Sari la conținut
Forum Roportal
Desamagita

Romania...tot mai saraca

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In Romania prioritar in acest moment este ceea ce doreste Europa.Nu este chiar corect ,dar asta este.Cine da banul vorbeste.

Si de unde ai scos tu ca Europa doreste telegondole a proasta ?

 

Prioritare sunt considerate investitiile in infrastructura,securizarea frontierelor si a vamilor,politici de mediu ,industria energetica si turism.Exact aceste domenii sunt cele finantate proiritar si de la buget.

Prioritar? Nu se vede nimic!

Pai cati centimetrii de autostrada s-au facut anul asta ...ca fara infrastructura ...IOCA turism !

Infrastructura este atat de slabita si deficitara,incat este nevoie de foarte multi bani

 

Aici ai dreptate! Recunosc!

In Romania kilometrul de autostrada costa imens ...adica mai mult decat kilometrul de la CERN Geneva ... si asta am vazut foarte clar la ministru Berceanu care voia sa construiasca cea mai scumpa autostrada din lume.

 

Cine doreste sa afle cum stam in domeniul infrastructurii sa cerceteze subiectul,eu sunt prea lenes pentru asta ,dar din cate stiu ,fata de anul 2008 la care se raporteaza bunastarea natiunii sub conducerea PNL-ista girata de PSD(sau PSD-ista via PNL ,nu se stie inca sigur),investitiile in infrastructura si finalizarea lor sunt sensibil crescute.De vreo zece ori!

Ah ...deci nu stii ...dar totusi stii ?

Da unde sunt acele investitii ...ca zau nu se vad ?

Or fi cumva la Mako ? ...

Ce pacat ca eu nu am ochi sa vad minunile PD-L-iste si vad doar catastrofele gen desfintarea spitalelor ...ca si astea tot din "infrastructura" fac parte!

Daca nu crezi ...intreaba-l pe Huidu ...ca el iti va explica cum sta problemele cu spitalele din Austria si legatura lor cu infrastructura turistica!

 

Din pacate agricultura este un domeniu plasat la un nivel doi de prioritate in privinta finantarii din fonduri europene dar vorba aceea ,"de la omul dracu' iei ce poti!"

La cine te referi cand zici "omu dracu"?

Cumva la Comisarul ptr Agricultura ...adica la romanul Ciolos?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Telegondola aia a fost aprobata ca proiect si finantare ,deci Europei i-a placut.Eu stiu foarte bine cum se aproba un proiect de finantare pe cele cinci POS-uri.Exista o aprobare la nivel de autoritate romana,apoi una la nivel de experti romani,apoi aprobarea expertilor straini consultanti si in cele din urma aprobarea Bruxelle-ului.

 

Dupa cum spuneam sunt lenes si nu am chef sa muncesc a proasta cum zici tu.Daca esti dispus,cauta date despre KM de autostrazi,centuri ocolitoare si drumuri nationale ,date in folosinta in perioadele 1996-2000 / 2000-2004 / 2004-2008 si 2008-2011-(2012). O sa constati ca in trei ani si pe timp de criza,actualul guvern a facut mai mult decat toate celelalte la un loc.Insuficient fata de nevoi dar totusi mai mult.Cat priveste accesarea fondurilor europene pe infrastructura acolo diferenta este colosala.

 

Daca ne referim la Bektel,acolo s-a intamplat asa: Utilajele sunt inchiriate si prin contract este stipulat faptul ca atata timp cat nu lucreaza,americanii tot sunt platiti ,daca stagnarea nu este din vina lor.Utilajele au stat si au marit costurile ,din cauza exproprierilor impotmolite.Nici macar dupa noua lege nu merg exproprierile mai repede, deoarece multe din proprietati au fost cumparate de catre speculatori puternici ,in speranta unor afaceri bomba cu desbagubiri de la stat.Acestia fac orice sa opreasca exproprierile,deoarece dupa noua lege primesc despagubirile pe care statul le considera corecte,dupa care nemultumirile sunt reglate in instanta ,iar lucrarile demareaza.

 

Spitalele infestate de gandaci,virusi si bacterii de spital,subfinantare,management deficitar si personal corupt sau incompetent, trebuiau inchise.

Cat il priveste pe Ciolos,omul chiar isi face treaba si este un bun profesionist.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Deci...

Man, mi-am indoit janta la motor in gropile patriei, janta aia e din aliaj de aluminiu, tre sa te straduiesti sa o indoi. Si ceilalti profitori care s-au perindat pe la conducerea tarii au facut diverse asfaltari care au suferit de aceeasi boala - s-a crapat asfaltul dupa putin timp.

Caritas nu mi s-a parut infestat de gandaci in aceeasi masura ca alte spitale de prin Bucale care nu s-au "comasat". In plus, i-au mintit pe cei din Sanatate ca nu ii dau afara, dar au dat o parte din ei afara, desi sistemul este deficitar ca personal.

Asta cu exproprierile e boala cunoscuta, veche si romaneasca - "hai sa ma imbogatesc pe carca statului ca de la omu' dracu' iei ce poti". Greu cu legile la noi, d-alde legea care sa exproprieze fortat atunci cand exproprierea este in interes public(real).

Contractul cu Bechtel a fost facut prost, la fel ca si cel cu Petrom. Sunt contracte in care statul e de acord sa suporte orice pierderi si nu poate interveni in modificarea lui.

Telegondola normal ca a fost aprobata de UE, ca proiectul a fost intocmit conform specificatiilor, beleaua e unde au construit-o. Astia pot sa faca telegondola si la bunica-mea in sat, in mijlocul campului, UE o va aproba si o va cofinanta pentru ca proiectul este intocmit corespunzator.

Dacian Ciolos a fost ministru pe la noi, nu tin minte vreo realizare notabila a sa. Ideea conform caruia cine nu-si lucreaza pamantul e o tampenie. Legea ar trebui sa sune ceva de genul - cine nu isi lucreaza pamantul si in termen de 2 ani nu il arendeaza cuiva care va avea obligatia sa il lucreze si sa acorde si proprietarului o cota de sa zicem... 20% din profit, va fi expropriat si despagubit(idem ca si cei care se opun contructiilor de autostrazi sau alte constructii de interes public) iar statul fie se va ocupa de lucrarea lui (reinfiintarea CAP-urilor... in varianta capitalista), fie il va arenda cuiva care are obligatia sa il lucreze.

 

Nu e greu sa se faca vreo cateva lucruri bune... dar e greu cu interesul... ca la urma urmei, nu e tara lui Basescu, Boc, Udrea, Nastase, Mitrea etc., ei sunt bogati, se pot muta oricand altundeva, dar le convine aici. E tara unor prosti ca noi, numai ca nu ne dam seama de asta. Sau poate imi dau eu si cu tine seama si inca vreo cativa, restul stau cu mana intinsa la stat si au impresia ca aia sunt stapani, iar nu niste oameni pe care i-am votat sa ne reprezinte interesele(ei lucreaza pentru noi, nu invers, dar romanul indobitocit de comunism nu concepe asta).

 

Francezii nu lucreaza in dauna Frantei, germanii nu lucreaza in dauna Germaniei si tot asa. Ei si-au dat seama ca decat sa depinda de acareturile din curtea altora, mai bine isi fac ce au nevoie la ei in curte. Conducatorii romani se comporta ca si cum asta nu ar fi si tara lor, nu numai a noastra.

 

Asta se intampla atunci cand nu sunt respectate nici legile, nici regulile, de niciun fel, ca deh, se aplica numai unora.

 

Cseke dupa parerea mea ar trebui arestat pentru atentat la siguranta nationala prin prostul management al institutiilor de sanatate publica - inchiderea unitatilor de asistenta medicala in conditiile in care nu are un sistem capabil sa acorde asistenta pe care o acordau acele unitati, asa vai de mama lor cum erau - adica restrangerea accesului romanilor la asistenta medicala(prin derivatie se leaga de siguranta nationala si de dreptul la viata). Daca l-ar duce capu' ala prost ar face cum au facut cu RCA-ul, doar ca aici ar fi asigurare medicala privata obligatorie(nu costa o avere) cu supravegherea unitatilor private de asistenta medicala si luarea de masuri legale in cazul in care acestea nu isi indeplinesc obligatiile contractuale fata de beneficiari dar si in cazul in care acestea profita de analfabetismul romanilor si le dau acestora sa semneze contracte dezavantajoase fata de ei.

 

Dar la noi e greu, frate, e greu.

 

Sfantul Petre coboara in iad in inspectie. Scaraotchi il duce pe la cazane. Intr-unul acoperit cu un gratar fierbeau niste oameni paziti de draci in uniforme gri cu mitraliere.

- Cine sunt acestia ? intreaba Sfantul Petre.

- Acestia sunt nemtii, sunt osanditi sa fiarba pe veci paziti de draci imbracati in nazisti. De 5 ori pe zi ii biciuim, de 3 ori pe zi ii gazam, ii inviem si ii punem inapoi la fiert.

Mai incolo, intr-un cazan cu gratii sudate si pazit de draci in tancuri verde inchis fierbeau alti oameni.

- Ei cine sunt ?

- Ei sunt rusii, sunt osanditi sa fiarba pe veci paziti de draci imbracati in sovietici. De 3 ori pe zi ii biciuim, de 5 ori pe zi ii impuscam cu AK-ul, ii inviem si ii punem inapoi la fiert.

Mai merg ei ce mai merg si gasesc un cazan in care fierbeau altii, fara gratii, fara paznici, niciun drac pe langa el.

- Ei cine sunt ?

- Ei sunt romanii.

- Si ii tineti asa, fara paza, fara gratii, fara nimic ?

- La ei nu-i nevoie, se chinuie intre ei si cand vrea vreunul sa iasa afara il trag ceilalti inapoi.

Editat de Scorpionul_Rosu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Telegondola aia a fost aprobata ca proiect si finantare ,deci Europei i-a placut.

Ah ... deci nu mai era impus de UE ...conform dictonului "cine plateste comanda" ...asa cum ai zis mai inainte?

 

Eu stiu foarte bine cum se aproba un proiect de finantare pe cele cinci POS-uri.Exista o aprobare la nivel de autoritate romana,apoi una la nivel de experti romani,apoi aprobarea expertilor straini consultanti si in cele din urma aprobarea Bruxelle-ului.

Si eu imi aduc bine aminte de faptul ca in timpul razboiului din Iugoslavia UE ne-a propus ajutor financiar substantial ptr constructia unei autostrazi care sa lege Bulgaria si Turcia cu UE ... dar idiotul de ministru al transporturilor de atunci ...azi mare dictachior capabil de nimic altceva decat distrugerea tarii, a refuzat oferta motivand ca Romania nu are un trafic atat de mare incat sa justifice constructia unei autostrazi!

Zi si tu?

Ai vazut vreodata vre-un idiot mai mare decat asta?

 

 

O sa constati ca in trei ani si pe timp de criza,actualul guvern a facut mai mult decat toate celelalte la un loc.

Care sunt acelea bre?

Pai eu stiu ca singurul tronson de autostrada utila si mai lunga (cca.100km) ...respectiv Bucuresti-Fetesti a fost construita de PSD.

 

Spitalele infestate de gandaci,virusi si bacterii de spital,subfinantare,management deficitar

Zau????

Dar de ce nu va trece prin minte ca ele ar fi trebuit reformate ...adica MODERNIZATE???? ...cumva ptr ca modernizarea lor cere munca si investitii ...iar inchisul nu cere nici bani si nici munca ...deci raman mai multi bani ptr manarit?

 

Au cerut cumva cetatenii ca ele sa fie inchise? ...sau te pomenesti ca banii risipiti ptr patinoare inutile, gondole si gondolute ... nu prindeau bine ptr dotarea si modernizarea spitalelor nu puteau fi accesati prin programe UE ptr ca politica financiara UE interzice proiecte privind spitalele ... ptr ca pretind ijnvestitii in gondole si gondolutze inutile cetatenilor?

si personal corupt sau incompetent, trebuiau inchise.

Poate ai vrut sa zici ca trebuiau inchisi coruptii si dati afara incompetentii ...ca doar asta inseamna reforma ... ceea ce este cu totul altceva decat solutia antinatzionala gasita.

 

Plecand pe aceasta logica enuntata de tine ...si in guvern exista coruptie ...si vedem clar ca exista si incompetenta cat cuprinde ...asa ca ce ar fi sa inchidem guvernul?

 

Cat il priveste pe Ciolos,omul chiar isi face treaba si este un bun profesionist.

Pai atunci cine e acel drac de care vorbeai?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din punctul meu de vedere un lucru e sigur! de fapt mai multe...

 

1. daca s-ar trai bine in tara asta oamenii de rand nu ar mai fi interesati de politica si si-ar vedea de jobul lor, de familie, de petrecerea timpului liber, de lucruri firesti intr-o viata normala. toto

2. daca politicienii nostri nu ar alerga doar dupa imagine si voturi si daca nu si-ar vedea doar interesele personale si de grup, n-ar mai face politica la televizor si am simti cu totii asta printr-un nivel de trai cel putin multumitor.

3. daca fiecare dintre noi, plecand de la cel mai neinsemnat si pana la cel mai important om in stat, si-ar face treaba penntru care e platit, daca legile ar fi respectate de toata lumea, daca institutiile statului si-ar face treaba (ar fi lasate) exact asa cum trebuie, am trai mult mai linistiti si mai bine.

4. daca am fi un popor mult mai educat, atunci am aprecia valorile, am avea mai mult caracter, respect, responsabilitate, demnitate, n-am mai minti si nu ne-am mai lasa atat de usor pacaliti... am avea atatea de castigat.

5. ... si lista ar mai putea continua...

 

dar neintamplandu-se toate acestea suntem unde suntem, ne injuram si ne dam la geoale pe oriunde ne prindem, in timp ce altii isi vad de ale lor...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romania nu-i saraca atat timp cat exista bani pt propaganda basista si pt Udrea ,bani pt salarii si pensii nu sunt dar pt telegondola lui Udrea sunt asta conteaza cel mai mult in opinia mea adica tu vii si spui ca nu sunt bani ca e criza si trebuie sa reducem si sa taiem si dupa vine Udrea si face o telegondola intr-o zona miniera O reforma foarte buna a statului nu ? :)

Si atunci cum se esplica ca aderarea la eur e!!!! nu se stie cand

Cum se esplica ca tineretul lasa tara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci cum se esplica ca aderarea la eur e!!!! nu se stie cand

Cum se esplica ca tineretul lasa tara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu la fel e peste tot in lume?

intreb, ca nu stiu. doar am auzit pe ici pe colo.

n-au si ei coruptia lor? poate la fel ca a noastra?

Ba da, numai ca prin alte parti exista si popoare care in final isi ataca politicienii daca aia doar fura fara sa faca nimic util. La noi popor nu avem, insa avem o populatie resemnata si dezbinata. Adevarul e ca ducem lipsa de lideri, ca politicieni avem destui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, numai ca prin alte parti exista si popoare care in final isi ataca politicienii daca aia doar fura fara sa faca nimic util. La noi popor nu avem, insa avem o populatie resemnata si dezbinata. Adevarul e ca ducem lipsa de lideri, ca politicieni avem destui.

 

batjocorita si umilita cum nu cred sa mai fie alta.

de ai nostri dar si de ai lor cu UE si FMI-ul lor cu tot.

chiar mi se pare o perioada atat de trista cum nu tin minte sa fi fost in ultimii 20 de ani....cum e acum o noua sintagma la modatease.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×