Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Faptele dragostei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu stiu ce sa mai cred... pentru mine dragostea, iubirea, e ceva total, e o daruire continua...

de ce as vrea sa primesc in schimb? eu sunt fericit daca ma darui, si sunt si mai fericit daca persoana careia ma darui ma si primeste... sau primeste daruirile mele, fragmentele mele de daruire...

asa ca toate daruirile sunt fapte de dragoste, in numele dragostei, pentru dragoste...

 

nu-i inteleg pe negustori, pe aceia care dau si primesc, pe aceia care fac troc...

asa ca nu vad de ce as aprecia fapte comise in numele iubirii, cand toate sunt daruiri...

daruirea pentru multi este troc si asteptare ca celalalt sa faca , sa demonstreze si de abia poate poate dau ceva la schimb. este ''o problema'' cu primul sau cu al doilea in ceea ce priveste dragostea? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu ce sa mai cred... pentru mine dragostea, iubirea, e ceva total, e o daruire continua...

de ce as vrea sa primesc in schimb? eu sunt fericit daca ma darui, si sunt si mai fericit daca persoana careia ma darui ma si primeste... sau primeste daruirile mele, fragmentele mele de daruire...

asa ca toate daruirile sunt fapte de dragoste, in numele dragostei, pentru dragoste...

 

nu-i inteleg pe negustori, pe aceia care dau si primesc, pe aceia care fac troc...

asa ca nu vad de ce as aprecia fapte comise in numele iubirii, cand toate sunt daruiri...

 

 

ce sa cumpere si ce sa vanda mai...pai indragosteste-te tu si insista pana iti iei si ceva in cap, daca cealalta persoana nu simte ce simti tu de unde vrei daruire?...bla, bla, bla,..si eu pot sa ma dau maica de la...unde vrei tu si in realitate sa fiu o scorpie materialista....fapte tata, nu vorbe..fapte...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
52 si-l iubesc si pe el mult, e tare de gasca atunci cand nu se enerveaza :good:

Sa mai zica careva despre mine ca sunt acra si neiubitoare , uite ca eu imi expun sentimentele peste tot :P .

 

 

 

sa fie sanatos....mai am pana il prind din urma :good:

 

melodia mi-a dat-o un *prieten s-o ascult aproape de varsta tatalui tau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate omul vorbi prin dragoste?

are dragostea un scop? ai face o fapta din dragoste fara sa primesti in schimb nimic sau chiar sa fi umilta - umilit? conteaza sa te aprecieze lumea? conteaza sa fi cineva cind faci o fapta din dragoste? dragostea se pierde cu trecerea timpului?

rog un moderator sa stearga topicul '' faptele dragostei''- multumesc :good: am scris de doua ori .

 

exista un proverb romanesc '' cind doi oameni se ajuta , dragostea este mai multa''

ps sa ramina numai acesta .

1. In cuplu are - sa te tina langa partener - asigura procreerea si supravietuirea partenerilor si a ce rezulta dintre ei. In familie are rol similar.

2. Am facut asemenea fapte pana sa devin rece si nepasator.

3. Nu, in momentul ala nu cauti aprecierea nimenui pentru ca iti face placere activitatea.

4. Nu conteaza.

5. Da, daca nu este intretinuta se pierde, nu este eterna, nici vesnica, nici alte vrajeli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tocmai ca am fost si iubesc. este diferenta intre indragosteala si iubire? :good:

Da, cea mai clara diferenta este ca atunci cand esti indragostit te apuca o pofta nebuna sa faci copii :good:. Cand iubesti esti mult mai lucid, as putea da cateva exemple concrete, dar ma abtin :P .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa inteleg ca iubirea nu isi doreste copii? :good:

Si-i doreste, dar cantareste mult in balanta pana sa-i conceapa . Cand iubesti pe cineva ajungi sa privesti cu mai multa ingaduinta toata lumea, insa intrebarea ca daca se merita sa aduci un copil in lumea asta e ca un dus rece pe care ti-l aplici inainte de culcare :good: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, cea mai clara diferenta este ca atunci cand esti indragostit te apuca o pofta nebuna sa faci copii :good:. Cand iubesti esti mult mai lucid, as putea da cateva exemple concrete, dar ma abtin :P .

sa inteleg ca iubirea nu isi doreste copii? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai atunci ai iubit? sau ti-a placut foarte mult ? de ce pleaca? :good:

 

 

probabi, ca unul nu iubeste destul sau probabil altul profitand de sentimentele profunde incearca sa valorifice , fructifice in favoarea lui si asa echilibrul...am spus mai sus nu-mi place sa ma repet...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce sa cumpere si ce sa vanda mai...pai indragosteste-te tu si insista pana iti iei si ceva in cap, daca cealalta persoana nu simte ce simti tu de unde vrei daruire?...bla, bla, bla,..si eu pot sa ma dau maica de la...unde vrei tu si in realitate sa fiu o scorpie materialista....fapte tata, nu vorbe..fapte...

oare ai facut tot ce trebuia ca sa nu iti iei ceva in cap? ce inseamna sa insisti? insisti sa il schimbi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa inteleg ca iubirea nu isi doreste copii? :good:

Indragosteala presupune ca vrei o persoana de sex opus langa tine, facutul copii apare ca o metoda sigura. Dragostea, teoretic nu are aceasta limitare, dand libertatea persoanei respective de sex opus sa aleaga ceea ce doreste - adica sa coopereze cu faptul ca o vrei, sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×