Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Cum a ajuns Rom

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru ca psihologic nu se simt in stare . Este "pacatul" cu care vor pasi in lumea de dincolo . Si o vor face in tacere .

Nu stiu, mama mea a vorbit cu mine despre avorturile pe care le-a facut. La fel a vorbit si bunica. De altfel, maica-mea, in sistemul sanitar lucrand, iar sistemul avand hibele pe care le stie toata lumea, m-a luat si mi-a aratat live pe la 18 ani cum se face un avort. O masura de "educatie contraceptiva" extrema, as putea spune. Nu mi-as spune copilul la asa ceva. Cert este ca a fost extrem de eficienta.

Din cauza asta cred ca daca tinerele fete ar sti la ce riscuri fizice se supun, in ce consta practic un avort ( nu sa vada live, dar sa stie metodele) , ce trauma inseamna asta pentru organismul lor, nu ar mai lua decizii din astea atat de usor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul e suficient de nesimitit ca sa treaca peste, iar sa fim seriosi, e destul de traumatizanta pierderea unei masele.

Asa sa vorbim la general, e nasoala treaba, avorturile multe arata saracie.

Daca s-ar lupta si lumea nu ar condamna efectul, ci cauza, poate asa s-ar face ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cunosc femei care au facut-o si le doare o viata.

Bun si eu cunosc...cunosc situatia mai bine cred ca tine....(raspunsul e un pic cu subinteles....)

Da o a doara o viata intreaga...dar principiu e ca orice greseala trebuie platita in viata. Si trebuie sa imi asum.

Sincer cand ajungi in fata faptului implinit,adica cu bebe in burta situatia e asa-dar nefiind vb de un copil dorit,ci ca o intamplare care a rezultat un bebe- ori decid sa contiunui acea sarcina apoi restul vietii sa cresc un copil,sa intrerup poate studiile sau a ma maturizez mai repede de vreme pt ca eu poate sunt inca un copil dar acum trebuie sa cresc un copil mai mic si care are nevoie..si cealalta optiune e avortul. Pui in balanta lucrurile vezi care e mai avantajos(ambele sunt extraordinar de dezavantajoase) si esti nevoit sa iei o decizie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar scuze. Multe scuze.

La orice putem gasi scuze.

 

Eu admir insa femeile care atat de mult si-au iubit copilul, incat au renuntat la cariera lor o buna bucata de vreme..pana la urma, l-au facut din dragoste..si se pare ca a meritat.

 

Nu cnteaza ca el e alaturi sau nu..nu conteaza ca t-e teama sau nu...uitam mereu ca exista un Dzeu pentru toi si in toate...si singuri, da...ne smtitm neputinciosi si ne apuca panica.

 

Vai de noi!

Si de mine, des...bien sur!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da scuze si iar scuze.... dar exista dupa cum ziceam 2 situatii: faci avort au patrezi copilul...ramane la latitutinea fiecarei femei.

Dar vezi tu ca scuzele fac parte din viata noastra. Cand iei o anumita decizie o faci ca rezultat al unei alte actinui si datorita nu stiu ce lucru.Adica un lucru te-a influentat sa faci un alti si lantul continua. Ca ai ajun undeva ,sa faci ceva e ca reactie la toate lanturile pe care le-ai trecut.Adica scuze..si motive.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt de acord sa renunti la ceva pt altceva, e o alta prostie pe care omul o face.

culmea e ca nici macar nu e corect sa se puna problema asa!

nu conteaza doar ca tu, ca si parinte..renunti sau nu la o sarcina...

 

drepturile acelui suflet nu stau in puterea ta..si ar trebui respectat asta!

 

si inca ceva...refuzul avortului pe motiv ca nu ai dreptul, ca si om..sa lasam societatea ca nu ea ne-a dat viata.., ar trebui ridicat la rang de valoare , si nicidecum intampinat cu :

 

'A fost fleata. I-a trebuit copil asa de tanara. Sa vedem acum cine o mai i de nevsta'

 

Eheeii..si cum se plang majoritatea ca nu exista barbati cu adevarat sensibli...eheeei...cat se pot insela!

 

Da scuze si iar scuze.... dar exista dupa cum ziceam 2 situatii: faci avort au patrezi copilul...ramane la latitutinea fiecarei femei.

Dar vezi tu ca scuzele fac parte din viata noastra. Cand iei o anumita decizie o faci ca rezultat al unei alte actinui si datorita nu stiu ce lucru.

nu are treaba una cu alta.

Cum sa ai dreptul sa treci peste dreptul altuia?

 

Dar am uitat, dans nostre societe, numai de la cateva saptamani ai dreptur..si deh, daca zice societatea, apai asa si e!

nu? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar am uitat, dans nostre societe, numai de la cateva saptamani ai dreptur..si deh, daca zice societatea, apai asa si e!

nu? 8)

Dar nu am zis asta,doar ca aici nu e un topic in care vb despre drepturile care le au copii nenascuti. Nu ma implic in acest subiect din motive personale. Prefer sa ating cat pot tema asa cum o vad eu :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu vorbeam despre drepturile lor..tocmai de aceea, pt ca anularea lor aduce atatea avorturi in Romania,,,,si ah, nu numai..

 

Dincolo se practica de mai mult timp pastila de a doua zi si confidentialitatea intreruperilor de sarcina. Ai mai multi bani, ai parte de mai multa confidentialitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da scuze si iar scuze.... dar exista dupa cum ziceam 2 situatii: faci avort au patrezi copilul...ramane la latitutinea fiecarei femei.

Dar vezi tu ca scuzele fac parte din viata noastra. Cand iei o anumita decizie o faci ca rezultat al unei alte actinui si datorita nu stiu ce lucru.Adica un lucru te-a influentat sa faci un alti si lantul continua. Ca ai ajun undeva ,sa faci ceva e ca reactie la toate lanturile pe care le-ai trecut.Adica scuze..si motive.

 

Orice decizie iei,

Editat de Poadols

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×