Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Cum a ajuns Rom

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Insa de dreptul copilului nu se discuta?

Nu exista un drept al copilului decat in momentul cand acesta devine capabil sa traiasca autonom. Cand este capabil sa respire singur, de exemplu.

 

Restul e propaganda ieftina, uneori religioasa, dar nu numai. Romania e plina de talibani ortodocsi, asa cum USA e plina de talibani protestanti de diverse culte si orientari. Europa civilizata inseamna altceva.

 

una e sa intelegi durerea...si alta e sa fii de acord cu ce a ales sa faca.

te rog, fa diferenta.

Nu e rolul tau sa fi sau nu de-acord cu ce face alta persoana.

 

Pana si Dumnezeu a lasat Liberul Arbitru (Free Will). Te consideri mai presus, cumva? Te consideri chemat sa impui moralitatea in societate? Pentru asta e nevoie de educatie, iar rezultatele se vor vedea abia in generatia urmatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista un drept al copilului decat in momentul cand acesta devine capabil sa traiasca autonom. Cand este capabil sa respire singur, de exemplu. Restul e propaganda ieftina...

 

Copiii nascuti prematur, incapabili sa respire singuri, se bucura de aceleasi drepturi ca orice persoana. Uneori se fac eforturi monumentale pentru a ii tine in viata. Singura conditie e sa fie doriti, altfel la gunoi cu ei.

 

Daca tot vorbim de drepturi, care chipurile indica moralitatea/ imoralitatea unei situatii, sa iti dau un exemplu concret. In SUA, pana acum cativa ani, era legala o procedura numita partial birth abortion, practicata pe copii nenascuti in al 3-lea trimestru al sarcinii, avortul in multe state SUA fiind permis absolut in orice perioada. Practic, era indusa nasterea unui copil care aproape sigur ar fi supravietuit (cu ajutorul temporar al aparatelor sau nu), copilul era scos aproape de tot afara, pana la gat, lasandu-i-se inauntru numai capul, pentru ca el sa nu poata trage in piept acea prima gura de aer si sa se poata numi o persoana, in virtutea dreptului pe care il mentionezi.

Il despartea doar o secunda, si anume sa ii fie scos capul la aer, de statutul de persoana care sa aiba dreptul la viata. Fiind insa tinut in acea pozitie, era perfect legal ca ''medicul'' sa ii infiga o foarfeca in ceafa, si sa i-o deschida sub piele pentru a ii taia coloana vertabrala. Daca tot mai misca, se introducea un tub prin care un aparat ii extragea creierul. Si gata.

Ironia dracului cu drepturile astea, nu ?

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt povesti cu bau-bau. Sunt realitati si majoritatea le resping, ca si cand discutia despre avort ar fi despre altceva, despre o notiune abstracta. E cat se poate de concreta, de palpabila.

De asta educatia cu privire la avort este atat de limitata - atitudinea generala e ''nu vreau sa vad, nu vreau sa aud, nu imi arata''. Si asa se pomenesc unii vorbind cu inflacarare despre lucruri pe care nu le cunosc. Cand sustii o idee, macar sa stii concret despre ce e vorba. Nu vorbesc despre tine ci in general - numarul celor care sustin avortul refuzand sa stie cum se intampla de fapt e descurajant de mare.

In SUA, avortul e o adevarata industrie si se bazeaza tocmai pe aceasta naivitate. Multor femei li se poate spune orice, oricum ele nu vor detalii si nu stiu nimic despre dezvoltarea copilului, despre proceduri samd. Exista clipuri pe youtube, cu camera ascunsa, in care membri ai personalului din unele clinici Planned Parenthood minteau femeile cu nerusinare in legatura cu aceste lucruri. Plus filmuletele in care o angajata sfatuia un pretins proxenet cum sa evite legea si sa aduca minorele care lucrau pentru el sa faca avorturi. Plus numeroasele cazuri in care o minora (spunand ca are 13 sau 14 ani) spunea ca a fost lasata insarcinata de o persoana mult mai in varsta, iar angajatii clinicilor, in loc sa denunte pedofilul, preferau sa incaseze banii pe avort si sa taca din gura. Ce vrei, afaceri. :roll: Nu cred in nici un caz ca in Romania sau altundeva exista mai multa etica in acele clinici.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vb ca nu stiu ce presupune un avort...doar ca pare mult prea dureros....si parca ar fi desprins dintr-un thriller.

Adica da sunt bune atfel de instiintari pt educare a persoanelor care avorteaza in grupa mare...

Insa pare dureros pt mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai motive personale, e logic sa fie asa.

Dureros este, fara indoiala, si pentru cine sufera asta si pentru cine vede imagini si le expune. Tocmai asta e si ideea. Realitatea este cu totul alta decat o fac sa para cei care pun avortul in termeni abstracti.

Dar e extrem de necesara indepartarea ideii de avort de renumitul cliseu ''dreptul femeii de a face ce vrea cu corpul ei'', unde mintile multora se blocheaza si nu pot merge mai departe pentru a vedea realitatea.

Prea multa lume reactioneaza cu acest cliseu in mod automat, cum reactioneaza penicilina la o infectie.

 

Daca stam sa ne gandim bine, pana si lozinca asta cu faimosul drept al unei persoane de a face orice vrea cu corpul ei este falsa. O persoana nu poate intretine, legal, relatii sexuale cu minori (varsta difera de la o tara la alta), nu are voie sa se intinda in mijlocul strazii si sa blocheze circulatia cu propriul corp, nici sa se plimbe goala pe strada, nici sa consume droguri ilegale, iar daca se auto-mutileaza de obicei ajunge intr-un spital pentru boli psihice. Asa ca acel ''orice vrea'' se poate restrange enorm daca stam sa cautam toate variantele.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

motivele personale au mai putin importanta....

Pe de alta parte referitor la acele drepturi sa nu incurcam borcanele, ai dreptul de a face ce vrei atat timp cat nu lezezi pe cineva din jur.Si sincer sa vad cum umbla oameni dezbracati pe strada,nu e lezant dar e mai neplacut...si aduce cumva prejudicii copiilor

Apoi la automutilare situatia e asa: daca esti prins aupra faptului...adica in fata autoritatilor faci asta doar atunci ajungi fortat la spital..altfel nu se poate. Asta e probata...si o stiu suta la suta.

Auzi da drogurile alea ilegale crezi ca fac bine la organism?

Asa cum exista si acele droguri asa exista si avortul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1) Nu exista un drept al copilului decat in momentul cand acesta devine capabil sa traiasca autonom. Cand este capabil sa respire singur, de exemplu.

 

2) Nu e rolul tau sa fi sau nu de-acord cu ce face alta persoana.

Pana si Dumnezeu a lasat Liberul Arbitru (Free Will).

 

Harald, eram copil cand am intrat pe forum prima data in contact cu opiniile tale.

Le-am considerat inumane atunci, le consider si acum.

 

1) Nu are dreptul, prin urmare, nici un om care ajunge paralizat la pat? Din teoria ta dura, asa s-ar deduce. Sau stai, unii au dreptul sa aplice exceptii trecand peste dreptul unora..

Suntem ca in jungla asadar : cel mai capabil, supravietuieste.

Esti un dezumanizat.

 

2) Da, Dzeu a lasat liberul albitru si sa respecti, si sa incalci dreptul altora.

Dar free will-ul nu anuleaza dreptul altora.

Societatea insa, are un free will mai presus decat GOD.

Si zici de mine, Haralad. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@angel of life

 

Eu am dat doar un exemplu legat de faptul ca nu putem face orice vrem cu corpurile noastre.

Cat despre ''avortul nu lezeaza drepturile nimanui'', am aratat mai sus cat de relativa poate fi situatia, cum poti trece, printr-o simpla gura de aer, de la a fi considerat un nimic la a fi considerat om. Daca nu ti se pare cel mai mare cinism din lume ca un copil sa moara in modul asta, la o secunda de a fi considerat o persoana cu drepturi, nu stiu ce mai pot spune. Desi sigur sunt oameni pe aici care ar justifica pana si asta. Cand vine vorba de justificari, mintea omului are metode uimitoare.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@angel of life

 

Eu am dat doar un exemplu legat de faptul ca nu putem face orice vrem cu corpurile noastre.

Cat despre ''avortul nu lezeaza drepturile nimanui'', am aratat mai sus cat de relativa poate fi situatia, cum poti trece, printr-o simpla gura de aer, de la a fi considerat un nimic la a fi considerat om. Daca nu ti se pare cel mai mare cinism din lume ca un copil sa moara in modul asta, la o secunda de a fi considerat o persoana cu drepturi, nu stiu ce mai pot spune. Desi sigur sunt oameni pe aici care ar justifica pana si asta. Cand vine vorba de justificari, mintea omului are metode uimitoare.

 

 

Justificari diabolice!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×