Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cauta pe net poate gasesti ceva.

Mersi de raspuns.Tocmai sunt la un nou episod de depresie/neliniste.Deci tu zici ca asa ai fost si tu la inceputul tratamentului.ideea e ca eu inainte nu aveam starile astea doar acum de cand iau pastila mi-au aparut.

Mi-a dat si xanax pe langa arketis pt ca xanaxul ma adoarme iar arketisul nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

psihoterapie. sfatul meu. cognitiv comportamentala. testat pe curu meu. sunt alt om acum. daca vreti sa nu aveti o viata plina de amar si de medicamente care oricum nu ajuta cine stie ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai medicamentele isi au si ele rostul lor...pe moment pe termen scurt...astea sunt bune iti tempereaza comportamentul....dar pe termen lung psihoterapie bineinteles...eu o zic cu mana pe inimioara ca dupa ce am scapat de medicamente...total m-am schimbat....in bine...

medicamentele ma controlau...imi tineau starile in frau dar nici nu ma lasau sa gandesc...eram inchisa din cauza lor...insa daca merg in trecut...stiu bine ca in acea perioada era prea multa agitatie in mine..si nu as fi facut fata fara ele...fara medicamente eu cat mai repede sa scap de viata...sau sa apelez la taieturi sau mai stiu eu ce doamne....asta rolul lor...tempereaza..si in timp..dupa ce trece acea perioada...e bine fara ele..de fapt foarte bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa cum si ce scrii mie nu imi pari vindecata nicidecum. poate insa ma insel...

dar ce te face pe tine sa crezi asta? faptul ca aprob medicamentele/ Da le aprob...pentru ca mie una mi-au fost de ajutor.Nu pot sa zic ca nu sunt bune...in anumite momente sunt ca mana cereasca :spiteful: . Si nu am zis ca sunt bine inca in totalitate...si pentru informatia ta eu nu ma vad a fi bolnava....de fapt nu am fost vreodata,am avut doar anumite tulburari.Insa de la o boalata de natura psihica la o tulburare e diferenta de la cer la pamant.si cred ca asta ar trebui sa stii si tu.daca nu cauta sa te informezi asupra diferentei dintre boala si tulburare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, practic nu e o boala in adevaratul sens al cuvantului. doar ca nu cred ca medicatia te facea pe tine sa nu fi tu insati. iti dai seama ca mie imi e totuna daca tu te simti bine sau te sui pe pereti in casa de rau ce iti e. doar ca psihanaliza nu a mai facut pe nimeni demult bine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, practic nu e o boala in adevaratul sens al cuvantului. doar ca nu cred ca medicatia te facea pe tine sa nu fi tu insati. iti dai seama ca mie imi e totuna daca tu te simti bine sau te sui pe pereti in casa de rau ce iti e. doar ca psihanaliza nu a mai facut pe nimeni demult bine...

Scuze, ma bag si eu ca musca in lapte...insa as dori sa va intreb daca a functionat in cazul cuiva Cipralex-ul? Eu am peste 1 an de tratament, care se va prelungi inca 4 luni, prin scaderea dozei de la 10mg la 5 mg si apoi eliminare. Mi-e cam frica de momentul in care voi intrerupe medicamentatia, insa voi ramane cu psihoterapia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, practic nu e o boala in adevaratul sens al cuvantului. doar ca nu cred ca medicatia te facea pe tine sa nu fi tu insati. iti dai seama ca mie imi e totuna daca tu te simti bine sau te sui pe pereti in casa de rau ce iti e. doar ca psihanaliza nu a mai facut pe nimeni demult bine...

pai nu medicatia ma facea sa fiu asa...eram eu de ceva vreme asa....medicatia imi modera din intensitatea trairilor....ca eu nu prea stiam sa fac fata la trairi...asta era rolul medicatie..si terapia ma invatat in timp sa pot gestiona mai bine o situatie.Sincer nu am cum sa iti explic stiu doar atat ca eu simt ca ma simt mult mult mai bine ...unu la mana si doi toti cei care ma stiau dinainte de perioada asta..adica cei ce ma stiu de cel putin 2 ani...au vazut diferentele si au rmas uimiti de schimbarea ce are loc la mine.Si vb ca sunt uimiti pozitiv.... si sincer aiinceput lumea sa imi acorde incredere....pana si eu am prins incredere in mine cam asta vreau eu sa zic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

secretul consta in incredere in tine ca persoana.daca gandesti pozitiv,atragi lucruri si situatii pozitive.daca vreti sa va lasati de medicamente si sunteti fermi in hotararea voastra,atunci nu va abateti de pe carare,chiar daca vine furtuna si prapadul.aveti incredere in voi si veti vedea lumina.eu asa am procedat.cand am inceput sa am incredere in mine totul s-a schimbat.bazati-va pe intuitie,pe vocea interioara si veti iesi la lumina.fiecare om e unic si doar el stie ce e in sufletul lui.faceti respiratii profunde,in special in momentele de criza.acum e momentul sa va luati in stapanire propria viata.va urez curaj.lumina si iubire! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
secretul consta in incredere in tine ca persoana.daca gandesti pozitiv,atragi lucruri si situatii pozitive.daca vreti sa va lasati de medicamente si sunteti fermi in hotararea voastra,atunci nu va abateti de pe carare,chiar daca vine furtuna si prapadul.aveti incredere in voi si veti vedea lumina.eu asa am procedat.cand am inceput sa am incredere in mine totul s-a schimbat.bazati-va pe intuitie,pe vocea interioara si veti iesi la lumina.fiecare om e unic si doar el stie ce e in sufletul lui.faceti respiratii profunde,in special in momentele de criza.acum e momentul sa va luati in stapanire propria viata.va urez curaj.lumina si iubire! :flowers:

 

:flowers:

da, increderea in sine si in ceea ce poti sa faci sunt super importante. Mi-am dat seama, la un moment dat, ca este vrba despre un cerc vicios...Eu, prin propriile mele actiuni, ganduri, cuvinte, determin in mintea altora imaginea unei persoane care nu se poate descurca singura. Percepandu-ma in acest mod, si ceilalti se poarta ca si cand nu as putea face nimic singura, iar eu le implinesc profetia si tot asa, o iau de la capat si imi pierd independenta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×