Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Rai - in cer sau gradina pe pamant?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si cum arata iadul?

 

cu foc sigur nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica in Golful Persic, ca acolo este Rai-ul descris in biblie.

Sigur ca da. Ca ai avut tu o reverie.

Una e raiul ala din acre s-au inspirat povestile tale, si alta e Raiul lui Dumnezeu. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si cum arata iadul?

 

cu foc sigur nu?

Acolo nu are cum sa existe nici foc si nici altceva de natura materiala. Basmele cu focul si cu chinurile sunt create special pentru a tine turma unita, prin frica!

Sigur ca da. Ca ai avut tu o reverie.

Una e raiul ala din acre s-au inspirat povestile tale, si alta e Raiul lui Dumnezeu. ^_^

Ce ma distrezi, tu n-ai avut nici macar curiozitatea sa citesti primele pagini din biblie sau prima postare a topicului :roll:

Daca ai fi citit ai fi inteles ca nu pe mine ma contrazici, ci ceea ce scrie in scriptura si in plus ii mai spui si poveste din care eu m-am inspirat :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si vrei sa i luminezi pe crestini ca Raiul lor nu exista ? si cum mai vine treaba cu evolutia personala si liberul arbitru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai copile, Edenul a fost gradina initiala unde l-a lasat Dzeu pe Adam si pe Eva pana sa decada in fata lui. Apoi, a spus ca i-a aruncat pe Pamant. Care pamant nu e mai jos decat Edenul strict, ca nu zice nicaieri. E doar limitat locul in care se afla pomul cunoasterii, si dzeu ca sa le mai interzica sa se lege de acesta, le-a interzis sa mai intre in eden. Care nu e Eden simplu, Ci GRADINA Edenului.

Asa ca, si daca visezi tu cum ca Edenul e totuna cu Raiul, eu zic sa iei a minte ca ar putea fi strcit O GRADINA a Railului. Atat.

 

Nu spune nicaieri in Biblie ca Raiul e totuna cu Edenul.

Nu spune ca Dzeu statea in Eden, daca tu asa percepi lucrurile...da, inventezi povesti.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si vrei sa i luminezi pe crestini ca Raiul lor nu exista ? si cum mai vine treaba cu evolutia personala si liberul arbitru?

Eu nu vreau sa luminez pe nimeni, eu doar am scos in evidenta faptul ca in biblie scrie clar ca Rai-ul este situat in Golful Persic, intre cele patru rauri. Eu nu inteleg un lucru, de ce ce-i ce se numesc crestini nu citesc biblia pentru a se convinge si de ce confunda propriile lor credinte cu religia? Religia se bazeaza strict pe ceea ce scrie in biblie si nu pe credintele personale ale oamenilor!

 

Despre evolutia personala si liberul arbitru, tocmai ti-am spus parerea mea!

 

Nu spune nicaieri in Biblie ca Raiul e totuna cu Edenul.

Nu spune ca Dzeu statea in Eden, daca tu asa percepi lucrurile...da, inventezi povesti.

Eu am postat versetele din care reiese clar aceste lucruri, ai macar curiozitatea sa le citesti inainte de a afirma contrariul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai intelege clar rolul evolutiei ti-ai da seama ca fiecare e acolo unde trebuie sa fie si ca va crede ce are de crezut . si ca isi va schimba credintele in functie de transformarile ulterioare

 

esti un mix ciudat Black

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am postat versetele din care reiese clar aceste lucruri, ai macar curiozitatea sa le citesti inainte de a afirma contrariul!

Am citit. Dar unde scrie acest lucru?

Jur ca imi cer scuze de 1000 de ori in fata ta, daca chiar asa scrie. Si e imposibil sa fi inteles tu gresit. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai intelege clar rolul evolutiei ti-ai da seama ca fiecare e acolo unde trebuie sa fie si ca va crede ce are de crezut . si ca isi va schimba credintele in functie de transformarile ulterioare

:pardon: Si cine stabileste pentru fiecare om unde trebuie sa fie si ce are de crezut?

Si eu pot spune despre tine ca ai o imagine eronata asupra evolutiei, dar n-are nicio relevanta afirmatia fara demonstratie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai hai sa dam cartile pe fata

 

cum e raiul si iadul in acceptiunea ta ca sa nu imi racesc gura de pomana

 

daca nu esti in tabara mea ma retrag frumusel dupa . da lamureste ma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×