Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Rai - in cer sau gradina pe pamant?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce intelegi tu prin serios :o: sa te calci in picioare pentru a prinde o sticla de agheasma sau sa prinzi o pozitie mai puna pentru pupat moaste?

Daca tu nici pana acum nu ai inteles ca toate astea sunt doar trucuri de marketing pentru patriarhie... e trist.

Una dintre cele zece porunci zice "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." (asta apropos de inchinarea la moaste)

A nu se intelege din asta ca as considera ca este un lucru rau, daca cineva se simte bine facand-o, tot respectul.

 

Cama asa arata locul in care se rinduiesc crestinii dupa moarte.

Astia toti sint in RAI!

Si tu stii asta pentru ca....?

 

Se pare ca Rai-ul nu este chiar o inventie a evreilor, aceasta idee a fost preluata din alte mitologii.

Tu chiar iei wikipedia drept studiu de referinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tu nici pana acum nu ai inteles ca toate astea sunt doar trucuri de marketing pentru patriarhie... e trist.

Eu am inteles, dar sunt multi care n-au inteles... daca ar fi inteles, ar fi disparut aceste practici popesti si pe care le pot numi chiar anticrestine!

Tu daca intelegi un lucru, il tii doar pentru tine?

Tu chiar iei wikipedia drept studiu de referinta?

Nu, dar nici nu vroiam sa dau copy/paste din Ghilgames si Legendele Olimpului, nu-si avea rostul... asa ca am folosit un link catre Wikipedia, unde erau prezentate pe scurt cateva date esentiale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am inteles, dar sunt multi care n-au inteles... daca ar fi inteles, ar fi disparut aceste practici popesti si pe care le pot numi chiar anticrestine!

Tu daca intelegi un lucru, il tii doar pentru tine?

Multi putini.. nu e problema ta. Ca au inteles sau inca sunt orbi, iarasi nu este problema ta.

Practicile alea nu au cum sa dispara, din moment ce oamenii le cer. Ei se simt bine facand asa, calcandu-se in picioare, injurandu-se cand unu' se baga in fata, ocarandu-se cand n-au loc unul de celalalt prin biserica etc. E optiunea lor, asa in nestiinta lor, asa aleg sa procedeze.

 

Depinde de situatie si de partenerii de discutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am inteles, dar sunt multi care n-au inteles... daca ar fi inteles, ar fi disparut aceste practici popesti si pe care le pot numi chiar anticrestine!

Tu daca intelegi un lucru, il tii doar pentru tine?

 

Nu, dar nici nu vroiam sa dau copy/paste din Ghilgames si Legendele Olimpului, nu-si avea rostul... asa ca am folosit un link catre Wikipedia, unde erau prezentate pe scurt cateva date esentiale.

Uite date "esentiale" pe Wikipedia. O mostra cum se manipuleaza lumea.

 

Cruciada(RO):

Cruciadele au fost expediții militare ale feudalilor apuseni cu scopul de a cuceri și coloniza regiuni din Orientul Apropiat,

Editat de Vali29

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multi putini.. nu e problema ta. Ca au inteles sau inca sunt orbi, iarasi nu este problema ta.

:pardon: Daca eu ti-as spune tie care-ti sunt problemele, ti-ar place? Presupun ca fiecare om are dreptul sa stabileasca ce-l intereseaza si ce nu-l intereseaza, despre ce discuta si despre ce nu... ma insel eu cumva si am omis sa tin cont de ceea ce considera altii ca ar trebui sa fie problemele mele?

Ca sa demonstrezi manipularea, ar fi trebuit sa pui alaturi 2 variante, una indubitabila, cu tot cu referintele de rigoare si a doua care contine o deformare intentionata a realitatii si in plus sa subliniezi in mod argumentat diferentele! Altfel afirmatia ta ramane doar cu valoare de presupunere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu n-am nicio nedumerire :roll: Pentru mine este foarte clar: voi incercati sa va mantuiti, pentru a ajunge intr-un

Total eronat.

Faptul ca un bun crestin are sanse mai mari sa ajunga in rai, este o consecinta a modului cum isi traieste viata. Nu un target. :pardon:

Caci Dumnezeu spune ca el stie ce e in mintea si in inima ta. Si de El nu te poti ascunde. Cu El nu te poti targui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Black ce se intampla cu omul dupa ce moare in acceptiunea ta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca un bun crestin are sanse mai mari sa ajunga in rai

Adica in Golful Persic, ca acolo este Rai-ul descris in biblie.

Black ce se intampla cu omul dupa ce moare in acceptiunea ta?

Spiritul ajunge intr-un plan numit spiritual, pe o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce tabere exista?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×