Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Faptele dragostei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stii ce?..ai spus ca ai iubit si ca ai fost indragostit, ia explica-ti singur.....sau nu cumva nu esti sigur de ce simti? :biggripai tocmai, se simte nu se explica, descrie...SE SIMTE...si cu asta va las sa dezbateti..spor...

Editat de Salvie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, cea mai clara diferenta este ca atunci cand esti indragostit te apuca o pofta nebuna sa faci copii :good:. Cand iubesti esti mult mai lucid, as putea da cateva exemple concrete, dar ma abtin :P .

 

acum imi explic pofta mea pe care n-o intelegeam ....tre sa trec la etapa 2 imediat :good:

 

oare ai facut tot ce trebuia ca sa nu iti iei ceva in cap? ce inseamna sa insisti? insisti sa il schimbi?

 

 

nu mai scoate din context ca ma enervezi...continuarea era.. *daca cealalta persoana nu simte ce simti tu de unde vrei daruire?...bla, bla, bla,..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. In cuplu are - sa te tina langa partener - asigura procreerea si supravietuirea partenerilor si a ce rezulta dintre ei. In familie are rol similar.

2. Am facut asemenea fapte pana sa devin rece si nepasator.

3. Nu, in momentul ala nu cauti aprecierea nimenui pentru ca iti face placere activitatea.

4. Nu conteaza.

5. Da, daca nu este intretinuta se pierde, nu este eterna, nici vesnica, nici alte vrajeli.

1 pai atunci nu e sclavie?

2. inseamna cumva ca ai iubit putin sau deloc? sau nu ai fost apreciat?

3.si daca atunci iti facea placere cum poti deveni rece uitand ca au fost si lucruri frumoase? de ce nu raman acelea si sa devii in loc de nepasator si rece , increzator si cald?

5. intretinuta prin ce? cum?

 

acum imi explic pofta mea pe care n-o intelegeam ....tre sa trec la etapa 2 imediat :good:

 

 

 

 

nu mai scoate din context ca ma enervezi...continuarea era.. *daca cealalta persoana nu simte ce simti tu de unde vrei daruire?...bla, bla, bla,..

nu scot din context . vreau sa inteleg profund ce se scrie . imi cer scuze daca te-am enervat . cum poate sa simta ce simti tu? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si-i doreste, dar cantareste mult in balanta pana sa-i conceapa . Cand iubesti pe cineva ajungi sa privesti cu mai multa ingaduinta toata lumea, insa intrebarea ca daca se merita sa aduci un copil in lumea asta e ca un dus rece pe care ti-l aplici inainte de culcare :good: .

pai aici nu e un conflict intre dorinta (traire-copii) si minte ( lume )?

 

stii ce?..ai spus ca ai iubit si ca ai fost indragostit, ia explica-ti singur.....sau nu cumva nu esti sigur de ce simti? :biggripai tocmai, se simte nu se explica, descrie...SE SIMTE...si cu asta va las sa dezbateti..spor...

:good: tocmai ca sunt sigura , intreb de ce altii nu sunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce sa cumpere si ce sa vanda mai...pai indragosteste-te tu si insista pana iti iei si ceva in cap, daca cealalta persoana nu simte ce simti tu de unde vrei daruire?...bla, bla, bla,..si eu pot sa ma dau maica de la...unde vrei tu si in realitate sa fiu o scorpie materialista....fapte tata, nu vorbe..fapte...

poti avea parte de reciprocitate numai la impartasirea sentimentului... daca nu, e doar iubire...

reciprocitatea nu ca o forma de troc... si aici vorbeam despre sentiment, nu despre cum m-as darui eu tie ... :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde cum te raportezi la dragoste. daca dragostea este un schimb atunci ai dreptate . dar daca dragostea e un sentiment, constiinta ta(inima) e mai puternica decit umilintele respectivului sau respectivei. oare stie omul sa iubeasca cu adevarat? nu faptele lui voirbesc pentru sau impotriva dragostei? :good:

Aia nu e dragoste, e un fel de subordonare voluntara in scopul de a obtine iluzia afectiunii, faptele in mod evident materiale (cadouri scumpe, carat mobila gratis sau altele din zona asta) nu arata afectiune, e o tentativa de cumparare.

 

nu a spus nimeni sa ridici pe cineva in slavi . ptoi sa ceri iubire de la cineva daca faptele tale arata ca tu nu ai asa ceva? nu e oare un troc pe care multi oameni il fac crezind ca iubesc? ti se schimba sentimetele de la o clipa la alta ? sau dragostea ca sentiment are numai urcusuri?

Noi, oamenii o sa vorbim pana ni se usuca gura, dar rar vom recunoaste ca CEREM constant iubire, indiferent de faptele noastre. E un troc atunci cand se aplica ce am zis la primul citat. Sentimentele nu se schimba de la o clipa la alta, emotiile se schimba de la o clipa la alta. Sentimentul - dragoste, ura, tristete, frica etc. au o panta de urcare si una de coborare, in varf au si mici variatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 pai atunci nu e sclavie?

2. inseamna cumva ca ai iubit putin sau deloc? sau nu ai fost apreciat?

3.si daca atunci iti facea placere cum poti deveni rece uitand ca au fost si lucruri frumoase? de ce nu raman acelea si sa devii in loc de nepasator si rece , increzator si cald?

5. intretinuta prin ce? cum?

1. Nu, e un truc al naturii, e prezent la toate animalele, noi fiind singurele animale cu ratiune stam si il dezbatem.

2. Nu, inseamna ca la un moment dat partenerul nu a mai corespuns, nici eu pentru partener, a aparut indepartarea si ruptura, dar nu am de gand sa discut despre asta.

3. Devii rece si nepasator atunci cand vezi ca oamenii se folosesc de sentimentele pe care le arati fata de ei, fiinta umana are tradarea in sange, in acelasi timp e una dintre cele mai mari temeri ale ei - pe sistemul ca hotul de hoti se teme, nu de oameni cinstiti.

4. Asta tine de atitudine si comportament, in acelasi timp de constanta sentimentelor, adica sa nu varieze extrem sus-jos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea si ratiunea nu se exclud reciproc. Chestia aia hormonala si ratiunea se exclud, dar oamenii care au suficient sange in instalatie raman tot rationali. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cind iubesti, emiti iubire, toti din jur simt, iar persoana pe care o iubesti simte cel mai tare si...iubeste la rindu-i, dar, repet e vorba de iubire adevarata, nu atractie sexuala, nu troc, nu hormoni, nu reactii emotionale la cineva care-ti acorda atentie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aia nu e dragoste, e un fel de subordonare voluntara in scopul de a obtine iluzia afectiunii, faptele in mod evident materiale (cadouri scumpe, carat mobila gratis sau altele din zona asta) nu arata afectiune, e o tentativa de cumparare.

 

 

Noi, oamenii o sa vorbim pana ni se usuca gura, dar rar vom recunoaste ca CEREM constant iubire, indiferent de faptele noastre. E un troc atunci cand se aplica ce am zis la primul citat. Sentimentele nu se schimba de la o clipa la alta, emotiile se schimba de la o clipa la alta. Sentimentul - dragoste, ura, tristete, frica etc. au o panta de urcare si una de coborare, in varf au si mici variatii.

noi oamenii vorbim despre iubire , important este cum o demonstram . pai daca se schimba de la o stare la alta mai poti spune ca iubesti? daca iubirea depinde de timp inseamna ca omul nu poate asta? depinde iubirea de calitatile unui om? se influenteaza reciproc - iubirea si calitatile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×