Sari la conținut
Forum Roportal
Estera_I

Transfuzii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vezi măi Hans? Asta este diferența și în cazul cipului. Capisci?

Dulgherule, incearca - doar pentru o vreme - sa-ti scoti din cap tampeniile visate de mintile tulburate ale unora de pe la Athos, vis a vis de: carti de identitate, pasapoarte biometrice, carduri, cipuri...doar pentru o vreme...

 

Comparatia ta intre primirea cipului si inchinarea inaintea unor lucruri facute de mana omului[statui catolice, icoane ortodoxe,etc.]sau transfuzia, este aiurea. Compari mere cu pere. Inchinarea si transfuzia, sunt condamnate in Biblie, pe cand cipul NU. Cipul este condamnat doar de unele fete bisericesti la care nu e o problema in a calca porunca lui Dumnezeu[inchinarea la icoane, statui, monumente, etc], ci fac un capat de tara in a condamna lucruri total aiurea, cum ar fi cipurile/cardurile/codurile de bare :soc: , in timp ce le utilizeaza la greu:la telefon, la televizor, la autoturism, la usa de la casa, in bucatarie, etc...Capisci? ;)

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru argumente! Inca ma aflu in dilema si inca mai astept un raspuns de la un martor al lui Iehova... As dori sa cumpar o revista sau o carte pe acest subiect pentru a putea discuta cu un medic cu materialul respectiv in fata...

Daca medicul respectiv cauta informatii stiintifice in carticele colorate, cu poze, cel mai bine ar fi sa cauti un alt medic. Probabil insa, doar glumeste, pentru ca stie ca nu exista asemenea solutii miraculoase. Ele nu ar putea fi gasite de cineva care nu a auzit de Harvey. Martorii recurg la o alta cale pentru a nu disparea - fac 7-8 copii cu gandul ca macar 3-4 dintre acestia nu vor avea nevoie de transfuzii si vor supravietui. Exista intr-adevar si solutii alternative, pe care medicul le poate gasi, daca nu le stie inca, in reviste de medicina: transplantul de celule stem (nu cred ca scrie ceva in Biblie impotriva celulelor stem....), splenectomia, chelizarea fierului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:doh: La ce mai sunt bune transfuziile, medicii si spitalele daca exista Dumnezeu? :crazy:

 

 

Pai tocmai pentru ca nu exista si daca am sta si ne-am ruga in loc sa actionam si sa gasim leacuri, am muri cum se murea acum 200 de ani din cele mai banale boli, pentru ca nu ne-ar asculta nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca medicul respectiv cauta informatii stiintifice in carticele colorate, cu poze, cel mai bine ar fi sa cauti un alt medic. Probabil insa, doar glumeste, pentru ca stie ca nu exista asemenea solutii miraculoase. Ele nu ar putea fi gasite de cineva care nu a auzit de Harvey. Martorii recurg la o alta cale pentru a nu disparea - fac 7-8 copii cu gandul ca macar 3-4 dintre acestia nu vor avea nevoie de transfuzii si vor supravietui. Exista intr-adevar si solutii alternative, pe care medicul le poate gasi, daca nu le stie inca, in reviste de medicina: transplantul de celule stem (nu cred ca scrie ceva in Biblie impotriva celulelor stem....), splenectomia, chelizarea fierului.

 

 

Multumesc pentru informatii! Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste cautarea de solutii, dar a fost doar ideea mea sa cer mai multe informatii despre subiect, iar medicul respectiv mi-a spus ca nu stie despre ce e vorba si ca mi-ar putea raspunde daca ar studia subiectul (referitor la alternativele sugerate de martori)... Despre solutiile propuse de tine sunt bune, dar nu suficiente, transplantul de celule stem se poate face foarte devreme (chiar inainte de prima transfuzie) si costa extrem de mult, splenectomia si chelizarea fierului sunt doar solutii de moment. Eu nu sper in solutii miraculoase, ci doar as vrea sa incerc si altceva, bineinteles nu cu riscul vieti si deocamdata nu e cazul... Cat despre ce scrie in biblie despre anumite proceduri medicale, depinde pe cine intrebi... Penticostalii refuza orice gen de ingrijire medicala, cel putin unii din ei, deci nu martorii sunt cei care ies in evidenta din acest punct de vedere...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Penticostalii refuza orice gen de ingrijire medicala, cel putin unii din ei, deci nu martorii sunt cei care ies in evidenta din acest punct de vedere...

 

WHAAAAAT??? asta de unde ai scos-o?

 

cunosc foarte bine gruparile penticostale din piatra, iasi, brasov, bacau si timisoara. te asigur ca au cabinete medicale proprii, dotate cu aparatura ultramoderna, cu medicamente excelente, iar medicii sunt medici normali, instruiti si civilizati. ei aveau doctrina pruncilor pe band rulanta, dar la capitolu ingrijire medicala stau foarte bine.

 

oricum, pe locu 1 sunt adventistii. pe ei chiar nu-i poate depasi cineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclul:"Piele pentru piele!Omul da tot ce are pentru viata lui":

 

http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles%7CdisplayArticle/articleID_22601/Kosovo-si-groaza.-Un-reportaj-El-Pais-despre-traficul-cu-organe-prelevate-de-la-prizonierii-sarbi.html

Era normal sa se ajunga aici.Si se va ajunge si la mai rau decat atata.

 

:doh:

 

Oridecateori se face vreo operatie de transplant, televiziunile prezinta cu mare pompa SUCCESUL CONECTARII organelor transplantate, insa NICIODATA nu prezinta adevarul din spatele operatiunii, in care organismul bietului om este nenorocit[in urmatorii cativa ani cat va mai avea de trait in mizerie] cu imunosupresoare pentru a nu mai fi capabil de a riposta impotriva organului strain transplantat [considerat de catre sistemul imunitar propriu ca fiind ostil].

 

Noroc ca sange mai exista inca...dar la ce metode se va recurge in momentul in care donatorii de sange vor fi insuficienti pentru a asigura "schimbul de ulei"[sange]?Povestirile infricosatoare legate de cipurile prin care vor fi urmariti oamenii, raman la stadiul de pistol cu apa... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclul:"Piele pentru piele!Omul da tot ce are pentru viata lui":

 

http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles%7CdisplayArticle/articleID_22601/Kosovo-si-groaza.-Un-reportaj-El-Pais-despre-traficul-cu-organe-prelevate-de-la-prizonierii-sarbi.html

Era normal sa se ajunga aici.Si se va ajunge si la mai rau decat atata.

Da-mi voie sa spun ca asa ceva este realmente terifiant!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi voie sa spun ca asa ceva este realmente terifiant!

Aceste lucruri se intampla zilnic in spatele a ceea ce prezinta televiziunile ca fiind operatii incununate de succes.Insa nu sunt mediatizate.Si totusi...

 

Desi in Biblie se gasesc referiri la transfuziile de sange, nu o sa gasim nimic referitor la transplantul de organe, insa cel mai relevant este faptul ca sistemul imunitar creat de Dumnezeu, riposteaza imediat dupa orice transplant, sesizand prezenta unui "corp strain ostil". Aceasta lupta a sistemului imunitar poate fi oprita doar prin tratamente imunosupresoare, adica limitarea reactiei normale de respingere a oricarui corp strain prezent in organism.Cazul Clint Hallam este unul cutremurator. Din toata afacerea asta, au castigat doar institutiile medicale.

 

Este o cerință divină, după tine?

Este o cerinta divina sa dai Cezarului ceea ce este al Cezarului. Al Cezarului e si birul. Nu-i un lucru placut, insa cf. bibliei, trebuie sa-l dai.

De altfel, Pavel spune clar:"supuneti-va autoritatilor...". Cipurile, cardurile, sunt ale Cezarului. Si totodata nu contravin credintei in Dumnezeu. Asa ca, oamenii de buna credinta trebuie sa se supuna autoritatilor. Evident, cu o limita:pana in punctul in care cerintele Cezarului, contravin celor ale lui Dumnezeu.

 

Ce crezi ca are Dumnezeu impotrica cardurilor?Apasapoartelor biometrice? A cipurilor? :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×