Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Cum a ajuns Rom

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da stii ce e mai interesant in perioada comunismului,ca multe din avorturi nu erau contabiliyate au rtecute undeva. A fost-din ce mi sa yis mie asa-intersiz avortul. iar nu numai avortul era ceva interzis,nici anticonceptionalele nu se dadeau sau prezervativele. E stiu doar de la mama mea ca ea a avut 3 avorturi..si sunt sute de mii de femei aflate in situatia ei. Deci daca cifrele de care se stie au fost de peste un milion...oare cat au fost in realitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta ma intrebam si eu : care e de fapt realitatea? Caci pe langa cele stiute, au fost multe nestiute.

Si daca in aceste conditii exista atatia copii pe drumuri si in orfelinate, care ar fi fost situatia daca nu s-ar fi facut acele avorturi? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avortul a ajuns sa fie asimilat scoaterii unei masele .

 

Oare femeile de ce nu vorbesc deschis despre traumele avortului ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e un topic mai vechi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faza ciudata este ca in perioada comunismului intelegeam avortul excesiv care exista..nu tu antconceptionale sau alte metode de protectie...dar acummmmmmmm? Acum cand prezervativele si anticonceptionale -daca mergi la planing-le primesti gratis de ce exista intr-un nr atat de mare? Da accidente se mai intampla...dar cred ca prea multe sunt. Si cele mai multe avorturi au loc la adolescente,care nu sunt constiente de trauma psihologica pe termen lung si trauma fizica la care este supus corpul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact asta ma intrebam si eu : care e de fapt realitatea? Caci pe langa cele stiute, au fost multe nestiute.

Si daca in aceste conditii exista atatia copii pe drumuri si in orfelinate, care ar fi fost situatia daca nu s-ar fi facut acele avorturi? :)

Stii.. parca nici n-as vrea sa ma gandesc care e, de fapt, realitatea.. cred ca m-as ingrozi.

 

Avortul a ajuns sa fie asimilat scoaterii unei masele .

 

Oare femeile de ce nu vorbesc deschis despre traumele avortului ?

Cam asa.. eu stau si ma intreb de ce nu vorbesc mamele deschis cu fetele lor.

 

Faza ciudata este ca in perioada comunismului intelegeam avortul excesiv care exista..nu tu antconceptionale sau alte metode de protectie...dar acummmmmmmm? Acum cand prezervativele si anticonceptionale -daca mergi la planing-le primesti gratis de ce exista intr-un nr atat de mare? Da accidente se mai intampla...dar cred ca prea multe sunt. Si cele mai multe avorturi au loc la adolescente,care nu sunt constiente de trauma psihologica pe termen lung si trauma fizica la care este supus corpul.

Pentru ca sexul a fost ridicat la rangul de sport national...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cam asa.. eu stau si ma intreb de ce nu vorbesc mamele deschis cu fetele lor.

 

Pentru ca psihologic nu se simt in stare . Este "pacatul" cu care vor pasi in lumea de dincolo . Si o vor face in tacere .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×