Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Fericirea sau nefericirea sunt predispozitii psihice?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca fericirea e o "predispozitie psihica",atunci nu mai avem nici o raspundere -e doar ceva care ni se intampla sau nu -fara nici o legatura cu felul in care gandim ori actionam.

Mie ideea asta mi se pare iresponsabila.Din gama ideilor care te fac neputincios,nu iti dau putere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, uite asa ca tipul ala cu risca sunt eu. Atata timp cat am liniste si nu ma sacaie nimeni si nimic nu-mi trebuie mai mult pt a fi fericita.

Mi-aduc aminte ca nici atunci cand eram mica, nu aveam nevoie de prea mult pt a fi fericita. De multe ori, stateam pur si simplu deoparte si-mi urmaream vecinii, prietenii cum se joaca implicati in anumite activitati si radeam impreuna cu ei sau ma intristam impreuna cu ei, chiar daca nu eram implicata direct.

Acum, as putea spune ca am ajuns la aceasta conditie autoeducandu-ma pentru fericirea simpla, usor de obtinut, dar atunci, cand eram copil?? Stiam eu atunci, gandeam eu atunci cum gandesc acum?? Pentru ca in esenta sunt aceeasi persoana detasata de cele lumesti, perisabile, cum am fost intotdeauna... cum putam altfel sa urmez aceasta cale?

 

Daca fericirea e o "predispozitie psihica",atunci nu mai avem nici o raspundere -e doar ceva care ni se intampla sau nu -fara nici o legatura cu felul in care gandim ori actionam.

Mie ideea asta mi se pare iresponsabila.Din gama ideilor care te fac neputincios,nu iti dau putere.

In cazul asta, tu nu esti homosexal din nastere, ci prin influenta mediului, ceea ce inseamna ca e vina ta ca accepti si te complaci in aceasta anormalitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-aduc aminte ca nici atunci cand eram mica, nu aveam nevoie de prea mult pt a fi fericita.

 

Nici acum nu ai nevoie de prea mult, iti doresti mai mult si asta poate te face nefericita DAR, de avut nevoie, nu ai nevoie de prea mult.

 

Este o mare diferenta intre ce avem nevoie si ce credem ca avem nevoie (ce ne dorim).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daaa, exact asa simt eu, bucuria lucrurilor marunte si de asta nu-i voi intelege niciodata pe aceia care simt nevoia sa traiasca viata cu disperare, si fluxuri puternice de adrenalina.

Ce mi-ar mai trebui cand lucruri atat de marunte, oricand la indemana noastra, ma pot face... fericita, usoara, linistita, impacata, senina... si uite asa, nici pe cei dependenti de droguri nu-i inteleg...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cheile fericirii sunt ganditul putin, simtitul mult, natura si macar o relativa singuratate.

P.S. E si o predispozitie genetica, exista niste hormoni, dar sunt sigura ca s-a mai zis asta pe aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cheile fericirii sunt ganditul putin, simtitul mult .

 

ignorance is bliss? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×