Sari la conținut
Forum Roportal
Estera_I

Transfuzii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

WHAAAAAT??? asta de unde ai scos-o?

 

cunosc foarte bine gruparile penticostale din piatra, iasi, brasov, bacau si timisoara. te asigur ca au cabinete medicale proprii, dotate cu aparatura ultramoderna, cu medicamente excelente, iar medicii sunt medici normali, instruiti si civilizati. ei aveau doctrina pruncilor pe band rulanta, dar la capitolu ingrijire medicala stau foarte bine.

 

oricum, pe locu 1 sunt adventistii. pe ei chiar nu-i poate depasi cineva.

 

Trebuie sa recunosc ca in zona mea nu sunt penticostali, deci nu stiu care este doctrina lor, dar am asistat la cateva discutii in timp ce eram intr-un spital, o doamna pacienta si un domn in halat alb discutau pe un ton foarte ridicat.... domnul isi certa "sora" intreband-o ce cauta acolo... La raspunsul umil si speriat al doamnei, care se simtea rau, domnul i-a replicat taios ca trebuie sa se increada in Domnul, ca este pacat in viata ei si aceasta e cauza bolii si a indemnat-o sa mearga la "frati" sa ceara "mirungerea" si "punerea mainilor"... La momentul respectiv nu am inteles clar despre ce e vorba si nici cine erau cei doi... intamplarea a facut ca una din colegele mele de serviciu sa fie cumnata doamnei respective, ea mi-a dat lamuriri spunandu-mi ca sunt penticostali si ca ea are cancer si refuza tratamentul... Cam asta e tot ce stiu si nu acuz pe nimeni, eu cred ca suntem inzestrati cu liber arbitru si judecata e a lui Dumnezeu, singurul lucru care m-a mirat a fost ca domnul in halat era in mod evident cadru medical si m-am intrebat: "El ce cauta aici, daca Domnul este cel care vindeca?" Evident era o inrebare retorica.. Imi pare rau daca am suparat pe cineva cu postarea mea, iar daca gresesc astept corectie. :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu ma simt ofuscata de postarile tale sau ale altor iuzeri.

 

e normal sa vedem peste tot in jur intamplari deosebite, cu fanatici de toate felurile, nu doar religiosi.

 

incidentul pe care l-ai povestit ar trebui sa-ti fie un foarte bun exemplu despre cum arata refuzul ingrijirilor medicale competente, inclusiv .....a transfuziei cu sange sau produse medicale din sange.

 

exista o boala a venelor, opusa varicelor. nu-i cunosc denumirea medicala. venele sunt subtiri si daca persoana care are sensibilitatea asta sta mult timp in picioare si are kg in plus peste normal, capilarele se sparg sub piele.

 

pielea incepe sa arate exact ca o harta hidrografica....rosie.

 

astfel de persoane trebuie sa-si mentina o buna circulatie a sangelui, o buna oxigenare a lui si presiunea scazuta in vene. iar ultima se obtine exact prin donarea de sange, obisnuita sau terapeutica.

 

daca e sa dezvoltam subiectul, realizezi cat de ridicola si absurda este analiza dpdv religios?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu ma simt ofuscata de postarile tale sau ale altor iuzeri.

 

Vezi ca iti creste nasucu....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand faci o transfuzie singurul motiv de ingrijorare ar trebui sa fie din punct de vedere medical. Riscul de a lua hepatita de exemplu. Biblia nu interzice transfuziile de sange. Invataturile celor care spun altceva sunt gresite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand faci o transfuzie singurul motiv de ingrijorare ar trebui sa fie din punct de vedere medical. Riscul de a lua hepatita de exemplu. Biblia nu interzice transfuziile de sange. Invataturile celor care spun altceva sunt gresite.

 

 

Multumesc pentru raspuns! In cazul unor transfuzii motivele de ingrijorare pot fi multe, dar pe mine ma interesa si aspectul acesta religios... Am incercat sa citesc in biblie referirile la sange si am ajuns la o conluzie, sper ca cea corecta... Bineinteles ca fiecare e liber sa faca asa cum e incredintat....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns! In cazul unor transfuzii motivele de ingrijorare pot fi multe, dar pe mine ma interesa si aspectul acesta religios... Am incercat sa citesc in biblie referirile la sange si am ajuns la o conluzie, sper ca cea corecta... Bineinteles ca fiecare e liber sa faca asa cum e incredintat....

Nu te-a incredintat nimeni cu nimic !

Tu trebuie sa faci totul in interesul copilului ...asta este primul articol din Legea Familiei ...daca lasi copilul sa moara cu zile doar ca nu ai gasit raspunsul intr-o scriptura scrisa de oameni si pusa de niste sarlatani in contul lui Dumnezeu ...gestul tau se cheama CRIMA ...si meriti pedeapsa capitala si tu si toti care te-au tampit de cap ca sa iti lasi copilul sa moara!

Vita fara minte si neom ce esti!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu as fi vrut sa adaug ceva mai civilizat ca, in calitate de om matur, n-are decat sa faca bors cu viata ei.

 

dar nu are dreptul legal sau moral de a decide pentru alta persoana, nici macar pentru propriul copil, indiferent ce ar scrie in biblie sau coran sau alte carti.

 

de asta i-am zis si lui Hans ca e o mare mizerie sa lehaie anti transfuzie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×