Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Cafeaua si puterile ei magice....hmmm..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

om-band-cafea-240x300.jpg                                       https://evz.ro/un-antrenor-de-fitness-a-murit-dupa-ce-a-baut-echivalentul-a-200-de-cesti-de-cafea.html

"Tatăl a doi copii din Colwyn Bay, Țara Galilor, Tom Mansfield și-a calculat greșit măsura și a luat până la 5 g de pulbere, potrivit anchetei. Medicul legist John Gittins a spus că Manfield a urmărit să ia doar „doza medie recomandată”, dar „a greșit calculele”, potrivit BBC. Mansfield a luat o înghițitură din amestec înainte de a bea restul băuturii pe 5 ianuarie 2021, a spus mass-media."

*Aud prima oara de  un om mort de la cafea ... multa.   Ce-i multe e mult, si de la apa multa se moare!!!*   

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cafea  https://evz.ro/este-sau-nu-cafeaua-permisa-in-post-preotii-raspund-la-cele-mai-controversate-intrebari-legate-de-aceasta-perioada.html

Mai rar de intalnit o intrebare ca asta si seamana cu Razboiul cu Ukraina!!!   Acolo trebuia sa particupe mai mult cu sfaturi sfinte!!!   

Ce imagineaza acei popi care apar cu asemenea teme, nu le mai crede nimeni si asa!!! 

"Cafeaua este permisă în timpul postului, însă cu unele condiții. Aceasta trebuie să fie neagră, fără îndulcitori sau arome.  În plus, această licoare magică poate fi un bun aliat, deoarece are puterea e a suprima nevoia de foame."

"Preoții vin cu precizări"  ... ca sa vezi.   Nu-i deajuns bolile si dietele severe de tinut de multi, mai primesc si sfaturi langa o cafea neagra si amara cand vietile multora este mult mai neagra si amara dar preotii nu vor sa auda de asta.  

Nu vorbesc de dieta mea aici, eu tin posturi pentru mine cand vreau, fara sa amestec popi in viata mea si nu patesc absolut NIMIC. 

Vorbind de Cafea, am cumparat o cutie cu aroma asa de placuta amestecat cu Alune de Padure si nu mai stiu ce, dar este asa de amara parca am nevoie de Fiere.   

I-am pus sare dar a devenit scarbos, l-am baut ca voiam, l-am facut cu pofta sa-l beau, dar maine merg inapoi in magazin sa vad ce-mi spune managerul, care-i motivul. 

Pot sa beau cafea si ceai fara zahar sau miere, ca altceva nu sufar ca indulcitor dar asta este o surpriza ca nu de ieri beau cafea.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok deci preoții au disparut-o pe Olga pentru că bea cafea.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.monden.ro/cafeaua-te-poate-ajuta-sa-slabesti-iata-cum-trebuie-sa-procedezi.html 

  th?id=OIP.zLhWusesfIiR0YphL8m_sgHaE7&pid=Api&P=0&w=262&h=175

"Pe lângă cafeaua neagră, simplă, trebuie să mai știi că și cafeaua verde este foarte utilă pentru slăbit. De ce? Ei bine, o parte considerabilă din antioxidanți dispare în urma procesului de prăjire, așadar, dacă vrei să bei cafea mai multă la dietă, poți opta pentru sortimente de cafea mai puțin procesată. Spre exemplu, foarte utilă în dietă este cafeaua verde, mai exact – boabele neprăjite. Acestea conțin cea mai mare cantitate de antioxidanți și acid clorogenic.

De altfel, atunci când ești la dietă, trebuie să ții cont și de cât de important este să te hidratezi. Bea multă apa în fiecare zi și așa vei evita o posibilă deshidratare pe care ți-o poate aduce cafeaua. Așadar, dacă iubești cafeaua, însă vrei să urmezi și o dietă, nu trebuie să renunți la ea, ci doar să o consumi exact așa cum îți aduce mai multe beneficii."

*Din cafea boabe verzi, obtinem cafea verde???   Trebuie sa cumpar sa ma conving, maine va fi acea zi ca n-am acasa decat cafea boabe prajite.  Vreau sa gust marfa, ca de slabit n-am sperante mari de la alimente.*  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bruno-emmanuelle-YH7mGnigHRs-unsplash-scaled.jpeg

https://player.hu/eletmod/kavemennyiseg-az-egeszsegert

"Life Begins After Coffee" ... Viata incepe dupa cafea!!!    Se recomanda zilnic de la o jumatate de cana de cafea pana la 3, ca sa ramanaem in limita sanatatii.   Insa mereu se uita ce volum cuprinde o cana???   Cana mea este de jumatate litru = 500 ml si o beau zilnic dupa care ma mai culc sa dorm cateva ore, deloc nu ma tine treaza.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu e adevărat. Vezi-ți de cana ta de cafea. Și eu fac dimineața una dubla cu miere și lapte. Pana la prânz nu mi-e foame. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×