Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Faptele dragostei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

poate omul vorbi prin dragoste?

are dragostea un scop? ai face o fapta din dragoste fara sa primesti in schimb nimic sau chiar sa fi umilta - umilit? conteaza sa te aprecieze lumea? conteaza sa fi cineva cind faci o fapta din dragoste? dragostea se pierde cu trecerea timpului?

rog un moderator sa stearga topicul '' faptele dragostei''- multumesc :good: am scris de doua ori .

 

exista un proverb romanesc '' cind doi oameni se ajuta , dragostea este mai multa''

ps sa ramina numai acesta .

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai face o fapta din dragoste fara sa primesti in schimb nimic sau chiar sa fi umilta - umilit?

Iubirea nu este un troc, atunci cand este, deci am facut si chestii total altruiste si dezinteresate. Ca nu am facut numai asa ceva, asta e alta poveste.

Umilinta n-ar trebui sa aiba de-a face cu subiectul asta. Cine are mai multi obraji pentru intors... bravo lui .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, se poate si ce e si mai frumos, actiunea in sine si rezultatul asupra celuilalt fac cit o mie de cuvinte

sunt gesturi mai mari sau mai mici care reprezinta in sine declaratii de dragoste inflacarate

atunci cind iubesti cu adevarat si nu urmaresti aprecieri sau obtinerea unor avantaje, sunt multe cupluri care procedeaza asa, sufletul te indeamna sa oferi gesturi de iubire, fapte bune, numai de dragul persoanei iubite, din dorinta de a-i fi bine

cum te-ai putea simti umilit de catre cineva pe care-l iubesti cu adevarat?

Editat de luminos1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea nu este un troc, atunci cand este, deci am facut si chestii total altruiste si dezinteresate. Ca nu am facut numai asa ceva, asta e alta poveste.

Umilinta n-ar trebui sa aiba de-a face cu subiectul asta. Cine are mai multi obraji pentru intors... bravo lui .

umilinta poate sa iti dezvolte rabdarea si daca ai rabdare poti sa explici si ''altfel'', si cel care l-a inceput te-a umilit sa iti devina cel mai mare prieten. e posibil acest lucru? :good:

 

da, se poate si ce e si mai frumos, actiunea in sine si rezultatul asupra celuilalt fac cit o mie de cuvinte

sunt gesturi mai mari sau mai mici care reprezinta in sine declaratii de dragoste inflacarate

atunci cind iubesti cu adevarat si nu urmaresti aprecieri sau obtinerea unor avantaje, sunt multe cupluri care procedeaza asa, sufletul te indeamna sa oferi gesturi de iubire, fapte bune, numai de dragul persoanei iubite, din dorinta de a-i fi bine

cum te-ai putea simti umilit de catre cineva pe care-l iubesti cu adevarat?

pai la intrebarea ta ,multi ar raspunde ca e o prostie sa te umileasca si ca ar trebui sa te razbuni , sa nu fi mai '' prejoasa'' sau mai p'''''''sta .

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O fi posibil, nu stiu . Nu mi-am propus sa fac o cariera de maica Tereza, am tendinta sa dau reject rapid cand cineva incearca ceva. Asta nu inseamna ca suport, dar atunci cand o fac, o fac pentru niste scopuri "nobile" :good: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O fi posibil, nu stiu . Nu mi-am propus sa fac o cariera de maica Tereza, am tendinta sa dau reject rapid cand cineva incearca ceva. Asta nu inseamna ca suport, dar atunci cand o fac, o fac pentru niste scopuri "nobile" :good: .

omul are tendinta sa se compare cu cel de linga el .cind facem o comparatie , ne comparam in general cu cei mai rai ca noi sau cu cei mai buni? care varianta se include la dragoste? :good:

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
umilinta poate sa iti dezvolte rabdarea si daca ai rabdare poti sa explici si ''altfel'', si cel care l-a inceput te-a umilit sa iti devina cel mai mare prieten. e posibil acest lucru? :good:

 

 

pai la intrebarea ta ,multi ar raspunde ca e o prostie sa te umileasca si ca ar trebui sa te razbuni , sa nu fi mai '' prejoasa'' sau mai p'''''''sta .

 

e posibil insa daca te-a umilit o data si tu ai iertat, te-a mai umilit inca o data si iar ai iertat, apoi te-a umilit si mai tare facandu-te sa te simti o otreapa , cata rabdare sa ai si cat de indragostit sa fii cand iti dai seama ca esti injosit, umilit, ....nu cred ca poti avea incredere la nesfarsit ....ca acea persoana sa-ti devina si cel mai bun prieten...poate la altii merge dar la mine nu...parerea mea...

apoi faptele din dragste nu-s numai cele bune si frumoase, mai este si partea intunecata ca la tot ce-i frumos....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai pana in 30 de ani, tin cu tine ca sa mergi in Grecia. Adica tin cu toti cei sub 30 :good: .

On: Iubirea e un lucru minunat, o splendoare, de-abia astept sa iubesc din nou, numai cand ma gandesc la asta simt ca prind aripi :good:

http://www.youtube.com/watch?v=XpndWNRaUAg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
omul are tendinta sa se compare cu cel de linga el .cind facem o comparatie , ne comparam in general cu cei mai rai ca noi sau cu cei mai buni? care varianta se include la dragoste? :good:

cand esti indragostit nu compari , nu faci paralele....chiar nu ai fost indragostit/a niciodata? :good:

 

sau

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=wvueIRGywLE

 

 

bambi imi cant iubirea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salvie, aia e ultima melodie preferata a tatalui meu, mi-a facut capul calendar cu ea :good: .

On: iubirea pentru parinti, frati, surori, nepoti se pune la socoteala? Asta pentru ca atunci cand vine vorba de straini riscam sa stricam orzul pe gaste :good: .

Editat de Sicily

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×