Sari la conținut
Forum Roportal
Desamagita

Romania...tot mai saraca

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar nu era: criminalitate,prostitutie,pedofili,scoala era scoala ecc

 

S-o crezi tu. Erau si din astea dar nu erau facute publice.

 

 

Pai aceste probleme le-am rezolvat in primii 5 ani de la revolutie.

Normalitatea a inceput in anul 2007-2008 cand a inceput sa se traiasca ca intr-o tara civilizata ...asta pina cand la putere au ajuns acesti hoti idioti si necalificati care habar nu au care este menirea unui stat normal, care inchid spitale neperformante in loc sa le modernizeze, dar ridzipesc bani cu NERUSINARE pentru ei si pentru clientela lor politica, mai exact "tovarasii lor de manareala"!

 

 

HAHAHA, tu esti PSD-ist :lol:

 

se intelege

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar aveai cu ce cumpara.

Dal 1981 cand presedintele a decis sa plateasca datorile lui Nicu erau multe lucruri pe cartela

Dar nu era: criminalitate,prostitutie,pedofili,scoala era scoala ecc

 

 

E destul sa ìntelegi,cand o persoana cunoaste mai multe limbi latine e usor sa gresesti anumite cuvinte care se aseamana foarte mult ìntre ele

Dar nu cred ca problema romanului e:daca eu scriu sau nu scriu corect,nu cred ca me masa din bucatarie sau salon pun cuvintele mele ca sa hraneasca famiglia sau ìn banca sa plateasca facturile

Tu ce zici?

Desamagit-o, de data asta ai mare gresala deoarece totii primeau leafa si aveau bani dar nu aveai ce sa cumperi cu banii aceia. Pravaliile erau goale si cetatenii mergeau ca stafiile pe strada ,fiecare cu o sacosa goala si cauta vre-o coada unde se vinde ceva,nu conteaza ce. in 1979 am stat ca sport la o coada 20 de minute ca sa cumpar 2 covrigi.

Criminali ,prostituate,pedofili erau si inca cum dar nu sa publicat despre asta Nici despre inaltul procent de bolnavi de SIDA nu a fost nimicpublicat. Asta nu inseamna ca nu a fost. Scolile erau gratis dar nivelul nu era de scoli europene inaintate..

Despre greselile tale de gramatica si de ortografie,eu sunt ca tine,cineva care peste 50 de ani nu a facut uz serios de limba romana si bineinteles nu am scris in romaneste. Principalul in discutie este subiectul discutat nu gramatica.

Editat de Evreul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

HAHAHA, tu esti PSD-ist :lol:

Tu poti sa intelegi ce vrei!

Nici macar PSD-ist cu sediul in Berlin (SDP)nu sunt... din PRINCIPIU!

 

Revenind la tema topicului ...Romania este condamnata la saracie vesnica din cauza ca nu a invatat NIMIC din istoria ei ...recenta!

 

Si cine nu invata din propria istorie ... e condamnat sa o repete ...pina invata!

Ce anume sa invete?

Ce au vazut in 89 ...si anume ca ei sunt puterea ...si de frica strazi/multimii nemultumite, guvernantilor trebuie sa le tremure izmenele de frica ... TOT TIMPUL!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasati mai ca e bine asa in saracie, mai facem un protesc, mai dansam pinguinu, hai ca traim intr-un imens circ si sunt cativa care nu au platit bilet:D

Pai nu la saracie va indeamna Biserica ortodoxa ... in timp ce popi dar si guvernantii dupa modelul popilor...nu asteapta fericirea cea din "viata vesnica" pe lumea aialalta ...ci o vor acum si aici ... in viata asta scurta!

 

Sa fie oare asa din cauza ca nici popii nu cred in "viata vesnica" de pe lumea aialalta? ...motiv ptr care ei aleg calea bogatiei ...iar prostimii ii lasa calea saraciei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desamagit-o, de data asta ai mare gresala deoarece totii primeau leafa si aveau bani dar nu aveai ce sa cumperi cu banii aceia. Pravaliile erau goale si cetatenii mergeau ca stafiile pe strada ,fiecare cu o sacosa goala si cauta vre-o coada unde se vinde ceva,nu conteaza ce. in 1979 am stat ca sport la o coada 20 de minute ca sa cumpar 2 covrigi.

Criminali ,prostituate,pedofili erau si inca cum dar nu sa publicat despre asta Nici despre inaltul procent de bolnavi de SIDA nu a fost nimicpublicat. Asta nu inseamna ca nu a fost. Scolile erau gratis dar nivelul nu era de scoli europene inaintate..

Despre greselile tale de gramatica si de ortografie,eu sunt ca tine,cineva care peste 50 de ani nu a facut uz serios de limba romana si bineinteles nu am scris in romaneste. Principalul in discutie este subiectul discutat nu gramatica.

Si totusi ai cumparat 2 covrigi,azi multi prea multi din pensionati nu-si permit

Da e cum zici erau criminali,pedofili,prostitute dar nu-i gaseai pe strada. Daca voiai sa faci o plimbare la miezul noptii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi ai cumparat 2 covrigi,azi multi prea multi din pensionati nu-si permit

Da e cum zici erau criminali,pedofili,prostitute dar nu-i gaseai pe strada. Daca voiai sa faci o plimbare la miezul noptii

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intelegi de ce spun ca nu este chiar corecta afirmatia ca nu s-ar fi schimbat nimic?

 

 

da,inteleg.

acum ai posibilitatea de a alege intre un mar putregait si unul mancat de viermi. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, pentru mine, daca trag linie, pot spune ca schimbarile au fost in bine, chiar daca toate problemele pe care le enumeri mai sus exista si ma impiedic si eu de ele.

 

1. Parintii mei sunt pensionari si o duc foarte greu, dar nu mai au intreruperi de curent, incalzire si apa calda, ca inainte de 1989. Nu mai exista politica demografica dementa si nici politica de "alimentatie rationala".

2, 3. Banii ajung cu greu, dar la fel era si inainte.

4. N-ai decat sa eviti imprumuturile de la banca. Eu mi-am facut casa fara "ajutorul" vreunei banci.

5. N-am decat sa sper ca cei care au furat vor ajunge dupa gratii. Daca ma arde sa fac mai mult, atunci semenz petitii, protestez, scriu scrisori catre ziare, politicieni etc. iar cand vine momentul, votez sanctionandu-i pe cei care nu si-au facut treaba. Acum poti face toate astea in Romania, spre deosebire de perioada de dinainte.

 

Intelegi de ce spun ca nu este chiar corecta afirmatia ca nu s-ar fi schimbat nimic?

Ce nu intelegi tu este ca daca privesti lucrurile asa cum le privesti, "adica pentru mine este suportabil, de altii nu ma intereseaza", o sa ajungi sa fie si pentru tine insuortabil si pe altii sa nu-i intereseze, si atunci degeaba mai iesi in strada sa protestezi de unul singur.

Protestele trebuie facute sa previna un dezastru.

Dupa ce hotii s-au instalat bine la putere nu le mai pasa de protestele tale si o sa vina sa-ti puna impozit pe casa de nu-l mai poti platii si ramai si fara ea, asa cum se pregatesc sa (supra)impoziteze terenurile. O sa pleci si tu si copii tai in lumea larga pentru ca nu ai avut capacitatea sa vezi global si in perspectiva, pentru ca te uiti doar in fata nasului sa nu "calci in gropi" si nu ai capacitatea sa intelegi ca trebuie sa lupti pentru o cauza comuna, ca nu poti avea suscces individual intr-o societate organizata dupa principii mafiote.

 

Lupta nu trebuie sa se duca individual pentru avantaje personale si pe termene scurt.

Trebuie sa luptam pentru un mediu social predictibil, onest si stabil care sa evolueze.

In Romania mediul social este lasat la cheremul celor mai tari, perspectivele pe termen lung sunt pesimiste pentru ca socializarea este inexistenta.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×