Sari la conținut
Forum Roportal
Mallina

Am fost inselata... cum sa fac sa iert

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

 

Este prima data cand scriu aici pe site... singurul loc poate unde ma pot descarca.. Sunt impreuna cu sotul meu de 11 ani. Am aflat insa de aproximativ o luna ca m-a inselat. Povestea e cam asa : a fost plecat un timp in alta tara cu serviciul... acolo, se pare ca si datorita influentei colegilor, si-a facut un cont pe un site de matrimoniale. Asta se intampla acum 2 ani. Discutiile pe care le-a purtat acolo nu le stiu dar le-am vazut insa pe cele din ultimele luni. Asa am aflat ca purta tot felul de discutii despre sex cu unele persoane, altor persoane li se adresa deja cu aceleasi cuvinte de alint pe care mi le spunea mie, am aflat ca una dintre ele i-a fost amanta la un moment dat (spune el ca doar o data s-a intamplat), alteia ii spunea ca a iubit-o... alteia ca-i e dor sa mai stea la taclale toata noaptea...ca e draguta... etc etc

Am discutat cu el in momentul in care am aflat dar m-a asigurat ca totul a fost doar un joc.. doar cuvinte aruncate pe net..si ca ceea ce regreta enorm este faptul ca s-a culcat cu alta, ca nu stie de ce a facut-o..

Am plans impreuna, a regretat, a sters contul, a jurat ca nu ma mai dezamageste, ca ma iubeste doar pe mine...dar eu..m-am blocat. Fiecare zi e o noua zi cand ma trezesc in cosmarul asta. Am crezut ca totul e perfect, ca nu are ochi decat pentru mine...iar acum... nu mai stiu cine e. Ce sa fac? Cuma sa fac? Cum sa iert? Poate ma puteti ajuta voi... pentru ca nu am cu cine vorbi.

 

Eu daca eram in locul tau,nu-i ziceam nimic, imi faceam cont sub un nume fictiv pe acel site,il abordam si vorbeam cu el sa vad pana unde il duce mintea (cu ocazia asta as fi aflat foarte probabil si ce gandeste el despre mine 8) ) si ii dadeam si intalnire intr-un loc public ,intalnire la care m-as fi delectat cu perplexitatea lui :o:

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt aici sa ajut, cel putin incerc.

Poate dezvolti ideea asta cu matrimoniale, poate te va intelege macar Mallina.

Am impresia ca e vorba de orgoliu lovit, cautarea pansamentului la rani in urma unor esecuri, ce stiu eu...

daca o femeie nu raneste orgoliul barbatului

nu are de ce sai fie frica !

da am orgoliul ranit ! de femei care cred ca au dreptul la asta !

matrimoniale !?

vreau sa discut cu cat mai multe persoane ! sa inteleg lumea si gandirea feminina

dece credca eok dacane ranesc !? si de ce e firesc pentru ele asta?

si daca noiindraznim sa zicem :

da ce cur mare ai :)

vai si amar de capul nostru

dar ele sa seplanga ca nu sunt intelese si ca le lipseste siguranta ce asteapta de la barbat

1.

poate au asteptari prea mari ireale !?

2.

poate si aproape sigur ! ele cred ca au dreptul sa primeasca mura in gura

3.

daca respecti unbarbat si nu il jignesti si nu il faci sa se simta prost

poate ......

4.

de ce seuita femeie numai la adevarul ei !?? de ce cauta greseala in el !?de cenu in ea ?

5.

.......

6.

maine la ora asta ai mai sta aici daca scriu mai departe !

:)

 

Eu daca eram in locul tau,nu-i ziceam nimic, imi faceam cont sub un nume fictiv pe acel site,il abordam si vorbeam cu el sa vad pana unde il duce mintea (cu ocazia asta as fi aflat foarte probabil si ce gandeste el despre mine 8) ) si ii dadeam si intalnire intr-un loc public ,intalnire la care m-as fi delectat cu perplexitatea lui :o:

asta e ceamai buna solutie !

sa l umilesti si mai mult !

sai faci remuscari si mai mari

si etc.

la astava pricepeti femeile ! ca vicelnia din voi nu are scrupule !

:)

 

oare el cum va reactiona ? nu te gandesti !

ca doar torni ulei pe foc !???

dai inpresia ca nu ti la el de loc ! ca numai persoana ta e inportant pt. tine

aha !

buna metode de a refaceo relatie !

felicitari ! :flowers:

Editat de Miticamicutul2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e ceamai buna solutie !

sa l umilesti si mai mult !

sai faci remuscari si mai mari

si etc.

la astava pricepeti femeile ! ca vicelnia din voi nu are scrupule !

:)

 

oare el cum va reactiona ? nu te gandesti !

ca doar torni ulei pe foc !???

dai inpresia ca nu ti la el de loc ! ca numai persoana ta e inportant pt. tine

aha !

buna metode de a refaceo relatie !

felicitari ! :flowers:

 

Inainte de refacerea relatiei, e nevoie de aflarea adevarului. Daca el aceleasi lucruri pe care i le spune ei, le spune si altora si le face sa creada (mi-e indiferent daca el chiar le simte sau nu), ti se pare corect fata de ea? Doar pentru ca e barbat si are ...hormonii mai incinsi? Nu ar fi mai degraba corect sa nu se mai minta reciproc si pe ei insisi, sa priveasca lucrurile in fata, sa discute clar sentimentele ramase si sa ia o decizie? Daca el incepe sa faca dramaturgie in loc sa discute clar, mi se pare normal ca ea sa incerce sa afle adevarul, chiar si prin metode.. neortodoxe. Nu pentru ca asta a facut si el, ci doar pentru ca el recurge la teatru ieftin si.. feminin, in loc sa poate o discutie barbateasca, sincera si la obiect.

Editat de Rose`s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

asta e ceamai buna solutie !

sa l umilesti si mai mult !

sai faci remuscari si mai mari

si etc.

la astava pricepeti femeile ! ca vicelnia din voi nu are scrupule !

:)

 

oare el cum va reactiona ? nu te gandesti !

ca doar torni ulei pe foc !???

dai inpresia ca nu ti la el de loc ! ca numai persoana ta e inportant pt. tine

aha !

buna metode de a refaceo relatie !

felicitari ! :flowers:

 

nu e vb de mine aici, dar sa-ti raspund, tot ipotetic:

 

1. nu-l umilesc mai mult decat s-a umilit el deja

2.oricate remuscari ar avea, nu mai poate sa-mi redea dragostea care pana atunci fusese numai a noastra sau sa egaleze durerea si umilinta pe care am simtit-o eu ca sotie care se credea unica femeie din viata lui.

3. crezi ca i-ar fi cazut mai bine daca ma culcam cu altul ca sa fim chit?

4. relatia nu se mai reface, poate sa ramana relatie in continuare, dar dupa ce ai fost inselat/a nu mai e ca inainte....

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mergi la psihiatru pt ca ai facut adulter.

..... este indicat un psiholog de cuplu, pt ca ii ajuta sa clarifice situatia si sa treaca peste dorinte nesatisfacute, proiectii, nevoi, si sa se priveasca obiectiv unul pe altul. Si din acest punct sa decida daca sa mai continue sau nu.

Pune-te in locul ei, incearca. Sunt sigura ca ai avut (poate ai) si tu la randul tau o relatie in care ai investit tot ce ai mai bun in tine, in care ai sperat, un om in care ai avut incredere totala, un om langa care te simteai libera, fericita, la un moment dat...

Acum imagineaza-ti ca acel barbat sa te insele, indiferent de motiv, indiferent de cate ori. Si tot cerul cazand astfel pe tine, de ce crezi ca ar exista psiholog care sa te vindece, care sa "sudeze" aceste fisuri incat sa fie relatia cum a fost inainte(?)

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca eram in locul tau,nu-i ziceam nimic, imi faceam cont sub un nume fictiv pe acel site,il abordam si vorbeam cu el sa vad pana unde il duce mintea (cu ocazia asta as fi aflat foarte probabil si ce gandeste el despre mine 8) ) si ii dadeam si intalnire intr-un loc public ,intalnire la care m-as fi delectat cu perplexitatea lui :o:

 

:lol:

 

Doamneeee, ce-ti trece prin minte! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de refacerea relatiei, e nevoie de aflarea adevarului. Daca el aceleasi lucruri pe care i le spune ei, le spune si altora si le face sa creada (mi-e indiferent daca el chiar le simte sau nu), ti se pare corect fata de ea? Doar pentru ca e barbat si are ...hormonii mai incinsi? Nu ar fi mai degraba corect sa nu se mai minta reciproc si pe ei insisi, sa priveasca lucrurile in fata, sa discute clar sentimentele ramase si sa ia o decizie? Daca el incepe sa faca dramaturgie in loc sa discute clar, mi se pare normal ca ea sa incerce sa afle adevarul, chiar si prin metode.. neortodoxe. Nu pentru ca asta a facut si el, ci doar pentru ca el recurge la teatru ieftin si.. feminin, in loc sa poate o discutie barbateasca, sincera si la obiect.

draga mea !

tu cerzi ca ar functiona ce ai scris ?

barbatu daca e pus la colt o ia razna !

femeiele sunt acelea care mint mai cu placere si nu barbati

teatru ieftin feminin !??? mda !

de ce te astepti sinceritatesi corectitudine de la barbat ?

si femeia e obligata la asaceva !? nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e vb de mine aici, dar sa-ti raspund, tot ipotetic:

4. relatia nu se mai reface, poate sa ramana relatie in continuare, dar dupa ce ai fost inselat/a nu mai e ca inainte....

 

 

Sub nici o forma, oricat de mare ar fi stradania e ceva care nu poti uita, pur si simplu. ;)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e vb de mine aici, dar sa-ti raspund, tot ipotetic:

 

1. nu-l umilesc mai mult decat s-a umilit el deja

2.oricate remuscari ar avea, nu mai poate sa-mi redea dragostea care pana atunci fusese numai a noastra sau sa egaleze durerea si umilinta pe care am simtit-o eu ca sotie care se credea unica femeie din viata lui.

3. crezi ca i-ar fi cazut mai bine daca ma culcam cu altul ca sa fim chit?

4. relatia nu se mai reface, poate sa ramana relatie in continuare, dar dupa ce ai fost inselat/a nu mai e ca inainte....

faz ca tu esti singura femeie in viat lui

cum ia i arata tu ?

cum lai facut ca el sa stie ca el este singurul pentru rine ?

iai dat sentimentul ca el este cavalerul cu scutul sclipitor pentru tine ?

 

iai dat inpresia ca starea lui e cem mai inportant in viata ta ?

lai lasat sa simta ca abia asdtepti sa vina acasa

lai lasat sasimta ca tegandesti la el ?

lai lasat sa stie ca sunteti un suflet si un trup ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga mea !

tu cerzi ca ar functiona ce ai scris ?

barbatu daca e pus la colt o ia razna !

femeiele sunt acelea care mint mai cu placere si nu barbati

teatru ieftin feminin !??? mda !

de ce te astepti sinceritatesi corectitudine de la barbat ?

si femeia e obligata la asaceva !? nu ?

 

Intr-o lume ideala cu oameni normali ar functiona :roll:

:rot:

 

Avand in vedere ca doar ai raspuns la alte comentarii pana acum, spune tu parerea ta. Ce solutie crezi tu ca are.. problema asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×