Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Fericirea sau nefericirea sunt predispozitii psihice?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu asta, poate exista.

Eu vreau sa fiu fericit tot timpul, cum as putea fi daca ceva ma opreste? de asta vreau sa stiu de ce nu poti sa fii fericit tot timpul.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai zis ca nu poti sa fii fericit tot timpul, inseamna ca e ceva ce te opreste sa fii asa, vreau sa aflu care e acel lucru, atat.

 

pai de cate ori te afli in situatia in care esti nefericit pune-ti exact aceasta intrebare tie si vei afla raspunsul :search:

pe langa asta mai intreaba-te: ce pot face sa schimb situatia de acum?

 

posibil sa fie mai multe raspunsuri si sa nu iti placa niciunul, incearca-le pana cand il gasesti pe cel benefic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai zis ca nu poti sa fii fericit tot timpul, inseamna ca e ceva ce te opreste sa fii asa, vreau sa aflu care e acel lucru, atat.

Mi-e somn, noapte buna, ms de raspuns mica_curioasa.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai zis ca nu poti sa fii fericit tot timpul, inseamna ca e ceva ce te opreste sa fii asa, vreau sa aflu care e acel lucru, atat.

Mi-e somn, noapte buna, ms de raspuns mica_curioasa.

Partea din creier care e raspunzatoare de nefericire. Dscs o identific si poti s-o extirpezi sau s-o inhibi, atunci nu vei mai simti nefericirea.

 

Ai zis ca nu poti sa fii fericit tot timpul, inseamna ca e ceva ce te opreste sa fii asa, vreau sa aflu care e acel lucru, atat.

Mi-e somn, noapte buna, ms de raspuns mica_curioasa.

Somn usor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai zis ca nu poti sa fii fericit tot timpul, inseamna ca e ceva ce te opreste sa fii asa, vreau sa aflu care e acel lucru, atat.

Cred ca e din cauza faptului ca gandim si simtim. N-avem cum sa avem tot timpul ganduri si sentimente pozitive.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Partea din creier care e raspunzatoare de nefericire. Dscs o identific si poti s-o extirpezi sau s-o inhibi, atunci nu vei mai simti nefericirea.

 

cum sa o elimini?

universul pentru a se afla in echilibru trebuie sa aiba ambele parti, la fel si noi ca oameni.

cel mai usor ar fi sa accepte starea de nefericire si sa incerce sa o transforme in ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum sa o elimini?

universul pentru a se afla in echilibru trebuie sa aiba ambele parti, la fel si noi ca oameni.

cel mai usor ar fi sa accepte starea de nefericire si sa incerce sa o transforme in ceva

Sunt de acord cu asta. Eu recunosc ca am nevoie si de alte sari decat fericirea. Cum as recunoaste-o daca nu i-as trai si reversul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu ai cum sa fii fericit tot timpul?

Vezi tu, depinde de cum intelegi ideea de fericire.

Fericirea este ceva foarte ciudat de explicat. Nu exista repere universale cuantificabile. Este foarte foarte subiectiva.

 

Psihologii care studiaza Fericirea folosesc mai degraba termenul de "stare subiectiva de bine".

 

Poti avea o stare subiectiva de bine ridicata tot timpul. Ea nu va fi liniara, nu va fi stabila, va fluctua cand mai sus cand mai jos.

Fluctuatiile astea pot fi in schimb ridicate cu totul. Poti oscila in jurul unei valori care pentru multi ar fi mai sus decat maxima lor.

Si astfel, momentele tale de "low", de "jos" sunt mult mai ridicate decat momentele lor de "high", de "sus".

 

Povestea de Mello ca intalnise, pe strazile din Bombay parca, un tip ce tragea o risca. Omul asta era atat de sarac incat isi vanduse scheletul (erau persoane care iti cumparau in avans scheletul si dupa ce mureai, veneau, luau corpul si-l lasau la descompus pentru ca apoi sa-ti recolteze scheletul si sa-l vanda mai departe). Totusi, omul asta nu era deranjat de nimic, nici macar de saracia lucie in care traia. Era impacat si OK cu toti si toate. Se bucura de fiecare zi pe care o avea. Stia bine situatia in care era... dar... nu-l deranja.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×