Sari la conținut
Forum Roportal
Estera_I

Transfuzii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ce spui tu aici sunt realmente povesti fara valoare si fara legatura cu Scriptura.

 

am vazut suficienti fanatici rreligiosi.....cu "coloana vertebrala" pe care doar imensa durere a pieerderii celor iubiti i-a determinat sa renunte la inchipuirile lor bolnave.

 

 

din partea mea n-ai decat sa crezi si sa faci ce-ti place, dar nu vinde castraveti ca e biblic si divin ce spui tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Transfuzia la copilul meu? Imi crapa capul sa ma gandesc la asa ceva. Sper sa nu ajung in situatie.Deocamdata, sunt pe drumul cel bun:nu am copii.

 

 

 

 

Chiar ca iti crapa capul te asigur eu... Eu sunt foarte aproape de o asemenea decizie si nu vreau sa gresesc... Imi pare rau pentru schimbul de replici cu Dida, chiar imi place modul cum raspundeti amandoi si nu as vrea sa va certati din cauza intrebarii mele....

 

 

:flowers: ca sa vii pe drumul cel bun iti doresc macar un copil... :roll: vei intelege atunci ce urare minunata ti-am facut...

 

EUGEN HELP! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce spui tu aici sunt realmente povesti fara valoare si fara legatura cu Scriptura.

 

am vazut suficienti fanatici rreligiosi.....cu "coloana vertebrala" pe care doar imensa durere a pieerderii celor iubiti i-a determinat sa renunte la inchipuirile lor bolnave.

 

 

din partea mea n-ai decat sa crezi si sa faci ce-ti place, dar nu vinde castraveti ca e biblic si divin ce spui tu.

Ceea ce faci tu, este doar sa pui etichete:Aberant,Fanatic religios, Inconstient, etc. :) Nu-i suficient. Intra in profunzimea bibliei, si abia atunci sa ma acuzi pe baza ei ca spun "povesti fara legatura cu Scriptura".

 

Ti-am pus mai multe intrebari, nu mi-ai raspuns la nici una.

Ma repet: crezi ca e oportun pentru un credincios oarecare sau chiar pentru un necredincios, sa sacrifice TOTUL pentru viata asta?

 

Chiar ca iti crapa capul te asigur eu... Eu sunt foarte aproape de o asemenea decizie si nu vreau sa gresesc...

Cred ca nici un om nu-ti va putea da raspunsul pe care il cauti. Daca crezi in Dumnezeu, cauta raspunsul in Biblie. :)

 

:flowers: ca sa vii pe drumul cel bun iti doresc macar un copil... :roll: vei intelege atunci ce urare minunata ti-am facut...

Te cred ca e o urare minunata, si iti multumesc pentru ea.:flowers: Si eu am fost copil... odata... :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca iti crapa capul te asigur eu... Eu sunt foarte aproape de o asemenea decizie si nu vreau sa gresesc... Imi pare rau pentru schimbul de replici cu Dida, chiar imi place modul cum raspundeti amandoi si nu as vrea sa va certati din cauza intrebarii mele....

 

 

stai linistita. eu nu ma cert. dimpotriva. daca putem, prin argumentatii civilizate, sa facem mai multa lumina in creiere si-n suflete, atunci e bine.

 

dar oricum, in absolut toate variantele Bibliei existente pe pamant, pur si simplu NU EXISTA ceva, cat de elementar, mpotriva transfuziilor cu sange.

 

Ceea ce faci tu, este doar sa pui etichete:Aberant,Fanatic religios, Inconstient, etc. :) Nu-i suficient. Intra in profunzimea bibliei, si abia atunci sa ma acuzi pe baza ei ca spun "povesti fara legatura cu Scriptura".

 

Ti-am pus mai multe intrebari, nu mi-ai raspuns la nici una.

Ma repet: crezi ca e oportun pentru un credincios oarecare sau chiar pentru un necredincios, sa sacrifice TOTUL pentru viata asta?

 

la ce nu ti-am raspuns?

 

nu, nu merita sacrificat tot, dar in nici un caz nu e biblic sa te lasi sa mori prosteste, provocand durere si probleme prin moarte, mai ales daca chiar se poate face ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu, nu merita sacrificat tot, dar in nici un caz nu e biblic sa te lasi sa mori prosteste, provocand durere si probleme prin moarte, mai ales daca chiar se poate face ceva.

Cei trei tineri evrei care nu au facut un banal gest de plecaciune inaintea unui monument, s-au lasat sa moara "prosteste"?Eu zic ca nu. Aveau coloana vertebrala. aia care unora le lipseste, iar altora li se-ncovoaie atunci cand apasa sarcina pe ea.

 

In cazul omului necredincios, este absolut NORMAL sa recurga la orice solutii astfel incat sa-si scape viata.Pentru el, e totul "aici si acum".Pentru ei, nu exista o speranta adevarata, reala, a ceea ce ne spune Biblia ca va exista candva "dincolo".

In cazul celui credincios, se schimba problema. El nu sta ancorat doar in viata asta. El are baza solida, precum Iov odinioara, care avea credinta asta:"Chiar daca mi se va nimici pielea si chiar daca nu voi mai avea carne, voi vedea totusi pe Dumnezeu." (Iov.19:26)

Atunci cand un punct de sprijin ii este suprimat credinciosului, ii mai ramane totusi ceva, spre deosebire de cel necredincios care neavand un alt punct de ancorare decat viata asta face tot posibilul pentru a-si scapa viata...ASTA.Asa cum spunea "inteleptul" Diavol:"Si Satan a raspuns Domnului: "Piele pentru piele! Omul da tot ce are pentru viata lui." (Iov.2:4)In acel "tot ce are", e inclus si Dumnezeu, credinta omului in Dumnezeu.Cand este incercat, necredinciosul nu se gandeste decat cum sa-si scape viata ASTA, pe cand cel ce are si o alta speranta REALA, incepe sa discearna:oare modul in care imi scap viata, nu naruieste tot ceea ce am incercat sa zidesc de-a lungul vietii?Nu cumva banalul gest de inchinare inaintea unui monument, darama tot ceea ce zidisera cu greu ani de-a randul, in viata ASTA?

Cam asta e diferenta intre credinta si necredinta.

Editat de hans
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hans, sunt foarte frumoase exemplele date de tine, dar n-au vreo legatura cu subiectul transfuziei, iar interpretarea lor e trasa de par, pntru ca ai scos pasajele din contextul biblic.

 

repet: nu au legatura cu subiectul topicului, nici cu dilema Esterei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hans, sunt foarte frumoase exemplele date de tine, dar n-au vreo legatura cu subiectul transfuziei, iar interpretarea lor e trasa de par, pntru ca ai scos pasajele din contextul biblic.

 

repet: nu au legatura cu subiectul topicului, nici cu dilema Esterei.

Eu zic ca au.

In ambele cazuri, un banal gest, o plecaciune sau o transfuzie, pot face diferenta.Depinde de unde privesti problema. Daca ai o baza reala si dincolo, iti vei pune intrebari, asa cum face Estera. Daca nu ai ca baza decat viata asta, vei face orice GEST BANAL- de la plecaciune la transfuzie-cu un singur scop:sa-ti scapi viata. Ca si cum, ceea ce e dincolo nu ar conta, neexistand.

Biblia e clara:"sa va feriti de ...sange...".Acuma, ramane de analizat daca un banal gest al transfuziei de sange de la un om la altul, poate fi inclus acolo sau ba.

 

Martorii - cunosc ceva din doctrina lor - au un argument bun in acest sens. Ei spun ca daca drogurile sau alcoolul sunt interzise a fi consumate, nu sunt interzise a fi introduse in corp prin vasele sangvine?

La fel si cu sangele:daca este interzis a fi consumat -asa cum sustii tu -nu este oare interzisa si introducerea lui pe cale intravenoasa, avand in vedere ca in ambele cazuri rezultatul este acelasi:sangele consumat/transfuzat ajunge in sangele omului?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hans, faci niste asocieri complet absurde, intre principii diferite, din timpuri diferite.

 

stiu, faci asta pentru a-ti justifica tie insuti lucrurile in care crezi. e o practica specifica tuturor zelosilor religiosi. din partea mea....spor la treaba.

 

din fericire felul in care ai explicat pasajle din Scriptura este complet pe langa Biblie si fara vreo valoare spirituala, mai ales pe verticala.

 

ar fi interesant de vazut cum ai reactiona daca viata celei mai dragi persoane tie ar depinde de o transfuzie. sau tu n-ai cum sa ai asa ceva, pentru ca marea ta sfintenie te impiedica sa iubesti.

 

eu nu mai continui polemica asta inutila cu tine. sunt 15 ani de cand ma tot minunez cate absurditati inventati si le puneti in carca Domnului si a Bibliei, uitand exacct esentialul, exact ce iubeste Domnul mai presu de toate: umanitatea din voi.

 

PUNCT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hans, faci niste asocieri complet absurde, intre principii diferite, din timpuri diferite.

 

stiu, faci asta pentru a-ti justifica tie insuti lucrurile in care crezi. e o practica specifica tuturor zelosilor religiosi. din partea mea....spor la treaba.

 

din fericire felul in care ai explicat pasajle din Scriptura este complet pe langa Biblie si fara vreo valoare spirituala, mai ales pe verticala.

 

ar fi interesant de vazut cum ai reactiona daca viata celei mai dragi persoane tie ar depinde de o transfuzie. sau tu n-ai cum sa ai asa ceva, pentru ca marea ta sfintenie te impiedica sa iubesti.

 

eu nu mai continui polemica asta inutila cu tine. sunt 15 ani de cand ma tot minunez cate absurditati inventati si le puneti in carca Domnului si a Bibliei, uitand exacct esentialul, exact ce iubeste Domnul mai presu de toate: umanitatea din voi.

 

PUNCT.

Ceea ce faci tu - si ti-am mai spus - nu este sa aduci argumente din Biblie cum ca transfuziile ar fi permise. Tu nu contenesti sa ma judeci si sa ma etichetezi, asa subtil, elegant. :roll:

De fapt, cati dintre cei ce refuza transfuziile/transplantul protesteaza vehement impotriva celor ce o fac? N-am auzit nici unul. Insa "iubitori" care nu contenesc sa-i eticheteze ca: habotnici, absurzi, religiosi, inconstienti, neiubitori, etc., sunt peste tot, in timp ce ei pozeaza in "salvatori de vieti".

Atata timp cat nu avem ca STANDARD la care sa ne raportam Biblia, putem eticheta cat dorim, dupa cum ne pare noua ca ar sta treburile in spiritualitate.

 

Bine spunea Pavel in epistola sa:"...nimeni sa nu va judece...". Astazi, toti ii judeca pe cei care conform Bibliei, nu se aliniaza la parerile majoritatii.

 

Spuneai ca Domnul iubeste umanitatea din noi.Revin din nou asupra observatiei facute mai sus:in timp ce exista mai multe standarde la care se raporteaza oamenii, ceea ce unora li se pare uman, altorali se pare inuman. Daca ar avea toti acelasi standard dupa care sa judece, toti ar avea o aceeasi parere asupra umanului si inumanului.Dupa parerea mea, uman inseamna a-l conduce pe altul la viata vesnica despre care vorbeste Biblia[nu stiu cine se poate ridica la nivelul asta], si inuman este sa-i oferi viata asta ca singur punct de sprijin, cu orice costuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru argumente! Inca ma aflu in dilema si inca mai astept un raspuns de la un martor al lui Iehova... As dori sa cumpar o revista sau o carte pe acest subiect pentru a putea discuta cu un medic cu materialul respectiv in fata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×