata .Inteleg ca doriti atat federalizare cat si secesionism,ba chiar si segregationism pe motive economice dar si etnice.Poate si un tinut al tiganilor s-ar potrivi cu opiniile dvs!?

Poate am inteles eu gresit,dar altfel nu vad de ce doriti un desen diferit al granitelor regiunilor .Asta propus ce are?

Înțelegi aiurea. Dacă nu se acceptă „Țara Secuilor” Parlamentul nu va vota legea, va da de pământ cu guvernul care își va asuma răspunderea pe o așa lege. Eu cred că ungurii au dreptul să ceară. Au dreptul să utilizeze ponderea din Parlament pentru a da de pământ cu destinul României (mai ales că, momentan, România nu prea le este dragă). Iar românii care vor să-i asimileze nu au dreptate, chiar dacă sunt majoritari. Există altă majoritate, în Europa, care preconizează conservarea minorităților etnice. Și ultima se va impune. Majoritatea asimilaționistă nu are altă variantă decât să mai mediteze la ce vor, la ce le este util, ca indivizi și ca țară. Poate află că secuii sunt o bogăție a României.

 

Ungurii pot distruge România, dacă îi radicalizează și îi ajută „patri-hoții”. Cu ajutorul Occidentului, desigur.

Editat de Isailă Brătfălean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca tot ai alta imparteala, ia si o harta geografica a romaniei si lucreaza pe ea;

imparteala, daca tot vrem sa ne gandim la ea trebuie facuta pe interesele cetateanului.

nu o sa ajunga niciodata focsaneanul in piata la vaslui cu rosii; si nici ala din matca(galati)

cred ca intelegi ca vb de regula

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit undeva ca s-a facut un calcul.. cat ar trebui sa plateasca fiecare cetatean pentru toate actele ce trebuiesc modificare in urma acestei reorganizari.. Si au ajuns pe la 600-700 de ron pe cetatean..

 

Nu stiu cat de corect este calculul ,insa intradevar aceasta schimbare presupune costuri foarte mari si o intreaga tevatura legata de preschimbarea actelor.Se vor gasi probabil proceduri care sa usureze tranzitia,poate ca se vor limita actele ce trebuie modificate la un minim neaparat necesar.

Trebuie sa punem in balanta avantajele si dezavantajele.Actualul sistem este birocratic,ineficient ,franeaza orice initiativa ,este greu de finantat si costisitor ca aparat administrativ,nu este acceptat de UE ,iar schimbarea lui este o conditie a finantarilor europene dupa 2015.

Sa nu uitam totusi ca UE suporta cea mai mare parte a costurilor operatiei,nu statul roman si nici fiecare dintre noi din buzunar.Vor fi probabil si ceva costuri personale si balbaielile romanesti traditionale,insa in final se va obtine un lucru pozitiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×