Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Faptele dragostei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. Nu, e un truc al naturii, e prezent la toate animalele, noi fiind singurele animale cu ratiune stam si il dezbatem.

2. Nu, inseamna ca la un moment dat partenerul nu a mai corespuns, nici eu pentru partener, a aparut indepartarea si ruptura, dar nu am de gand sa discut despre asta.

3. Devii rece si nepasator atunci cand vezi ca oamenii se folosesc de sentimentele pe care le arati fata de ei, fiinta umana are tradarea in sange, in acelasi timp e una dintre cele mai mari temeri ale ei - pe sistemul ca hotul de hoti se teme, nu de oameni cinstiti.

4. Asta tine de atitudine si comportament, in acelasi timp de constanta sentimentelor, adica sa nu varieze extrem sus-jos.

1. daca am fi animale inseamna ca degeaba avem constiinta . din punctul meu de vedere omul nu e animal.

2. oare partenerul a corespuns de la inceput sau era o iluzie( o imagine)?

3. oare acei oameni au invatat ce e iubirea?

4.orice variatie inseamna nehotarire , atit in ceea ce simti , ci si in ceea ce iti doresti . ce faci cu astea? e de vina partenerul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti avea parte de reciprocitate numai la impartasirea sentimentului... daca nu, e doar iubire...

reciprocitatea nu ca o forma de troc... si aici vorbeam despre sentiment, nu despre cum m-as darui eu tie ... :good:

nu ai inteles...

 

 

sa zicem ca eu sunt lesinata, da lesinata rau dupa tine(nu am zis invers ca sa nu te simti stanjenit) indragostita de mama focului, iti spun asta insa tie nici de-al naibii nu-ti tresare nici un muschi,( al inimii evident)....ce-mi daruiesti tu mie in afara de niste explicatii penibile ? ...pentru ca penibil te-ai simti ...daca si tu m-ai iubi sau ai fi indragostit de mine , da, ar fi raiul pe pamant altfel.....aici intervine obsesia daca eu sunt bolnava si continui ,risc sa primesc ceva in cap....inteles acum? :good:

Editat de Salvie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
are dragostea un scop? ai face o fapta din dragoste fara sa primesti in schimb nimic sau chiar sa fi umilta - umilit? conteaza sa te aprecieze lumea? conteaza sa fi cineva cind faci o fapta din dragoste? dragostea se pierde cu trecerea timpului?

 

1. dragostea care urmareste un scop nu ar trebui numita dragoste.

 

2. in dragoste nu exista umilinta.

 

3. cum adica "conteaza sa fii cineva"?

 

4. da, dragostea se poate stinge cu trecerea timpului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
noi oamenii vorbim despre iubire , important este cum o demonstram . pai daca se schimba de la o stare la alta mai poti spune ca iubesti? daca iubirea depinde de timp inseamna ca omul nu poate asta? depinde iubirea de calitatile unui om? se influenteaza reciproc - iubirea si calitatile?

Iubirea si indragosteala nu e tot una. Nu confunda un sentiment cu o pasiune sau o emotie. Sentimentul este mai complex si dureaza mai mult in timp, e un fel de mama pasiunilor si emotiilor, nu se schimba asa de usor in timp. O demonstram prin atitudine. Orice face un om depinde de calitatile acelui om, genetic suntem unici, avem asemanari si atat. Nici gemenii nu sunt clone. Mi se pare ca singurul animal care face clone e armadillo-ul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. dragostea care urmareste un scop nu ar trebui numita dragoste.

 

2. in dragoste nu exista umilinta.

 

3. cum adica "conteaza sa fii cineva"?

 

4. da, dragostea se poate stinge cu trecerea timpului.

1. am numit-o asa pentru ca multi asta fac. ai punctat bine :good:

2. poate exista pentru unii sau unele . poate fi o confuzie la mijloc?

3. pai se spune ca banul poate cumpara orice. este asta o modalitate de a fi iubita sau iubit? oamenii aceia cum sunt vazuti ? se pot schimba? inteleg ceva din sentimente ? etc

4. care dragoste? ( caci la punctul unu spuneai ca nu poate fi numita dragoste) .

 

Iubirea si indragosteala nu e tot una. Nu confunda un sentiment cu o pasiune sau o emotie. Sentimentul este mai complex si dureaza mai mult in timp, e un fel de mama pasiunilor si emotiilor, nu se schimba asa de usor in timp. O demonstram prin atitudine. Orice face un om depinde de calitatile acelui om, genetic suntem unici, avem asemanari si atat. Nici gemenii nu sunt clone. Mi se pare ca singurul animal care face clone e armadillo-ul.

cum il faci pe un om sa vada diferenta intre cele doua?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. daca am fi animale inseamna ca degeaba avem constiinta . din punctul meu de vedere omul nu e animal.

2. oare partenerul a corespuns de la inceput sau era o iluzie( o imagine)?

3. oare acei oameni au invatat ce e iubirea?

4.orice variatie inseamna nehotarire , atit in ceea ce simti , ci si in ceea ce iti doresti . ce faci cu astea? e de vina partenerul?

1. Suntem animale cu creierul foarte evoluat. Care constiinta ? Tu ai vazut cum se comporta copii care au fost crescuti de lupi sau de alte animale ? Constiinta e un set de principii in baza carora esti crescut si educat.

2. A corespuns, dar, cum ziceam, nu vreau sa fac o discutie pe tema asta.

3. De obicei, nu.

4. Nu inseamna, e ceva normal, nu suntem masini de cusut sau lasere chirurgicale. Suntem adaptabili, ca altfel venea era glaciara si muream toti. Adaptabilitatea vine tocmai de la lipsa asta de hotarare totala. Hotararea totala o da in fanatism. Fanatismul provoace distrugeri fizice, dar mai ales psihice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. am numit-o asa pentru ca multi asta fac. ai punctat bine :good:

2. poate exista pentru unii sau unele . poate fi o confuzie la mijloc?

3. pai se spune ca banul poate cumpara orice. este asta o modalitate de a fi iubita sau iubit? oamenii aceia cum sunt vazuti ? se pot schimba? inteleg ceva din sentimente ? etc

4. care dragoste? ( caci la punctul unu spuneai ca nu poate fi numita dragoste) .

 

 

cum il faci pe un om sa vada diferenta intre cele doua?

2. aia nu e dragoste, cand iti umilesti partenerul/cand te simti umilit nejustificat

3. dragostea nu poate fi cumparata... e posibil sa ajungi sa iubesti pe cel care te intretine, dar trebuie sa fie si OM, pentru asta, altfel... Care oameni sa se schimbe, cei care-si procura afectiune cu bani? Sau cei care se lasa platiti? Daca inteleg ceva din sentimente?.. Oricine isi are naşul si oricine invata sa iubeasca la un moment dat, suntem toti oameni, chiar daca, pe unii, banii ii dezumanizeaza...

4. poti iubi la infinit (ca si profunzime) un om, dar, am impresia ca, cu cat iubesti mai mult, cu atat esti mai usor de ranit. 10 fapte bune abia repara o dezamagire. Chiar si dragostea sincera, dezinteresata, reala, se poate pierde. E ca o floare (sa mi se scuze comparatia desueta). Daca nu o uzi, moare. Orice suflet care da din sine insusi, trebuie hranit inapoi, altfel oboseste si sentimentele mor.. Nu poti da la nesfarsit si sa nu primesti nimic inapoi, chiar daca nu astepti sa primesti.

De obicei, dragostea este un schimb, dai si primesti, ca o consecinta a daruirii tale (nu degeaba se spune "culegi ceea ce semeni". E ca un bumerang, iti vine inapoi ceea ce trimiti la celalalt.

In momentul in care se strica bumerangul... incep problemele. :good:

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Suntem animale cu creierul foarte evoluat. Care constiinta ? Tu ai vazut cum se comporta copii care au fost crescuti de lupi sau de alte animale ? Constiinta e un set de principii in baza carora esti crescut si educat.

2. A corespuns, dar, cum ziceam, nu vreau sa fac o discutie pe tema asta.

3. De obicei, nu.

4. Nu inseamna, e ceva normal, nu suntem masini de cusut sau lasere chirurgicale. Suntem adaptabili, ca altfel venea era glaciara si muream toti. Adaptabilitatea vine tocmai de la lipsa asta de hotarare totala. Hotararea totala o da in fanatism. Fanatismul provoace distrugeri fizice, dar mai ales psihice.

1. educatia isi are rolul ei. copiii crescuti de animale , nu il face animal pe copil . creierul nu s-a dezvoltat asta e altceva . dar arata-mi mie un animal care are constiinta?

2. ok . ai raspuns prin '' dar''

3.

4. adaptabili in rau ? de ce nu am fi adaptabili in bine? nu cred ca fanatismul in a fi bun duce la dereglari atit fizice cit si psihice. raul e posibil sa duca. de ce omul alege raul? :good:

 

2. aia nu e dragoste, cand iti umilesti partenerul/cand te simti umilit nejustificat

3. dragostea nu poate fi cumparata... e posibil sa ajungi sa iubesti pe cel care te intretine, dar trebuie sa fie si OM, pentru asta, altfel... Care oameni sa se schimbe, cei care-si procura afectiune cu bani? Sau cei care se lasa platiti? Daca inteleg ceva din sentimente?.. Oricine isi are naşul si oricine invata sa iubeasca la un moment dat, suntem toti oameni, chiar daca, pe unii, banii ii dezumanizeaza...

4. poti iubi la infinit (ca si profunzime) un om, dar, am impresia ca, cu cat iubesti mai mult, cu atat esti mai usor de ranit. 10 fapte bune abia repara o dezamagire. Chiar si dragostea sincera, dezinteresata, reala, se poate pierde. E ca o floare (sa mi se scuze comparatia desueta). Daca nu o uzi, moare. Orice suflet care da din sine insusi, trebuie hranit inapoi, altfel oboseste si sentimentele mor.. Nu poti da la nesfarsit si sa nu primesti nimic inapoi, chiar daca nu astepti sa primesti.

De obicei, dragostea este un schimb, dai si primesti, ca o consecinta a daruirii tale (nu degeaba se spune "culegi ceea ce semeni". E ca un bumerang, iti vine inapoi ceea ce trimiti la celalalt.

In momentul in care se strica bumerangul... incep problemele. :P

2. de acord.

3. de acord.

4. pai daca iubesti cum poti fi ranita-ranit? ce iti raneste? orgoliul? neputinta ta de a il schimba?

frumoasa comparatie cu bumerangul. de ce nu se aplica la infinit in dragoste? credinta e ca esti '' ceea ce semeni''. atunci de ce raul este ce crezi ca vei primi? :good:

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lux, tu ori chiar esti naiva ori ma iei la misto. Eu cica eram pro - fund la ora asta, dar daca vrei facem si caterinca. Cati ani ai ? Mereu vorbesti asa de mult sau numai cand vorbesti cu mine ? Arati bine ? Cat de bine ? Nu ma minti ? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lux, tu ori chiar esti naiva ori ma iei la misto. Eu cica eram pro - fund la ora asta, dar daca vrei facem si caterinca. Cati ani ai ? Mereu vorbesti asa de mult sau numai cand vorbesti cu mine ? Arati bine ? Cat de bine ? Nu ma minti ? :good:

nu te iau la misto . nu sunt naiva decit poate din punctul tau de vedere . 24. vorbesc cu toata lumea , nu numai cu tine. da. cel mai bine. nu imi sta in fire sa mint. :good:

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×