Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Scuze, ma bag si eu ca musca in lapte...insa as dori sa va intreb daca a functionat in cazul cuiva Cipralex-ul? Eu am peste 1 an de tratament, care se va prelungi inca 4 luni, prin scaderea dozei de la 10mg la 5 mg si apoi eliminare. Mi-e cam frica de momentul in care voi intrerupe medicamentatia, insa voi ramane cu psihoterapia...

 

probabil sunt bune si medicamentele la ceva dar doar cand nu mai poti altfel. de obicei, si asta pe baza unor studii clare, daca nu se merge in paralel cu psihoterapie, rata de recadere e de 90%. trage tu concluzia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
probabil sunt bune si medicamentele la ceva dar doar cand nu mai poti altfel. de obicei, si asta pe baza unor studii clare, daca nu se merge in paralel cu psihoterapie, rata de recadere e de 90%. trage tu concluzia.

am inteles...

 

eu fac psihoterapie dinamica, desprinsa din psihanaliza. Ideea centrala este ca, in timpul terapiei, inveti sa relationezi in mod diferit cu cei din jur, incepand chiar cu psihoterapeutul. Apoi, extinzi ceea ce practici si la relatiile pe care le ai zi de zi. Asa am invatat sa nu interiorizez necazurile tuturor, am invatat fiu sincera, sa nu accept orice si sa ma detasez. Totusi, intotdeauna am avut intrebarea daca nu cumva psihoterapia cognitiv-comportamentala nu ar fi functionat mai bine...Pe tine ce te-a ajutat cel mai mult in timpul terapiei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am reformat gandirea prin psihoterapia cognitiv comportamentala si asta ff rapid in doar cateva luni. daca anul trecut eram o epava acum sunt alt om. daca te intereseaza mai multe amanunte da-mi un pm si poate te pot ajuta cumva :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu mi-am reformat gandirea prin psihoterapia cognitiv comportamentala si asta ff rapid in doar cateva luni. daca anul trecut eram o epava acum sunt alt om. daca te intereseaza mai multe amanunte da-mi un pm si poate te pot ajuta cumva :flowers:

mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
probabil sunt bune si medicamentele la ceva dar doar cand nu mai poti altfel. de obicei, si asta pe baza unor studii clare, daca nu se merge in paralel cu psihoterapie, rata de recadere e de 90%. trage tu concluzia.

Pai asta zic si eu..... ce imi bat eu gura pe aici :flowers:

Apoi initial terapie congnitic-comportamentale cred ca am facut de fapt sunt sigura....de fapt mai multe a incercat cu mine...dar sunt persoane in viata care nu dau rezultate la o astfel de terapie...de fapt eu nu eram de acord cu asta....unii au nevoie de mult timp pentru a reusi. Si lund in considerare trecutul meu foarte furtunos....eu cred ca am dat rezultate bune intr-un timp scurt. Sincer tu ai habar prea putin din ce experiente placute sau neplacute am avut eu.Si apoi am fost ca client unul mai specila...cu toate ca toti sunt speciali...al meu a fost un pic mai aparte decat majoritatea. Eu nu am avut numai atacuri de panica,sau numai deprsie..ci si una si alta plus o tulburare bordeline,plus ca mediul in care traim si traiesc e unul foarte vicios...si sa nu zici ca ma pot desprinde de el...ca inca nu pot..ca inca nu tine de alegerea mea...va tine probabil peste vreun an de mine...atunci nu voi mai depinde material de nimeni.Eu a trebuit sa invat sa evoluez intr-un mediu foarte nevaforabil si urat.care strica de multe ori munca terapeutului si a mea. Sunt multi factori externi care interveneau..care nu depindeau de mine...probleme de familie care vrand nevrevand apareau chiar cand incepeam eu sa dau semne de recuperare...si a trebuit sa invat sa le fac fata si sa incerc sa ma recuperez si pe mine.Si acum cred ca ai avea tendinta sa zici ca toti avem problme...si da asa este...insa na mai e si faptul ca eu nu am avut sustinere morala de la familie...eu am fost tratata ca un copil si atat.Nu au incercat sa imi fie alaturi sau sa ma inteleaga toate astea au fost un pic nefavorabile pentru mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi poate recomanda cineva (eventual PM) un psihoterapeut bun in Bucuresti pentru probleme de anxietate. multumesc!

Buna Alec,

 

Te-ai gandit ce fel de terapie ti-ai dori sa urmezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi poate recomanda cineva (eventual PM) un psihoterapeut bun in Bucuresti pentru probleme de anxietate. multumesc!

 

 

da-mi un pm si iti pot face o recomandare pe care nu ai sa o regreti :cheers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu patesc de cele mai multe ori inainte de a iesi din casa. Asta pentru ca mereu am impresia ca sunt privita, analizata, aratata cu degetul, ridicola. Nu patesc zilnic, dar ma stresseaza extrem de mult defectele mele si ajung uneori sa raman in casa, de teama.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu patesc de cele mai multe ori inainte de a iesi din casa. Asta pentru ca mereu am impresia ca sunt privita, analizata, aratata cu degetul, ridicola. Nu patesc zilnic, dar ma stresseaza extrem de mult defectele mele si ajung uneori sa raman in casa, de teama.

 

la tine ar merge o psihoterapie plus parasirea mediului familial daca ma intrebi pe mine. daca se poate face asta sau nu acum tu stii mai bine. oricum pt a atinge un tel mare iti trebuie pasi mici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×