Sari la conținut
Forum Roportal
Mallina

Am fost inselata... cum sa fac sa iert

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...

Care este motivatia sotului tau ?

Nu-mi da vrajeala lacrimogena pe care ti-a spus-o el, ca a calcat stramb si nu-stiu-ce, alea-s prostii emotionale spuse ca sa impaci copii. Motivatia lui reala care este ? Ce exact nu ii ajungea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deseori este prea tarziu :focus:

comoditatea si lenea sociala e de vina !

deseori se obsearva ca trebuie facut ceva ! dar nu permite inima acrita

ca nu ne putem stapani si nu mai putem ierta

si decat sane chinum sa refacem !?

mai bine alegem ce e mai comod !

ca incercam sa rezolvam doar pemonet

si nu tratam boala !ci doar simtomele !

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns din nou la problema fidelitatii celor doua sexe.

Oricat ar dori doamnele feministe sa ne convinga ,eu nu ma las convins.Fidelitatea este cea mai dezirabila situatie a cuplului recunosc,dar infidelitatea este diferite la cele doua sexe.Am bolduit sa nu ziceti ca n-am zis.

Infidelitatea unei femei este nu numai diferita ,este mai grava si are consecinte mai grave. In fata infidelitatii femeii ,cuplul rezista mult mai greu spre deloc.Se intampla asa , deoarece infidelitatea feminina este de cele mai multe ori nu doar fizica ci si sentimentala.Nu infidelitatea fizica il doare pe barbat cu adevarat ,ci aceea sentimentala,care presupune ca partenera sa nu il mai doreste cu adevarat,gasind un altul pe care il pretuieste mai mult din varii motive si pe care il accepta mult mai bucuroasa in intimitatea ei.Partenerul devine un indezirabil de care este legata doar prin conventii si obligatii sociale si familiale.Asta este gandul care il innebuneste pe barbat.Ea il doreste mai mult pe celalalt.Acela o satisface mai bine si nu este vorba doar de satisfactie sexuala

Barbatul inselat stie ca nu mai are ce astepta de la partenera sa.

Aici insa este vorba de infidelitatea lui.De cele mai multe ori este strict o infidelitate fizica.

Masculul este proiectat sa cucereasca si sa posede .Sa vaneze,sa lupte pentru teritoriu si pentru femele ,pentru familie si pentru trib,sa se sacrifice daca este nevoie ,sa se impuna in fata celorlalti masculi prin prada mai bogata ,femelele mai multe si mai frumoase .Cealalta alternativa fiind moartea.Acesta este mesajul instinctual inscris in codul genetic al barbatului.Societatea moderna a atenuat mult din instinctele animalice dar nu le-a extirpat cu totul.

Foarte rar un barbat inseala sentimental.De cele mai multe ori este ingrozit doar la gandul ca sotia ar afla infidelitatile sale.Cei mai multi barbati sunt infideli ,insa statornici.Pentru nimic in lume nu ar renunta la sotie si ultimul lucru pe care l-ar dori ar fi sa o faca sa sufere.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e mai bine sa te tavalesti in mocirla decat sa te duci sa te speli, mai ales cand ai tovarasi placuti de mocirleala.. se numeste ia sa dam un pupic pe rat porcusorului din noi :inlove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Povestea e cam asa : a fost plecat un timp in alta tara cu serviciul... acolo, se pare ca si datorita influentei colegilor, si-a facut un cont pe un site de matrimoniale. Asta se intampla acum 2 ani.

Revenind la caz,nimeni nu a sezizat aceasta.

Este un context deosebit.Omul a fost plecat hat in alta tara si o perioada destul de mare .Nu este o scuza aceasta ,dar nici nu este o situatie normala.

Eu l-as pedepsi doar pentru un singur lucru.Ce dracu a cautat pe site-ul ala? Bordel nu avea acolo? Apoi cat de neinspirat sa fie ,sa lase vizibile in laptop probabil,aventurile lui virtuale si mai putin virtuale? Asta este un pic de nesimtire si trebuie taxata recunosc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E dreptul lor. Au investit in aceasta relatie......

Da, e dreptul fiecaruia sa se sacrifice cum isi doreste.

...... iar daca acum ea scartaie, trebuie vazute problemele si cum pot fi eliminate, si abia daca nu pot fi eliminate, atunci sa se desparta.

Aici te contrazic putin, relatia lor nu scartaie, mai mult e ratata. Nu consider relatie reusita cand faci compromisuri DUPA ce esti inlocuita si umilita in acest hal.

Motivatia lui reala care este ? Ce exact nu ii ajungea ?

De ce nu puneti intrebarea, oare de ce n-a comunicat inainte? Pt ca in caz ca nu era prins, nu stergea contul acela si se dadea in continuare un sot model si satisfacut acasa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la caz,nimeni nu a sezizat aceasta.

Este un context deosebit.Omul a fost plecat hat in alta tara si o peroada destul de mare .Nu este o scuza aceasta ,dar nici nu este o situatie normala.

Eu l-as pedepsi doar pentru un singur lucru.Ce dracu a cautat pe site-ul ala? Bordel nu avea acolo? Apoi cat de neinspirat sa fie ,sa lase vizibile in laptop probabil,aventurile lui virtuale si mai putin virtuale? Asta este un pic de nesimtire si trebuie taxata recunosc.

sublinez asta !

putea so scuteasca pe sotia lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu prin asta si pot sa-ti spun ca acum, la cateva luni(2) dupa ce s-a intamplat totul suntem mai indragostiti ca niciodata. Am fost si eu suparata, disperata, cu o mie de intrebari, ca de ce, cum a putut. etc.

Pentru mine, teorii de genul " vina o au amandoi sotii", "ne-a lipsit comunicarea", nu sunt decat bla, bla, bla. In realitate, barbatii sunt firi slabe, vulnerabile si nu se maturizeaza nici la 50 de ani. Dupa ceva lacrimi, nopti nedormite, inceput de depresie, mi-am dat seama ca e absurd sa pierd eu ziua de astazi pentru ceva care s-a intamplat in trecut si mai ales cand nu eu am fost cea care a gresit. Ce sens are sa-mi pierd eu timpul, sa-mi consum sanatatea si nervii pentru ca sotul meu a fost slab intr-un moment?

Timpul asta pe care tu ti-l petreci nefericita, cine ti-l va da inapoi? Accepta ce s-a intamplat si incearca sa vezi partea buna: ca ii pare rau si mai ales ca e langa tine. Persoanele pe care le intalnim in drumul nostru sunt cadouri pe care ni le face viata. Bucura-te de sotul tau, de timpul pe care puteti sa-l petreceti impreuna si nu mai pierde prezentul pentru ceva care apartine trecutului. Nu se merita, in final ceea ce pierzi e chiar timpul tau!!! Si pana la urma,tu ce preferi: sa fii fericita langa sotul tau sau sa stati unul langa altul tristi?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca iubesti ierti !

si daca reusesti sa ti acresti inima !?

atuncea ceva nu e ok akolo

si ce este cu femeile care isi inseala barbati ?

Hmmmmm?

:)

 

De ce inseala femeile, respectiv barbatii, Burel001 a descris foarte clar. Dar niciuna din motivatii nu poate fi folosita drept scuza. Nu cred in ''am avut o aventura pasagera sa vad cum e..cu-cutare'' sau ''nu stiu de ce am facut-o''. Ba stii foarte bine de ce ai facut-o! Ceva te nemultumea in relatia pe care o aveai. Si inainte sa ai o..''pasagera'', iesi draga din relatia actuala daca nu te mai multumeste (indiferent ca e vorba de fizic sau de suflet) si poti avea apoi, cate pasagere vrei. Dar nah, e chestia cu lucurul interzis care ofera o placere in plus, orgoliul si, o alta scuza folosita, e aceea de ''nu-l las pentru copii'' sau ''n-o las ca sa nu sufere''. Nu realizeaza niciunul ca de fapt, infidelitatea doare mai mult decat despartirea .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu puneti intrebarea, oare de ce n-a comunicat inainte? Pt ca in caz ca nu era prins, nu stergea contul acela si se dadea in continuare un sot model si satisfacut acasa...

 

Tocmai acest lucru ma macina... printre altele. Faptul ca as fi fost mintita inca mult si bine daca nu aflam.

Ma intrebai de ce vreau sa-mi salvez casnicia. Pentru ca il iubesc si pentru ca nu am simtit niciodata ca nu m-ar mai iubi (indoielile au inceput sa apara de-abea acum). Si il iubesc pentru ca e bun, e sensibil, e calm, e un tata bun, pentru ca ma ajuta in toate situatiile, pentru ca e intelegator, pentru ca avem o gramada de amintiri impreuna si o relatie lunga si inainte sa ne casatorim, pentru ca nu a fost niciodata un afemeiat (si nu inteleg ce s-a intamplat acum)... din toate aceste motive.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×