Sari la conținut
Forum Roportal
ninu5

eve-online

Postări Recomandate

Eve online nu se poate numi MMORPG in adevaratul sens al cuvantului. Majoritatea timpului in-game il petreci singur si nu interactionezi decat foarte rar cu alti jucatori. Contentul e total linear si singurul lucru impresionant despre el e variatia foarte mare de optiuni de lupta, insa acestea cand esti deja foarte avansat in joc, pentru incepatori drumul fiind unul pre-ales in majoritatea cazurilor.

 

Jocul se rezuma per total la pregatirea ta pentru PvP tournaments si acestea fiind foarte, foarte rar intalnite pe scara mare.

 

Ca sa rezum totul e suficient sa spun ca este un alt joc pentru cei care nu au bani pentru a juca MMOPRGuri adevarate (ex cel mai bun acum : World of Warcraft).

 

Cat despre nenumaratele premii, vreau doar sa va informez ca cele mai importante au fost oferite de MMORPG.com, o comunitate cu sub 400.000 abonati (dintre care va puteti imagina ca nu toti sunt activi). Ca o idee, EvE are aprox 200.000 abonati, WoW are peste 5.000.000.

 

Va sugerez sa incercati trial-ul de 14 zile gratis tot timpul care il aveti liber, sa va faceti o idee. De asemenea v-as recomanda si trialuri la alte MMORPG-uri (gen WoW, Guild Wars--cel mai tare CORPG (PvP online), Everquest, etc.) si vedeti care va place si va puteti permite.

 

Despre grafica din EvE, intrebati un jucator profesionist si acesta va va spune cat timp exact aveti sa o admirati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca nu mi se pare ca "frec timpul" jucand Eve fata de cat faceam asta in timp ce jucam WoW. M-am lasat de wow cand am pus mana pe Eve, si sincer nu imi pare rau. In wow eram intr-o ghilda super, omoram aproape tot ce se putea omora, aveam echipament super bun etc. Doar ca WoW iti cere foarte mult timp si farming time ca sa ramai in top. (jucam wow de cand s-a lansat)

 

Cu Eve e alta treaba. Skillurile se antreneaza si cand esti offline, deci nu trebuie sa "semnezi condica" in fiecare seara si sa stai care 5-8 ore la comp incercand cate un boss nou. Daca stii ca in seara asta joci doar 30 min, ai timp sa faci o misiune sau ceva de genul. In wow...30 min dupa ce ma logam mi le petreceam raspunzand la tot felul de mailuri si intrebari mai mult sau mai putin tampite, in timp ce zburam spre vreun "grinding spot". Fun!11...or not.

 

Ca in toate mmorpg-urile, joci cu alti oameni, nu cu npc-uri, deci conteaza f mult sa iti faci prieteni si sa te "strecori" printre ei, sa aflii cat mai multe despre joc si ce poti sa faci in el. "Long story short", trebuie sa fii intr-un corp cu veterani, asa inveti repede si asa ajungi sa faci chestiile cu adevarat interesante in cel mai scurt timp.

 

Vad ca intra pe canalul "romanian" (acolo gasiti cativa romani prietenosi pe la orice ora gata sa iti dea un sfat) incepatori care se apuca de minerit din prima zi, si dupa 14 zile, cand trialul se termina se lasa de joc spunand ca e "naspa". Normal ca e plictisitor sa stai ore in sir uitandu-te la un asteroid si asteptand sa ti se umple cargoul... De aia, NU incepeti sa jucati Eve facand mining. Faceti misiuni.

De aia apar si tot felul de reviewuri tembele de genul asta

Lol, partea asta e de pomina..."First of all let me just say that I have played this game for over 50 hours know and have earned over 2 million ISK, with 7 days still left on the trial, so I know what im talking about." Deci tipul asta habar nu are ce spune, el dupa 50 de ore de joc si dupa ce a facut 2 milioane ISK catalogheaza cel mai complex MMORPG?!

 

Eu joc cam de o luna, zilnic cand am timp sa stau mai mult de o ora doua in joc aflu mai multe decat pot tine minte. Jocul e bestial, doar ca necesita rabdare. Nu prea e intuitiv, multe chestii le ai chiar sub nas si tu le cauti de zor cate 10 minute.

 

Ca tot eram la capitolul comparat wow cu eve...

- wow - comunitate tampita, si chiar daca esti intr-un guild misto, tot o sa dai peste o gramada de "3 year olds"

- eve - jucatori mult mai maturi. Sunt sigur ca aia tineri si...nelinistiti, sunt filtrati de la bun inceput prin natura jocului. Lor nu le place, pt ca nu e ca si Splinter Cell sau CS :bataita: Asta nu poate decat sa ma bucure.

 

Sper ca nu am suparat pe nimeni, dar a trebuit sa ma inregistrez pe forum doar ca sa scriu chestia asta luuuunga. :crazy:

 

Edit: daca esti incepator si ai terminat trialul cu bine, ia legatura cu Gavroche, el ia in corp jucatori de orice nivel. Merita, daca aveti de gand sa faceti pvp. De mineri si "carebears" nu cred ca are nevoie.

Editat de demolition

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×