Sari la conținut
Forum Roportal
Estera_I

Transfuzii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce imi puteti spune referitor la transfuzii din punct de vedere biblic? Banuiesc ca sunt si martorii aici asa ca mi-ar placea sa aflu si despre alternative...

 

 

(Faptele 15:29) .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se refera la a nu manca asa ceva, pentru ca in timpurile alea era o practica obisnuita.

 

Estera, cred ca esti constienta ca in Biblie nu poate exista ceva impotriva transfuziilor de orice fel.

Asa este, in biblie nu exista o referinta clara la transfuzii, dar nici la fumat nu exista si nu cred ca un crestin poate spune ca e bine sa fumam.....

 

 

Eu as vrea sa stiu punctul de vedere al unui martor deoarece stiu ca au studiat atent subiectul si au literatura referitoare la terapii alternative... Sufar de o boala care poate necesita transfuzii periodice si as vrea sa stiu ce alternative am pentru ca nu e experienta placuta si nici sigura. Multumesc pentru raspunsuri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, fumatul este nesatos, dar nu scrie undeva ca reprezinta un pacat.

 

daca transfuzia este metoda medicala prin care iti mentii sanatatea, e o mare greseala sa o respingi din considerente religioase. dimpotriva, ar trebui sa-I multumesti Domnului pentru ea.

 

dintre toate curentele religioase, doctrina martorilor lui iehova contine cele mai ridicole, ne-biblice si nesanatoase aberatii, deci nu inteleg de ce cauti "solutii" tocmai la ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, fumatul este nesatos, dar nu scrie undeva ca reprezinta un pacat.

 

daca transfuzia este metoda medicala prin care iti mentii sanatatea, e o mare greseala sa o respingi din considerente religioase. dimpotriva, ar trebui sa-I multumesti Domnului pentru ea.

 

dintre toate curentele religioase, doctrina martorilor lui iehova contine cele mai ridicole, ne-biblice si nesanatoase aberatii, deci nu inteleg de ce cauti "solutii" tocmai la ei.

 

 

Caut solutii pentru ca din cauza unei transfuzii am fost la un pas de o boala incurabila, iar cu fiecare transfuzie facuta ficatul meu e din ce in ce mai aproape de colaps, deci daca exista o alternativa sunt dipusa sa o incerc, Cat despre fumat eu cred ca orice lucru nesanatos pe care noi il practicam cu buna stiinta reprezinta un pacat, chiar daca acesta nu este mentionat in biblie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caut solutii pentru ca din cauza unei transfuzii am fost la un pas de o boala incurabila, iar cu fiecare transfuzie facuta ficatul meu e din ce in ce mai aproape de colaps, deci daca exista o alternativa sunt dipusa sa o incerc, Cat despre fumat eu cred ca orice lucru nesanatos pe care noi il practicam cu buna stiinta reprezinta un pacat, chiar daca acesta nu este mentionat in biblie.

 

 

ce am ingrosat reprezinta o eroare de gandire din partea ta.

 

din cate stiu eu, in centrele de stat de transfuzii nu exista vreun pericol de infectie prin seringi sau produsul transfuzat.

 

daca ar exista o solutie alternativa transfuziei, nu crezi ca medicii ar trebui sa ti-o recomande si nu fanaticii religiosi?

 

stii, e plina literatura de specialitate de cazuri de deces in familii de martori, pentru ca au refuzat transfuzia.

 

esti majora?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce am ingrosat reprezinta o eroare de gandire din partea ta.

 

din cate stiu eu, in centrele de stat de transfuzii nu exista vreun pericol de infectie prin seringi sau produsul transfuzat.

 

daca ar exista o solutie alternativa transfuziei, nu crezi ca medicii ar trebui sa ti-o recomande si nu fanaticii religiosi?

 

stii, e plina literatura de specialitate de cazuri de deces in familii de martori, pentru ca au refuzat transfuzia.

 

esti majora?

 

Nu vreau sa te supar, dar ce am scris legat de aspectul religios este doar parerea mea si nu vad de ce este o eroare. Daca parerile noastre nu coincid asta nu inseamna ca unul din noi greseste... cred ca stii povestea aceea cu calul alb sau negru :roll:

 

Cat despre siguranta transfuziilor in centrele de stat e plina litetratura de specialitate (ca sa te citez) de exemple ale persoanelor infectate cu HIV sau hepatita b in urma unor transfuzii... chiar sotul unei prietene are hepatita b in urma unei transfuzii si se chinuie de un an cu tot felul te tratamente invazive. Medicii nu ofera alternative pentru ca e mai simplu sa faca ce au invatat decat sa incerce ceva nou si ca sa-ti dau un exemplu clar pe mine m-au tratat cu fier ani la rand pentru o asazisa anemie, fara sa-mi recomande analize mai aprofundate. Am aflat accidental de boala mea si de faptul ca fierul ma putea omori... Nu acuz pe nimeni pentru ca eu ar fi trebuit sa fiu mai interesata decat ei de problema mea, dar nici nu am incredere 100% si nici nu resping un sfat doar pentru ca vine de la martori, pe care sincera sa fiu ii respect atat cat ii cunosc...

 

 

si, da, sunt majora...de mult... :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, si mama mea are hepatita b luata din spital, NU de la centrul de transfuzii.

 

ti-am spus de centrele de stat, pentru ca acolo se recolteaza sangele de la donatori si au aparatura ultra performanta, iar analizele facute acolo sunt fffff exacte.

 

la noi in oras se fac produse din sange+ ser+ alte componente speciale pentru anumite boli.

 

daca transfuzia iti afecteaza ficatul, normal e sa dicuti cu medicul si sa iti prescrie ceva hepato-protector, poate un medicament adaugat chiar in transfuzie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×