Sari la conținut
Forum Roportal
raduc

suflet pereche -- intre mit si adevar

Postări Recomandate

acelasi lucru il inteleg si eu, prin suflet pereche. iar prin "...nu exista doua persoane identice ... si nici doua suflete identice..." am vrut doar sa spun ca exista o mica probabilitate de a gasi doua suflete identice care sa-ti fie pereche.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca exista acest mit, dar oarecum trebuie sa ne serveasca exemplu pentru fiecare relatie pe care o avem si sa reprezinte un ideal al iubirii neconditionate. cred de asemenea ca nu este necesara intalnirea sufletului pereche pentru implinirea noastra, si cred ca oarecum suntem in legatura cu el, fara sa stim, si fara sa vrem. asa ca watch out for your steps.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce te faci daca gasesti mai multe asemenea suflete pereche? Traiesti cu fiecare?

 

 

deschizi un harem :8):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dzeu ne-a dat 2 picioare sa mergem,2 maini sa tinem,2 ochi sa vedem,2 urechi sa auzim,dar de ce ne-a dat o sg inima?pentru ca pe cealalta i-a dat-o altcuiva ca tu sa o gasesti. :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acelasi lucru il inteleg si eu, prin suflet pereche. iar prin "...nu exista doua persoane identice ... si nici doua suflete identice..." am vrut doar sa spun ca exista o mica probabilitate de a gasi doua suflete identice care sa-ti fie pereche.

 

Mica probabilitate exista si la loto 6/49, dar totusi se cistiga premiul cel mare. :dee Deci exista o speranta si pentru noi. :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce te faci daca gasesti mai multe asemenea suflete pereche? Traiesti cu fiecare?

 

 

deschizi un harem :8):

 

Buna idee. Mi-ar place sa te cunosc si personal... poate transformam ideea in fapte. Ce zici? :dee :razz:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda, frumos :twisted:

eu stiam -suntem ingeri care avem o singura aripa...' 8)

 

la i g i u sa - romantic citat 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil a fost transmis mitul sufletului pereche pentru a ne imagina un ideal, pentru. a tinde la pragul de intelegere, dragoste, completare maxima .. dezavantajul insa e ca tot timpul vom remarca diferenta intre ceea ce `gasim` si ceea ce reprezinta acel ideal..

Se zice ca intr-adevar.. acel suflet este aproape de noi in toate vietile dar nu stim sa`la "vedem" si sa`la "alegem".. [desi poate ne alergam ca yin &yangul din in avaratul lui raduc :) ] pentru. ca mai avem de trait pana la acea implinire profunda alte experiente prin care sa invatam, sa ne compensam greselile.. iar intr-un final de "drum" atunci cand vom reusi sa evoluam & sa ne depasim/rezolvam problemele vom primi aceea viata.. sa`i zicem "bonus" :dee in care ne vom intalni "jumatatea".

Ar fii frumos.. sau macar asa ne da "avant" sa mergem mai departe si sa "urcam" mai sus pentru. acel Happy Ending :winca:

Personal cred ca intalnim in viata "tentative" de suflet pereche.. la inceput crezi ca e tot ce ai avea nevoie.. apoi ajungi la concluzia ca ii lipsesc multe. Si ajungem la dilema: sa ne multumim cu ce avem sau sa plecam in cautarea acelui suflet complex care va intruni tot ce avem nevoie?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×