Sari la conținut
Forum Roportal
warmonger2020

China-noua superputere si noua dictatura globala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Numai e daca si cand , ci chiar a devenit o chestiune scurta  de timp. Ca ne convine sau nu, China va detrona America in 5-10 ani.    

Si la modul serios vorbind, cred ca  in 15-20 vom ajunge sa invatam mandarina ca sa putem supravietui cu un salariu decent.  

De suprimarea drepturilor si libertatii personale nu mai zic, alea deja sunt de domeniul trecutului de cand cu COVID-ul.  Cred ca alegerile  de pe anul asta  din Europa si America  au fost  ultimele alegeri democratice din istorie.  Va trebui sa ne invatam cu noul stil de viata, sa ne resemnam cu ideea ca suntem permanent monitorizati si  reputatia noastra sa fie evaluata social de sistem ca-n China, si sa ne purtam corespunzator ca in caz contrar...poti sa ai multe de pierdut. Bine, se practica demult treaba  dar era mai pe la spate prin "barfe" .

Insa de acum listele negre vor fi pe bune  si pe fata, daca obtii calificative sociale insuficiente, poti sa pierzi dreptul de a mai merge cu trenul de exemplu sau sa te mai angajezi la un job de birou , de a mai merge la un restaurant, de a mai accesa internetul sau  sa-ti mai gasesti o iubita.  Sistemul de  evaluare a livratorilor  de la Glovo a devenit sursa de inspiratie pentru chinezi.   

Si da, se va ajunge si la faza cu microcipurile....pentru inceput, la  telefoane si bratari. Vom fi obligati sa facem plata  doar cu carduri si in  monede virtuale. 

 

 

Poate ca e un lucru bun avand in vedere ca occidentul a intrat in declin la toate aspectele. Pe termen lung ar putea insemna o epoca de progres pentru omenire, pe de alta parte va fi o epoca trista pentru cine vrea sa faca de capul lui.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere in ce hal este societatea occidentala in ziua de azi, China reprezinta un contrabalans si chair o salvare.....in China sunt probleme si anormalitati normale, in occident sunt anormalitati anormale! (Si apropo, asta o spun desi nu sunt un om foarte conservator).

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 27.08.2022 la 18:05, Lex567 a spus:

Avand in vedere in ce hal este societatea occidentala in ziua de azi, China reprezinta un contrabalans si chair o salvare.....in China sunt probleme si anormalitati normale, in occident sunt anormalitati anormale! (Si apropo, asta o spun desi nu sunt un om foarte conservator).

Hai s-o spunem pe cea dreapta: "ne-a luat-o lumea a treia in fatza!". 

SUA care este varful de lance al occidentului se cacaie cu 300 de milioane, dar China produce masiv cu 1,5 miliarde de cetateni. 

SUA are un potential urias pentru orezarii fata de China si totusi... 

Lumea occidentala a fost pe val cam doua-trei secole, iar acum parca a intrat la apa. 

Pe cand liderii vestului vor reducerea populatiei desi Europa este super-imbatranita, cei din orient nu au astfel de probleme. 

Mai pe scurt desi orientul are dictaturile sale, occidentul este parazitat de o patura oligarhica. 

Intr-o lume normala SUA ar fi accelerat emigratia si nu invers si in loc sa faca razboaie aiurea, ar fi coloniza teritorile din apropierea sa alipindu-si Canada, nordul Mexicului, Cuba, America Centrala, Venezuela, samd, iar nivelul de trai al americanilor ar fi crescut constant iar azi ar fi fost si de 10x peste nivelul de trai din Franta de exemplu. 

Europa ar fi fost o federatie, o a doua America pe partea noastra de Atlantic si s-ar fi fondat Imperiul Atlanticului de nord sau Atlantida cu capitala la Washinghton ori Savanah. 

Restul lumii ar fi fost impartit in colonii si state mici clientelare si usor de controlat. 

China ar fi fost impartita in 3-4 state mai mici, iar Indochina ar fi devenit colonie a Europei. 

... 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una si buna spun, China nu va domina niciodata America, mai mult decat cei care au emigrat cu bani aici, au primit cetatenie imediat pentru toata familia daca au venit cu 1 milion de dolari parca, au cumparat pamant in California foarte mult, in Orange County in anii '90 si produc legume si capsuni, pepeni si tot ce venea la rand in acel sezon, pe care-l vindeau la capatul ogorului dintr-o bodega!!!   Lumea se oprea si cumpara cat putea cara in masina ca erau foarte gustosi si proaspeti mereu.    

In San Diego era un deal cu o grota plin de serpi si inspaimanta populatia care mergeau la plimbare pe acolo.  Era la o distanta buna de noi si intr-o zi la stiri au anuntat sa nu mai cheme politia nimeni ca esta in maini private zona, un chinez a cumparat totul pe acolo si era fericit ca vine si carnea cea mai scumpa pe deasupra, plus pielea.   A construit o cetate in stil chinezesc si era hotel/restaurant dar nu pentru oricine, doar la termin se distrau domnii cu cine voiau ca de acolo nu ieseau vorbe si nici paparazzi nu erau prezenti de frica serpilor :meeting: 

Ei mancau ce produceau si toata familia lucra.   Eu n-am mai fost inapoi in San Diego decand am plecat de acolo de 28 de ani, nu stiu ce se mai intampla acolo.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, The Unknown a spus:

Una si buna spun, China nu va domina niciodata America, mai mult decat cei care au emigrat cu bani aici, au primit cetatenie imediat pentru toata familia daca au venit cu 1 milion de dolari parca, au cumparat pamant in California foarte mult, in Orange County in anii '90 si produc legume si capsuni, pepeni si tot ce venea la rand in acel sezon, pe care-l vindeau la capatul ogorului dintr-o bodega!!!   Lumea se oprea si cumpara cat putea cara in masina ca erau foarte gustosi si proaspeti mereu.    

In San Diego era un deal cu o grota plin de serpi si inspaimanta populatia care mergeau la plimbare pe acolo.  Era la o distanta buna de noi si intr-o zi la stiri au anuntat sa nu mai cheme politia nimeni ca esta in maini private zona, un chinez a cumparat totul pe acolo si era fericit ca vine si carnea cea mai scumpa pe deasupra, plus pielea.   A construit o cetate in stil chinezesc si era hotel/restaurant dar nu pentru oricine, doar la termin se distrau domnii cu cine voiau ca de acolo nu ieseau vorbe si nici paparazzi nu erau prezenti de frica serpilor :meeting: 

Ei mancau ce produceau si toata familia lucra.   Eu n-am mai fost inapoi in San Diego decand am plecat de acolo de 28 de ani, nu stiu ce se mai intampla acolo.

SUA si Canada isi sunt suficiente. 

Ma referam la dominatia economica, la cine va face jocurile pe viitor. 

Practic SUA unita cu Canada pot ramane o mare putere cel putin in cele doua continente americane. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, zod a spus:

Practic SUA unita cu Canada pot ramane o mare putere cel putin in cele doua continente americane. 

Asta NU se va intampla curand!!!  Imagineaza ca  "ducesa de suzecs vrea sa fie regina peste toata imparatia britanica" deci nici o sansa n-a ramas sa se uneasca cu cei de pe plantatiile de bumbac, tutun, trestie de zahar, rapita, orez si alte cereale paioase sau cocotieri si livezi de citrice din Sud-ul american. 

Nu exista prietenie intre aceste tari, canadienii acuza vremurile cand Americanii le-a luat terenul, si pretind ca ei au fost primii pe aici si alte chestii personale, si considera Washington D.C.,  ar fi parte din Canada iar lectia ni s-a spus de cate ori ne-am oprit la o cafea sau statie de benzina.  Pentru ca NU inchiriem din Canada masina, se stie de unde venim.   Am facut odata la inceput si ne-am ales cu CITATIE la tribunal ca au descoperit o zgarietura, dar a rezolvat Asigurarea.  

Nimic nu seamana de acolo cu ce-i la Sud de granita, oamenii ar dori sa lucreze aici dar este imposibil ca s-a aranjat de o vreme si asta de democRATii americani ca ei preferea ilegali ca-s ieftini si fara responsabilitate.   Ca s-au facut niste cladiri inalte asta nu schimba nimic in ecuatie.  Scalvia este mult mai mare, dura si accentuat acolo decat aici!!!   Cine vrea sa scape, cauta o mireasa in State si a terminat cu ce a ramas in urma.  Familisti divorteaza sa se ia de aici cu oricine ca totusi de intocmit acte inca este in favoarea lor si obtin permis de munca imediat.  Nici la 2 vorbe nu se inteleg aceste state imense!!!    

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

China nu va deveni prea curand puterea dominanta la nivel mondial, nici macar o super-putere. Nu are know-howul pentru asta. Insa impreuna cu Rusia poate contrabalansa cu succes hegemonia americana. De asta are nevoie de o Rusie puternica . 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×