Sari la conținut
Forum Roportal
Estera_I

Transfuzii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da, si mama mea are hepatita b luata din spital, NU de la centrul de transfuzii.

 

ti-am spus de centrele de stat, pentru ca acolo se recolteaza sangele de la donatori si au aparatura ultra performanta, iar analizele facute acolo sunt fffff exacte.

 

la noi in oras se fac produse din sange+ ser+ alte componente speciale pentru anumite boli.

 

daca transfuzia iti afecteaza ficatul, normal e sa dicuti cu medicul si sa iti prescrie ceva hepato-protector, poate un medicament adaugat chiar in transfuzie.

 

 

Multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi, din pacate nu exista solutii de protectie pt ca in aceasta boala numita talasemie fierul de acumuleaza la nivelul ficatului si al splinei, sunt solutii de moment, dar in timp organul va fi afectat si se va ajunge la transplant.... nu intru in amanunte. Din fericire in cazul meu situatia nu e chiar neagra pt ca am o forma mai usoara a bolii tocmai de aceea indraznesc sa caut alternative si sa experimentez...

 

Multumesc mult inca odata pentru tot! Si multa sanatate mamei, stiu prin ce trece!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de urari, si tie asemenea.

 

din pacate a luat si ia multe medicamente si abea dupa ce a facut ciroza compensata, medicii s-au gandit ca ficatu ei are nevoie de protectie.

 

cred totusi ca e riscant sa cauti asa, pe ghicite, solutii alternative.

 

repet, am studiat doctrina martorilor si chiar n-am gasit raspunsuri concrete, la probleme concrete. la adventisti in schimb, am gasit mii de informatii medicale si suport concret. fara sa fiu adventista am aplicat multe din principiile lor de alimentatie si am avut doar de castigat.

 

in ce priveste martorii si eventualele solutii alternative la transfuzii, poate in occident sau sua au si ei centre medicale, dar in romania iti ofera doar carticele cu poze viu colorate..

 

fiind vorba de sanatatea si viata ta, eu te sfatuiesc sa fii mega prudenta in a aplica tot felu de ciudatenii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce imi puteti spune referitor la transfuzii din punct de vedere biblic?

Dupa cum spunea Eugen, "sa va feriti de lucrurile jertfite idolilor, de sange..."(Fapt.15:29) Restrictia nu se refera DOAR la a manca sange-asa cum sustin unii cu Biblia in mana. Deoarece, stim bine ca Isus "a facut toate bucatele curate", nu-i asa?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hans, doar n-ai sa spui ca, daca viata ta ar depinde de o transfuzie, ai refuza-o din cauza unui verset?

 

si da, versetul respectiv se refera exclusiv la a mancaa jertfe, fiind scris de apostolul Pavel in contextul disputelor cu Petru si al celor dintre uceniccii fiecaruia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hans, doar n-ai sa spui ca, daca viata ta ar depinde de o transfuzie, ai refuza-o din cauza unui verset?

 

si da, versetul respectiv se refera exclusiv la a mancaa jertfe, fiind scris de apostolul Pavel in contextul disputelor cu Petru si al celor dintre uceniccii fiecaruia.

E un subiect delicat.

In dreptul meu e clar: nu as accepta vreodata vreo transfuzie. Insa imi e greu aproape de imposibil in a acuza pe altcineva ca o face...

 

 

P.S: Dida, tu ce intelegi din versetul:"cine va incerca sa-si scape viata, si-o va pierde..."?

 

Atunci cand in Babilon, 3 tineri evrei au fost pusi in a asculta porunca lui Nabucodonosor de a se apleca inaintea unei statui - impotriva le statea un singur verset dintr-o carte- sub amenintarea cu pierderea vietii, cei trei nu au facut-o[nu s-au inchinat, renuntand la viata asta].Rezultatul il cunosti. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DidaJames multumesc inca odata pentru sfaturi. Stiu cate ceva si despre principiile adventistilor referitoare la sanatate, dar din pacate vegetarianismul recomandat de ei adanceste problema mea, insa multe din sfaturile lor mi se par bune si incerc sa le urmez, fara sa fac o religie din asta... O carticica colorata a martorilor mi-ar prinde foarte bine cand merg la analizele periodice, pentru ca am vorbit cu un medic despre asta si mi-a spus ca ar vrea sa se documenteze mai mult pentru a avea o opinie... Cat despre aspectul religios al problemei eu cred ca fiecare cult crestin are anumite particularitati si nu pot spune ca-s rataciri pana nu studiez acest aspect..

 

Sper sa-i fie bine mamei tale si sa o ajute dieta adventista, eu am cumparat de la ei o carte de bucate excelenta care o ajuta pe mama mea in problemele de sanatate pe care le are.

 

Dupa cum spunea Eugen, "sa va feriti de lucrurile jertfite idolilor, de sange..."(Fapt.15:29) Restrictia nu se refera DOAR la a manca sange-asa cum sustin unii cu Biblia in mana. Deoarece, stim bine ca Isus "a facut toate bucatele curate", nu-i asa?

 

Daca Isus a facut toate bucatele curate de ce se mai mentioneaza de lucrurile jertfite idolilor? Ce poti face cu aceste jertfe in afara de a le manca? Eu personal cred ca in acest aspect avem dreptul sa alegem daca mancam sau nu anumite mancaruri, fara a comite pacat indiferent de alegerea facuta si avem un capitol intreg in Romani referitor la acest aspect, insa in privinta transfuziilor am semne de intrebare. Daca ai refuza transfuzia pentru tine, ai refuza-o si pentru copilul tau? Daca esti martor, te rog, da-mi amanunte in privinta terapiilor alternative... Cineva mi-a vorbit despre asta la un moment dat, dar atunci nu credeam ca voi avea nevoie de transfuzii asa ca nu am dat mare importanta subiectului. Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vorbesti despre pasaaje biblice diferite, scrise in epoci diferite, cu mesaje diferite.

 

chiar n-ai cum sa acuzi pe cineva, pentru ca n-ai dreptul asta.

 

 

daca vreodata viata ta ar depinde de o transfuzie de sange, te asigur ca din fericire nu ti se va cere parerea, ci medicii o vor face oricum. cel mult se va cere semnatura unui membru al familiei pentru aplicarea procedurilor medicale.

 

Hans, nu-ti doresc sa-ti vezi sotia sau copilul in agonia mortii. i-ai lasa sa moara din cauza unei tampenii religioase?

 

daca insasi VIATA cuiva drag ar depinde de sangele tau, ai refuza saa-l scoti din vene din cauza unui verset?

 

am fost pusa in ambele situatii. pentru ca nu cunostti valoarea unui singur strop de sange, vorbesti de pe pereti.

 

foarte, foarte grav este ca faci asemenea afirmatii pe un forum public, unde cuvintele tale au puterea sa influenteze alte persoane mai putin informate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vorbesti despre pasaaje biblice diferite, scrise in epoci diferite, cu mesaje diferite.

Acuzatia cu "epoci diferite" se aplica doar la cei ce cred ca Unul Dumnezeu S-a transformat in TriUnul Dumnezei.

Nu e cazul meu.

 

 

chiar n-ai cum sa acuzi pe cineva, pentru ca n-ai dreptul asta.

Am spus clar: eu nu as accepta asa ceva, insa ce fac altii e problema lor. Intotdeauna, chestiunile de moralitate nu au putut fi turnate cu palnia, ca in vremea Inchizitiei.

 

daca vreodata viata ta ar depinde de o transfuzie de sange, te asigur ca din fericire nu ti se va cere parerea, ci medicii o vor face oricum. cel mult se va cere semnatura unui membru al familiei pentru aplicarea procedurilor medicale.

Sper ca pe cardurile de sanatate, sa existe o rubrica in care sa fie cuprinse si aceste probleme:transfuzia de sange si transplantul de organe. In ambele cazuri, alegerea mea va fi NU.

 

Hans, nu-ti doresc sa-ti vezi sotia sau copilul in agonia mortii. i-ai lasa sa moara din cauza unei tampenii religioase?

Ti-am mai spus:nu eu as alege in locul lor.

Si nu, nu e o tampenie religioasa nicidecum.La fel cum nici a refuza sarutarea unei icoane, nu e o tampenie religioasa.

 

daca insasi VIATA cuiva drag ar depinde de sangele tau, ai refuza saa-l scoti din vene din cauza unui verset?

Of course.

Toti cei dragi mie-pana acuma- sunt pe aceeasi lungime de unda cu mine:nu sunt ancorati doar in viata asta.Exista si o speranta a unei vieti viitoare, care in general, depinde de un verset dintr-o carte... :-

 

Tu ai echilibru stabil stand intr-un singur picior, sau preferi sa le utilizezi pe ambele?

 

am fost pusa in ambele situatii. pentru ca nu cunostti valoarea unui singur strop de sange, vorbesti de pe pereti.

Recunosc: nu am fost pus in situatie. Insa, in eventualitatea unei situatii asemanatoare parerea mea e cea de mai sus, nu de pe pereti.

 

foarte, foarte grav este ca faci asemenea afirmatii pe un forum public, unde cuvintele tale au puterea sa influenteze alte persoane mai putin informate.

Fa-mi un "RAPORT". :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-am pentru ce sa-ti fac raport. nu ma intereseaza avioanele din capu tau, total paralele cu Biblia.

 

 

oricum, intr-o situatie de viata si de moarte, medicii sunt obligati de lege sa faca tot posibilul sa traiesti, deci in momentele alea ar fi egal cu zero ce e in creierul tau.

 

dar te asigur ca doar inconstienta te face sa spui asemenea aberatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca Isus a facut toate bucatele curate de ce se mai mentioneaza de lucrurile jertfite idolilor? Ce poti face cu aceste jertfe in afara de a le manca? Eu personal cred ca in acest aspect avem dreptul sa alegem daca mancam sau nu anumite mancaruri, fara a comite pacat indiferent de alegerea facuta si avem un capitol intreg in Romani referitor la acest aspect, insa in privinta transfuziilor am semne de intrebare. Daca ai refuza transfuzia pentru tine, ai refuza-o si pentru copilul tau? Daca esti martor, te rog, da-mi amanunte in privinta terapiilor alternative... Cineva mi-a vorbit despre asta la un moment dat, dar atunci nu credeam ca voi avea nevoie de transfuzii asa ca nu am dat mare importanta subiectului. Multumesc!

1. Chiar daca am spus ca Isus "a facut toate bucatele curate", si "nu ce intra in gura spurca pe om", eu sunt constient ca din rai, omul a fost scos pentru ceea ce a intrat in gura sa, si in raiul lui Dumnezeu va ajunge doar acela in a carui gura va intra rodul pomului vietii.

Asa ca ceea ce a spus Isus, S-a referit la "bucate", adica la ceea ce era considerat dupa Lege ca fiind comestibil. Porcul, sangele, mancarile jertfite idolilor, erau excluse din acel "a facut toate bucatele curate...".

2.Transfuzia la copilul meu? Imi crapa capul sa ma gandesc la asa ceva. Sper sa nu ajung in situatie.Deocamdata, sunt pe drumul cel bun:nu am copii. :D

3. Nu, nu sunt martor. Daca vrei parerea unui martor, intreaba-l pe Eugen.

 

dar te asigur ca doar inconstienta te face sa spui asemenea aberatii.

Esti absolut sigura? 8)

 

Am auzit un caz interesant, REAL. Intr-o fabrica, lucra si un martor. S-a intamplat un accident de munca, au fost ranite mai multe persoane. Dintre toate persoanele ranite, una era baptist["frate spiritual" si prieten bun cu un unchi al meu prezent acolo la eveniment]. Singura persoana care a re4fuzat transfuzia a fost martorul. Toti au strigat atunci ca si tine:Aberantule!, Inconstientule! Insa sotia lui a ramas pe pozitie, respectandu-i alegerea. Dupa 20 de ani, cati dintre cei implicati in accident au mai ramas in viata? Unul singur:martorul. Unchiul meu[care e baptist si huleste atat de mult martorii-el fiind unul dintre cei care atunci striga:Aberantul!], povestindu-mi evenimentul in urma cu o luna, mi-a spus ca a ramas socat :soc:, si a recunoscut ca e o chestiune extrem de delicata sa ai coloana vertebrala. Mai ales spirituala... Asta, s-a intamplat dupa multi multi ani de viata. Poate o sa ajungi si tu sa ai o alta parere, mai putin acuzatoare fata de cei ce nu sunt de acord cu aceste transfuzii, atata timp cat ei nu te eticheteaza in nici un fel pe tine care le faci. Sau vrei cumva sa ti se ridice statuie de DONATOR=salvator de vieti? Si Isus a salvat vieti, insa toti cei carora le-a salvat-o au murit. Unii crucificati, altii omorati cu pietre, altii in arene...Vrei sa pari mai buna decat El?

 

Crezi ca merita sacrificat TOTUL pentru a pastra viata asta?

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×