Sari la conținut
Forum Roportal
raduc

suflet pereche -- intre mit si adevar

Postări Recomandate

:spiteful: ziua buna!

(primul mesaj) :sipwreccaed: cei care raspund -nu exista' sunt inconstienti ca sunt constienti iar cei care raspund -da' sunt constienti ca sunt inconstienti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu e dragoste, atunci ce e?

[snapbacca]23044[/snapbacca]

 

Daca dragoste nu e atunci e sex :spiteful:

 

Scuze, nu m-am putut abtine :crazy:

 

Dupa ce am citit cateva remarci as putea presupune ca am gasit cateva suflete pereche, dupa criteriile unora. Dar eu nu am simtit asa ceva si nu vad sa se apropie cineva de pozitia asta. Depinde de nivelul de interes al fiecaruia...

 

Cat despre intalnirea sufletelor pereche urmate de moartea unuia... poate e influentat de -teoria hazardului- Neapucand sa-i cunosti defectele unei persoane tinzi sa o ridici la rang de perfectiune, prin intermediul unor intamplari extraordinare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideal pentru a percepe senzatia de suflet pereche ar fi sa nu poti constientiza defectele celuilalt. Ideal in realitate ar fi sa nici nu aiba defecte ... care sa se rasfranga asupra ta.

Asa ca daca ar fi sa judecam cumva stramb, ar trebui sa facem un compromis intre iubirea rationala si cea irationala, iar la o anumita proportie magica sa consideram sufletul pereche, well, pereche :spiteful:

Cat despre mine, Cat, nu are rost sa-ti faci griji. Daca in doi ani vei mai fi pe aici, te voi anunta ca am gasit sufletul pereche si am luat-o de nevasta. Mai devreme de doi ani mi se pare o decizie pripita, indiferent cu cine sunt sau nu sunt.

Mi-a placut parabola, poate fac si eu rost de una. Daca nu pentru posturi TV, macar pentru Internet :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideal pentru a percepe senzatia de suflet pereche ar fi sa nu poti constientiza defectele celuilalt. Ideal in realitate ar fi sa nici nu aiba defecte ... care sa se rasfranga asupra ta.

Asa ca daca ar fi sa judecam cumva stramb, ar trebui sa facem un compromis intre iubirea rationala si cea irationala, iar la o anumita proportie magica sa consideram sufletul pereche, well, pereche :o:

Cat despre mine, Cat, nu are rost sa-ti faci griji. Daca in doi ani vei mai fi pe aici, te voi anunta ca am gasit sufletul pereche si am luat-o de nevasta. Mai devreme de doi ani mi se pare o decizie pripita, indiferent cu cine sunt sau nu sunt.

Mi-a placut parabola, poate fac si eu rost de una. Daca nu pentru posturi TV, macar pentru Internet 8)

[snapbacca]29631[/snapbacca]

 

Mercic, la i g i u sa, mai draga, pentru raspuns. Totusi, insist cu o intrebare: chiar crezi ca peste 2 ani va fi sfarsitul lumii? :spiteful: :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, m-am exprimat gresit. Am vrut sa zic minim 2 ani.

Asta ar insemna ca doi ani ii puteti trai fericiti...pana la adanci batraneti. :spiteful:

Ontopic: chestia cu sufletele pereche e bijectiva? Adica, in termeni non-matematici, relatia e de 1 la 1? Ma rog, in termeni ceva MAI putin matematici, pentru fiecare suflet exista un singur suflet pereche, nu mai mult sau mai putin?

Tema e pur filo[sa|z]ofica :crazy: Si da, am citit si partea cu haremul... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ontopic: chestia cu sufletele pereche e bijectiva? Adica, in termeni non-matematici, relatia e de 1 la 1? Ma rog, in termeni ceva MAI putin matematici, pentru fiecare suflet exista un singur suflet pereche, nu mai mult sau mai putin?

[snapbacca]29640[/snapbacca]

 

Cred ca da, dar nu-ti fa prea mari probleme ;) recunoasterea este reciproca si instantanee!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca da, dar nu-ti fa prea mari probleme ;) recunoasterea este reciproca si instantanee!

[snapbacca]29845[/snapbacca]

 

Chiar crezi asta?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar crezi asta?!

[snapbacca]29991[/snapbacca]

 

Cand ajungi sa iubesti neconditionat si te cunosti pe tine, da, se poate sa te re-cunosti in celalalt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, pe mine viata m-a invatat ca nimic nu e atat de simplu precum pare. Nici iubirea nu e simpla. Asa cum o spui tu e... nice e, ideal... cati ating idealul? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×