Sari la conținut
Forum Roportal
Desamagita

Romania...tot mai saraca

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Problema Romaniei e ca la guvern sant persoane care se gandesc doar la ei si nu la sanatatea si viata poporului care i-au ales

In campania Electorala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Very touching... and asa si pe dincolo.

 

S-ar putea sa ma insel, dar cred ca tu faci parte din categoria emigrantilor... ceea ce pe mine m-ar determina sa cred ca ai fi intr-un fel egoista. Daca ti-ar pasa cu adevarat, ar trebui sa renunti la comoditatea apuseana si sa vii in Romania, sa ajuti la plata impozitelor, pentru siguranta pensiilor si a sistemului sanitar, de exemplu.

Te rog, nu-mi veni cu o placa de genu: "De ce as plati impozite pentru Romania, ca sa fure Guvernul si mai mult?"

 

 

mai, rotundule!

 

candva am platit 58% impozit pe profit si nu numai eu,unde-s banii,ha?!

lasa-ma naibii, macar acu de sarbatori. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu intelegi tu este ca daca privesti lucrurile asa cum le privesti, "adica pentru mine este suportabil, de altii nu ma intereseaza", o sa ajungi sa fie si pentru tine insuortabil si pe altii sa nu-i intereseze, si atunci degeaba mai iesi in strada sa protestezi de unul singur.

Protestele trebuie facute sa previna un dezastru.

Dupa ce hotii s-au instalat bine la putere nu le mai pasa de protestele tale si o sa vina sa-ti puna impozit pe casa de nu-l mai poti platii si ramai si fara ea, asa cum se pregatesc sa (supra)impoziteze terenurile. O sa pleci si tu si copii tai in lumea larga pentru ca nu ai avut capacitatea sa vezi global si in perspectiva, pentru ca te uiti doar in fata nasului sa nu "calci in gropi" si nu ai capacitatea sa intelegi ca trebuie sa lupti pentru o cauza comuna, ca nu poti avea suscces individual intr-o societate organizata dupa principii mafiote.

 

Lupta nu trebuie sa se duca individual pentru avantaje personale si pe termene scurt.

Trebuie sa luptam pentru un mediu social predictibil, onest si stabil care sa evolueze.

In Romania mediul social este lasat la cheremul celor mai tari, perspectivele pe termen lung sunt pesimiste pentru ca socializarea este inexistenta.

Boala cronica a romanilor este sa gaseasca pe altii vinovati de necazurile lor. Asta am observat la multi romani. In plus,ca sa "rezolve " problemele lor,este nevoie de "aruncat" in discutie ceva care se aude foarte social si culmea dreptatii,ca de exemplu : "Trebuie sa luptam pentru un mediu social predictibil, onest si stabil care sa evolueze."

Adevarul este altul. Nu trebuie sa va luptati cu nimeni ci este nevoie sa procedati cu arma democratiei cum era de asteptat dupa 1989.Cu revolutia ar fii trebuit sa se termine cu luptele intre diferitele clase.Trebuie sa alegeti la conducerea statului vostru persoane cinstite si capabile. Inteleg ca asta este cam greu dupa aproape 60 de ani de regimuri in care nu vi sa permis sa votati cum trebuia si altii v-au condus cum au vrut ei. Numai un partid era permis in tara si votul era numai o fictie. Daca azi este coruptie si politicienii alesi nu implinesc ce au promis inainte de alegeri,poporul este cel vinovat si nimeni altul. Nu bagati in urna votul vostru fara sa fiti convinsi ca individul raspunde la cerintele voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai, rotundule!

 

candva am platit 58% impozit pe profit si nu numai eu,unde-s banii,ha?!

lasa-ma naibii, macar acu de sarbatori. :)

 

Titlu gresit, dar numai din punctul meu de vedere. Pare mai saraca din cauza ca te uiti mai mult la partea goala a paharului. Daca te-ai uita macar putin si la partea plina a paharului, ai vedea clar ca lucrurile se misca in directia potrivita, chiar daca mult prea incet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai, rotundule!

 

candva am platit 58% impozit pe profit si nu numai eu,unde-s banii,ha?!

lasa-ma naibii, macar acu de sarbatori. :)

Nu stiu, intreaba-i pe cei care nu platesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Very touching... and asa si pe dincolo.

 

S-ar putea sa ma insel, dar cred ca tu faci parte din categoria emigrantilor... ceea ce pe mine m-ar determina sa cred ca ai fi intr-un fel egoista. Daca ti-ar pasa cu adevarat, ar trebui sa renunti la comoditatea apuseana si sa vii in Romania, sa ajuti la plata impozitelor, pentru siguranta pensiilor si a sistemului sanitar, de exemplu.

Te rog, nu-mi veni cu o placa de genu: "De ce as plati impozite pentru Romania, ca sa fure Guvernul si mai mult?"

 

 

Chiar asa ...de ce nu te intorci in Romania si sa fi somer ,iar din impozitele platite de altii sa iti iei somajul? si sa folosesti din medicamentele gratuite care de abia ajung pensionarilor? Si sa faci multi copii ca sa poti avea alocatie de la stat?

La varianta asta nu te-ai gandit ,asa-i Dubasarule?crezi ca daca se intorc in tara toti emigranti ,cu toti vor avea un loc de munca ,vor plati impozite iar Romania v-a inflori ca un trandafir ?Daca se intorc emigranti ,vor fi multi someri ,multi copii care au nevoie de alocatii ,medicamente gratuite ...asta ca sa nu mai amintim ca nu mai sant emigranti care sa trimita bani la familiile de acasa deci comertul o sa sufere nitel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa ...de ce nu te intorci in Romania si sa fi somer ,iar din impozitele platite de altii sa iti iei somajul? si sa folosesti din medicamentele gratuite care de abia ajung pensionarilor? Si sa faci multi copii ca sa poti avea alocatie de la stat?

La varianta asta nu te-ai gandit ,asa-i Dubasarule?crezi ca daca se intorc in tara toti emigranti ,cu toti vor avea un loc de munca ,vor plati impozite iar Romania v-a inflori ca un trandafir ?Daca se intorc emigranti ,vor fi multi someri ,multi copii care au nevoie de alocatii ,medicamente gratuite ...asta ca sa nu mai amintim ca nu mai sant emigranti care sa trimita bani la familiile de acasa deci comertul o sa sufere nitel.

Sunt constient de mizeri de la noi din tara, dar eu am intrebat-o in mod expres pe Desamagita, care punea la indoiala solidaritatea noastra. Poate ea n-a inteles ce inseamna spiritul de conservare.

N-am sa fac niciodata multi copii... doar prostii, sau cei care-si permit cu adevarat sa-i intretina, fac asa ceva. Tu te-ai interesat vreodata cam cate posturi vacante se scot lunar la ANOFM?

n-am nici un drept sa-i intreb, si nici tu! :)

Poate nu e treaba noastra sa-i intrebam asa ceva. Dar dreptul de a intreba tot il avem.

Editat de Dubasaru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×