Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Cum a ajuns Rom

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Societatea insa, are un free will mai presus decat GOD.

Si zici de mine, Haralad. :roll:

 

Corect. Asa se poate spune ca exista liberul arbitru sa ucizi (un om recunoscut ca atare), sa torturezi etc.

Uite cum, dupa invocarea legii si a drepturilor date prin lege, cineva anuleaza insasi utilitatea ideii de lege.

Macar din instinctul de supravietuire si de protectie pentru ai tai nu vrei sa traiesti intr-o societate in care oricine sa faca orice vrea.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca un avort ar putea fi acceptabil din punctul meu de vedere numai pana ce fatul devine deja dezvoltat... adica numai atat timp cat el este doar o excrescenta, un ciorchine de celule... dupa ce deja s-a dezvoltat, avand cap, creier, maini, picioare, nu mai gasesc avortul ca fiind ceva acceptabil. Numai ca nu stiu destula medicina cat sa stiu la cate luni fatul este deja dezvoltat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Luni? Vrei sa spui saptamani :airkiss: . Cat despre infatisare, ea difera asa cum difera infatisarea unui copil de 2 ani de cea a unui barbat de 45. Aceeasi persoana, in stadii diferite de dezvoltare. Dpdv genetic nu se schimba absolut nimic. Uite de pilda cum arata la 12 saptamani, limita pentru avort in Romania. Nu stiu ce vad unii acolo (se pare ca nu un om). Cand aspectul e clar cel al unui om, aduc in discutie dimensiunile si faptul ca nu poate supravietui singur. Desigur ca nu - natura are reguli clare. Numai omul are aroganta de a interveni ca si cand regulile naturii ar fi stabilite de el.

post-198465-1298495043_thumb.jpg

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

las' ca stie societatea sa decreteze cifre si date exacte si sa traga limite.

ehee...numai sa ii iasa socotelile cu profit.

 

Luni? Vrei sa spui saptamani :lol2:

sau zile..sau ore..sau secunde..? :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sau zile..sau ore..sau secunde..? :airkiss:

 

Stiu. Ma refer la criteriul stabilit de el. Pana si din acest criteriu arbitrar limita legala nu sta in picioare.

Ca sa nu mai spun ca aceasta limita legala difera foarte mult de la o tara la alta, deci nu are baze stiintifice solide.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista un drept al copilului decat in momentul cand acesta devine capabil sa traiasca autonom. Cand este capabil sa respire singur, de exemplu.

 

Daca si parintii tai ar fi gandit cu aceiasi lejeritate ca si tine, eu n'as fi avut cui sa'i dau replay astazi . :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sociologii si chiar psihologii considera problema avortului una tabu, dar discuta cu dezinvoltura despre liberalizarea moravurilor din jurul vietii sexuale. Din datele pe care le-am monitorizat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si stii ce Harald, avortul este inca o dovada a lipsei de respect pentru ceea ce reprezinta Viul, in ansamblul lui .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si stii ce Harald, avortul este inca o dovada a lipsei de respect pentru ceea ce reprezinta Viul, in ansamblul lui .

Da-i pace Raul.

Si daca il 'atingi' cu ceva, el nu renunta la evolutie, societate si profituri.

E deja consacrat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ii dau, ii dau , ce altceva pot sa fac .

 

In fond , nu'i el vinovat , ci societatea in ansamblul ei . Daca copiii ar avea nume din primele zile de nastere, crima asta odioasa n'ar avea loc, nici macar d.p.d.v. legal .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×